WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Grzegorz Pawelczyk jako wicedyrektor TAI będzie zarządzał TVP Info

TVP zaczyna współpracę z chińskim nadawcą. Będzie wymiana programów i wspólny film dokumentalny

2017-05-15 A A A KOMENTARZE: 18 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Telewizja Polska podpisała umowę o współpracy z chińskim nadawcą - Chengdu Radio and Television. To jeden z największych nadawców na tamtejszym rynku. Realizacja umowy ma pomóc przybliżać Polakom informacje o chińskim rynku. Z polskiej strony umowę sygnował członek zarządu TVP, Maciej Stanecki.

fot. tvp fot. tvp

To już druga ważna umowa, wiążąca polskiego publicznego nadawcę z chińskimi mediami. Pierwszą podpisała jesienią ub. roku była prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk-Żyła z chińskim Radiem i Telewizją Prowincji Syczuan. W ramach tej współpracy w styczniu chińskie Radio FM 95,5 dwa razy dziennie (o 14.15 i 19.30) emitowało polską muzykę, zaś w lipcu 2017 r. zorganizuje międzynarodowy festiwal muzyczny w stolicy prowincji - Chengdu.

Chengdu to metropolia, zamieszkana przez 10 mln osób. Właśnie przez nią przebiega szlak, którym polska żywność eksportowana jest do Chin. Uniwersytet Syczuański (w tej prowincji leży miasto Chengdu) rozwija współpracę z uczelniami z naszego kraju, a jego studenci mogą uczyć się języka polskiego. Dlatego ta współpraca i przybliżenia Polakom tego , co dzieje się w Chinach - zdaniem Macieja Staneckiego - jest bardzo ważne.

- Chcemy przez przybliżenie widzom chińskiej kultury i gospodarki pomóc w nawiązaniu współpracy z Chengdu - najszybciej rozwijającym się miastem na świecie. Dziś współczesna Polska znana jest w Chinach głównie z produktów spożywczych, czas dodać do tego polska kulturę - mówi Maciej Stanecki.

Do podpisania umowy doszło podczas targów Global Innovation and Entepreneurship Fair.

Współpraca ma być prowadzona w trzech podstawowych obszarach: wymiany programowej, koprodukcji oraz wymiany dobrych praktyk i edukacji. W Chinach przebywają teraz polscy dziennikarze - w efekcie tej wizyty w ramach nowej umowy powstanie wkrótce film dokumentalny poświęcony chińskiej polityce Nowego Jedwabnego Szlaku i jej konsekwencjom dla relacji Łodzi z Chengdu oraz - szerzej - Polski i Europy z Chinami. Dokument przygotują wspólnie polscy i chińscy dziennikarze.

Tematyka chińska już zaczyna coraz częściej pojawiać się w programach informacyjnych TVP. Jednym z ostatnich przykładów może być informacja o chińskim programie podboju kosmosu, realizowanym przez Pekin. Wiadomość zagościła pod koniec ub. tygodnia na antenie TVP Info.

W Chinach trwa właśnie gospodarcze Forum Pasa I Szlaku, skupiające 29 państw z całego świata. Obecna jest także delegacja z Polski, pod przewodnictwem premier Beaty Szydło. W trakcie forum omawia się najważniejsze kwestie dotyczące intensyfikacji współpracy gospodarczej między Chinami, a państwami położonymi wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku. Wśród tych państw jest także i Polska. W trakcie wizyty w Chinach premier Beata Szydło powiedział m. in., że Polska jest postrzegana w Chinach jako brama, która może prowadzić do współpracy z Unią Europejską.

Autor: jk

Wiecej informacji: TVP, Chengdu Radio and Television, Maciej Stanecki

Komentarze (18) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia