SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tematyczna ofensywa TVP: trzy nowe kanały

Telewizja Polska 6 grudnia br. uruchomi kanał TVP Seriale. W planach są dwie kolejne stacje tematyczne, w tym kanał dokumentalny, nad którym pracuje dokumentalista Andrzej Fidyk.

- Na rynku kanałów tematycznych trudno znaleźć niszę, ale nam się udało. Brakuje stacji ze współczesnymi polskimi serialami – mówiła na konferencji Iwona Bocian-Zaciewska, pełnomocnik zarządu TVP ds. kanałów tematycznych. TVP Seriale w 70 proc. nadawać będzie polskie seriale, resztę oferty stanowić ma kontent zagraniczny  - zakupiono m.in. serial ”Siostra Jackie” (znany jest z anten nFilm HD i Universal Channel). Z polskich seriali kanał nadawać będzie głównie produkcje emitowane niedawno w TVP 1 i TVP 2 (np. “Czas honoru”, “Tajemnicę twierdzy szyfrów”), a także kultowe seriale z czasów PRL. W weekendy zaplanowano omnibusy z powtórkami obecnie nadawanych w Jedynce i Dwójce tasiemców.

Kanał TVP Seriale ruszy 6 grudnia br. Wiadomo, że pojawi się u w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych – Jest spore zainteresowanie tym kanałem wśród operatorów – mówi Bocian-Zaciewska. Ma istnieć możliwość udostępnienia im stacji nawet w wersji HD. Przedstawiciele TVP natomiast na razie nie chcą ujawnić, czy i kiedy kanał TVP Seriale wejdzie do trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-3), gdzie od 27 października br. nadawanych będzie pięć programów: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia (więcej na ten temat). - Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby widzów, zarówno poprzez naziemną telewizję cyfrową, jak i kabel i satelitę – mówi ogólnie o filozofii TVP Andrzej Kaźmierski, wiceszef Ośrodka TVP Technologie. Według założeń spółki, w przyszłym roku stacja TVP Seriale ma osiągnąć udział w rynku na poziomie 0,2 - 0,3 proc.

Jak ujawnił na konferencji członek zarządu TVP Włodzimierz Ławniczak, TVP pracuje jeszcze nad dwoma kolejnymi projektami kanałów tematycznych. Jednym z nich ma byc kanał dokumentalny, Pełnomocnikiem zarządu TVP, odpowiedzialnym za jego utworzenie, został znany dokumentalista Andrzej Fidyk, który wybrał filmy do cyklu dokumentalnego “Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”, emitowanego obecnie w TVP 2. TVP nie informuje, czy w planach nadal jest zapowiadana od dawna stacja TVP Parlament.

Istniejące kanały tematyczne – TVP Kultura, TVP Historia i TVP Sport – mają natomiast przejść rebranding. Jak tłumaczy Bocian-Zaciewska, chodzi o odświeżenie ich zawartości programowej. Szczegółów nie podaje. O ile dwa pierwsze kanały znalazły się w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, to TVP Sport tej chwili jest płatny i dostępny wyłącznie u operatorów kablowych i satelitarnych. - Mamy umowy terminowe z operatorami i nie chcielibyśmy ich zrywać. Nie ma co ukrywać, że wiąże się to z biznesem –  wyjaśnia Ławniczak. Dodaje jednak, że TVP planuje zmianę polityki handlowej oraz sposoby sprzedaży reklam, o czym ma poinformować niebawem. Po tych zmianach być może TVP Sport pojawi się w ramach MUX-3. Obecnie stację tę oglądać można min. w Cyfrowym Polsacie, Cyfrze+, na platformie N oraz w sieciach kablowych UPC Polska, Vectra czy Aster.

Dołącz do dyskusji: Tematyczna ofensywa TVP: trzy nowe kanały

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vasjan
Panie Grad niech sie pan wreszcie wezmie za te nieroby z tVP to pana firma
odpowiedź
User
kropka.
No, no, to pełnomocników znowu nam przybywa, może ktoś policzy, ilu "koordynatorów" zatrudnia ta biedniutka TVP? Kanału Parlament nie będzie z tej prostej przyczyny, że wówczas można by zmierzyć oglądalność, czyli ogólnie zapotrzebowanie na te wyświechtane twarze i frazesy...:)
odpowiedź
User
Fieldy
Kanały TVP muszą wypełnić najpierw umowy z operatorami, a dopiero później mają być dostępne dla tych, dla których zostały stworzone...
odpowiedź