SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znikają dwie rozgłośnie Radia Plus. "Wykończyły nas potężne podwyżki cen energii"

W tym tygodniu przestaną nadawać dwie rozgłośnie lokalne należące do sieci Radia Plus: w Gryficach i Lipianach. - Zawieszenie nadawania jest równoznaczne z likwidacją stacji - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice, z którym był związany od początku jego istnienia. Z kolei były dziennikarz rozgłośni uruchamia swoje radio w internecie. - Nie chciałem zostawiać naszych słuchaczy na lodzie - wyjaśnia Mariusz Karniejew.

Informacja o zakończeniu nadawania programu przez Radio Plus Gryfice pojawiła się 25 grudnia na profilu facebookowym rozgłośni. "Święta to czas dobrych wiadomości i być może nie jest to najlepszy moment, by przekazywać Wam tę wiadomość, jednak sądzimy, że lepszego raczej nie będzie. Kierując się zwykłą, ludzką przyzwoitością i uczciwością, chcemy przekazać decyzję, którą podjął ks. Arcybiskup. Otóż 30 grudnia br. zawieszamy działalność naszej redakcji, kończąc tym samym piękny czas, jaki dane nam było tu przeżyć. Radiowe studio było dla nas drugim domem. Miejscem, które chyba już zawsze będzie wypełnione wspomnieniami, spotkaniami, niezwykłymi znajomościami i setkami wywiadów, które umilały nam płynący czas" - brzmi fragment pożegnalnego wpisu.

W najbliższy piątek stacja kończy nadawanie. - Jeszcze ustalamy, o której godzinie wyłączymy nadajnik. Walczę ze sobą, by się odważyć i powiedzieć kilka słów do mikrofonu, choć to dla mnie piekielnie trudne. Nie wiem, czy się nie rozkleję, bo to było dla nas bardzo ważne miejsce, które traktowaliśmy jak dom. Ale słuchaczom należą się podziękowania i słowo wyjaśnienia, dlaczego znikamy - mówi nam Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.

Ze stacją jest związany od początku, czyli od 16 września 1996 r. Początkowo rozgłośnia nadawała jako Radia Fala, później jako Katolickie Radio FM Gryfice, a w 1998 r. weszła do sieci Radio Plus. W latach 2005-2010 rozgłośnia należała do innej katolickiej sieci: VOX FM. Od 2010 r. znów zaczęła nadawać jako Radio Plus Gryfice.

"Nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować"

Stacja od początku emituje program na częstotliwości 90,7 MHz w Gryficach, kilkunastotysięcznym mieście w województwie zachodniopomorskim. Jej właścicielem jest archidiecezja szczecińsko-kamieńska, która nadzoruje też dwie inne rozgłośnie w okolicy: Radio Plus Lipiany i Radio Plus Szczecin. Tylko ta ostatnia pozostanie w eterze. Jak się dowiadujemy, pod koniec roku zamilknie również stacja w Lipianach.

Decyzja o zakończeniu nadawania obu rozgłośni zapadła w archidiecezji już półtora miesiąca temu. - Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. - mówi nam redaktor naczelny rozgłośni. - Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować. Zawieszenie nadawania jest równoznaczne z likwidacją stacji.

Robert Erchardt przyznaje, że na tę decyzję wpłynęła także coraz gorsza sytuacja ekonomiczna na lokalnym rynku. - Reklamy to główne źródło utrzymania radia, a w Gryficach od rozpoczęcia pandemii odczuliśmy wyraźny spadek zleceń od reklamodawców. Bardzo dużo firm się tutaj zamyka albo ogranicza budżety, żeby przetrwać. Tak to przynajmniej nam tłumaczyli - mówi redaktor naczelny rozgłośni.

Lokalna redakcja w Gryfinie liczyła sześć osób. Oprócz ks. dyrektora Krzysztofa Łuszczka i Roberta Erchardta było dwóch dziennikarzy, księgowa i osoba odpowiedzialna za sprawy techniczne. Większość audycji była nadawana z centrali w Warszawie. Lokalnie był emitowany program od poniedziałku do piątku w godz. 16-20, serwisy informacyjne z regionu nadawane w ciągu dnia oraz msze św. o godz. 6:30 od poniedziałku do piątku i niedzielna o godz. 11:30.

Dziennikarz uruchamia internetowe radio

Mariusz Karniejew, który prowadził w stacji lokalny program, nie może pogodzić się z zamknięciem rozgłośni. O godz. 23:55 w Sylwestra uruchamia własną stację w internecie: "Radio Na Tak". W ramówce pojawią się m.in. programy, które prowadził w Radiu Plus Gryfice.

- Ludzie, którzy słuchali moich audycji, zaczęli podpisywać w sieci petycję, by nie zamykać stacji. W ciągu pięciu dni zebrali 200 podpisów. Osobno podpisywano papierową petycję, robili to głównie starsi słuchacze, którym będzie brakowało codziennej mszy i unikatowej muzyki, którą prezentowaliśmy. Nawet muzycy, którzy z nami współpracowali, skrzyknęli się i nagrali specjalną piosenkę o zamknięciu naszej stacji. Uruchamiam radio, bo nie chciałem zostawiać naszych słuchaczy na lodzie - tłumaczy nam Mariusz Karniejew.

Dziennikarz ma już podpisane odpowiednie umowy, które pozwalają stacji na prezentowanie muzyki w internecie. Do projektu radiowego zaprosił m.in. Kubę Wawrzyniaka znanego z Radia Weekend FM w Chojnicach. W ramówce nowej stacji ma się znaleźć m.in. lista przebojów, którą co tydzień w piątek prezentował w Radiu Plus Gryfice.  

Rok temu archidiecezja szczecińsko-kamieńska uzyskała kolejne koncesje dla stacji w Gryficach i Lipianach. Obie obowiązują do 2031 r. - Koncesja ma być zwrócona. Pewnie trafi do puli wolnych częstotliwości - dodaje Erchardt. Chcieliśmy zapytać w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, czy będzie rozpisany nowy konkurs na zwalniane częstotliwości, ale przez cały dzień nikt nie odbierał telefonu w biurze KRRiT.

Już nie 18, a 16 stacji Radia Plus

Radio Plus to ponadregionalna sieć rozgłośni lokalnych tworzona przez dwie grupy medialne: Eurozet i Time SA. Należą do niej na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych stacje diecezjalne w kilkunastu miastach w Polsce. Po likwidacji rozgłośni w Gryficach i Lipianach Radio Plus będzie obecne już tylko w 16 lokalizacjach.

Sieć Radia Plus nadaje program o charakterze społeczno-religijnym. Stacja promuje się hasłem: "Przeboje z nutą nostalgii", co ma podkreślać jej muzyczny charakter - sięga bowiem po największe hity z lat 60., 70., 80. i 90. W ramówce poza pasmami muzycznymi i informacyjnymi znajdują się także audycje publicystyczne.

Według badania Radio Track w okresie od sierpnia do października br. Radio Plus w skali kraju miało 2,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,9 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Znikają dwie rozgłośnie Radia Plus. "Wykończyły nas potężne podwyżki cen energii"

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sosik koperkowy
200 osób w Gryficach chce nadal Listy Przebojów :-)))
odpowiedź
User
ipv66
a kiedy rudy rydz upadnie to byłoby super
odpowiedź
User
tvn
Teraz z prawdziwą nadzieją czekamy na upadek tvn.
odpowiedź