SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Członkowie KRRiT jednogłośnie uchylili sześć koncesji

W środę, 1 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wnioski o uchylenie trzech koncesji radiowych i trzech koncesji telewizyjnych. - To mali, lokalni nadawcy. Stało się to na wniosek samych zainteresowanych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT) Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak,  dr hab. Hanna Karp,  Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT)

Podczas środowego posiedzenia członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmowali się m.in. wnioskami lokalnych nadawców radiowych i telewizyjnych, którzy zwrócili się do regulatora z prośbą o uchylenie im koncesji. Chodzi m.in. o dwie rozgłośnie należące do sieci Radia Plus w Gryficach i Lipianach.

Jak już informowaliśmy pod koniec grudnia, obie rozgłośnie zakończyły działalność w eterze tuż przed Nowym Rokiem. Właścicielem stacji jest archidiecezja szczecińsko-kamieńska. Decyzja o zakończeniu nadawania obu rozgłośni zapadła w listopadzie 2022 r. - Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować - mówił nam Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.

"To mali, lokalni nadawcy"

Koncesję uchylono także ArtRadiu Bogatynia, któremu koncesja wygasa 17 marca br. Jej właściciel - Artur Wieczorek - nie złożył wniosku o wydanie kolejnej. W związku z tym w sierpniu ub.r. częstotliwość 104,8 MHz, na której nadaje ArtRadio Bogatynia, trafiła do puli wolnych częstotliwości. Natomiast 11 stycznia w Monitorze Polskim ukazało się ogłoszenie o rozpisaniu konkursu radiowego na uniwersalny program z tematyką lokalną dotyczącą Bogatyni. Mogą w nim startować nowi nadawcy, jak i obecni zainteresowani rozszerzeniem koncesji. Postępowanie dotyczy częstotliwości, którą zajmuje ArtRadio Bogatynia.

KRRiT zaakceptowała również wnioski o uchylenie trzech koncesji telewizyjnych: TXD Integra, SKI oraz Telewizji Braniewo 24. Dwie pierwsze stacje nawet nie wystartowały z emisją programu.

- Decyzja o uchyleniu koncesji nie była inicjatywą Rady - wyjaśnia jej członek prof. Tadeusz Kowalski. - To mali, lokalni nadawcy. Stało się to na wniosek samych zainteresowanych. Podjęliśmy sześć osobnych uchwał o uchyleniu koncesji podmiotom, które zwróciły się do nas z prośbą o zakończenie działalności. Podejrzewam, że w większości przypadków zadecydowały względy finansowe. Wszystkie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Więcej konkursów radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu ub.r. rozpisała aż dziewięć konkursów radiowych. Nadawcy mogą powalczyć o częstotliwości radiowe w Chojnicach, Goleniowie, Dębicy, Gródku, Słupsku, Lęborku, Redzie, Skierniewicach i Łowiczu. Natomiast tuż przed świętami Bożego Narodzenia KRRiT ogłosiła listę kolejnych częstotliwości radiowych przeznaczonych do postępowań koncesyjnych. Znalazły się na niej cztery dawne miasta wojewódzkie: Bydgoszcz z częstotliwością 99,5 MHz, Białystok - 94,8 MHz, Suwałki - 89,4 MHz oraz Elbląg - 106,4 MHz. W każdym z konkursów chodzi o rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym, zawierającym tematykę lokalną dotyczącą wskazanego w ogłoszeniu miasta oraz jego okolic.

Od czterech miesięcy KRRiT obraduje w nowym składzie. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 10 października ub.r., Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do dyskusji: Członkowie KRRiT jednogłośnie uchylili sześć koncesji

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zapol
Z tego artykułu jasno wynika, założyć telewizję lokalną jest trudno. Często kończy się na planach. Ale w danym mieście np: Warszawie, mamy wiele kablówek. Gdyby tylko chciały współpracować to mogły by uruchomić mux lokalny. Reklamodawców tam przecież nie brakuje. Treści programowe zapewnione. Nie rozumiem tylko niechęci do zarabiania pieniędzy.
0 0
odpowiedź
User
Trobek
Przestańcie kłamać i udawać ...... i obrażać TVN...
0 0
odpowiedź
User
Gruszek
lepiej niech rakie.... padnie do nich... razem PiS
0 0
odpowiedź