SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prof. Tadeusz Kowalski wybrany przez Senat do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Prof. Tadeusz Kowalski został wybrany przez Senat do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kowalski był kandydatem opozycji na to stanowisko. Popierali go m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO), wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny).

Prof. Tadeusz Kowalski wstrzymał się od głosu fot. NewseriaArticle

Za kandydaturą dr hab. Tadeusza Kowalskiego, prof. UW opowiedziało się 56 senatorów, 40 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Kowalski był kandydatem opozycji na to stanowisko. Popierali go m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO), wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny).

Kadencja obecnego składu KRRiT na finiszu

We wrześniu kończy się sześcioletnia kadencja członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według przepisów te same osoby nie mogą być powołane na kolejną pełną kadencję.

Dwóch członków KRRiT powołuje prezydent, kolejnych dwóch Sejm, a jednego wybiera Senat.

Na upływającą kadencję Senat do Krajowej Rady wybrał Teresę Bochwic, zgłoszoną przez senatorów PiS (w kadencji parlamentarnej 2015-2019 PiS miał większość głosów w Senacie). Jej kontrkandydatem był poprzedni prezes TVP Janusz Daszczyński, wskazany przez PO.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kowalski od 50 lat związany z mediami

Tadeusz Kowalski podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu powiedział, że od około 50 lat jest związany z mediami. Dodał, że jego prace badawcze dotyczą ekonomiki mediów, zarządzaniem mediami. Zaznaczył, że brał udział w pracach nad pierwszą ustawą o radiofonii i telewizji. Był ekspertem KRRiT, a następnie ekspertem Rady Europy, wydelegowanym przez ówczesnego przewodniczącego KRRiT Bolesława Sulika.

"Przez rok pracowałem w Brukseli, redagując książkę na temat finansowania produkcji audiowizualnej, to był okres poprzedzający powstanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej" - mówił. "Byłem jednokrotnie członkiem rady programowej TVP, a trzykrotnie członkiem rady nadzorczej TVP, dwukrotnie moja kadencja została w sposób polityczny skrócona z powodu zmian układu władzy. Napisałem kilkanaście książek w kraju i za granicą" - powiedział. Przypomniał, że jako dyrektor Filmoteki Narodowej uruchomił proces digitalizacji najstarszych zbiorów filmowych w Polsce.

Prof. Tadeusz Kowalski związany z Uniwersytetem Warszawskim

Prof. Tadeusz Kowalski pracuje na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorem pierwszej ustawy o radiofonii i telewizji z 1992 roku.

W latach 1991-1993 był członkiem zarządu i dyrektorem generalnym Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1995 r. do 1997 r. był ekspertem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz od 1995 r. do 2004 r. ekspertem w Radzie Europy w zespołach do spraw pluralizmu mediów, koncentracji mediów oraz rozwoju nowych technologii informacyjnych

Od 2003 r. do 2005 r. był członkiem rady nadzorczej TVP, a w 2004 i 2005 roku, jej przewodniczącym. Od 2006 do 2010 był członkiem rady programowej TVP, a w latach 2011-16 ponownie zasiadał w radzie nadzorczej.

Kowalski przez siedem lat (2008-2015) był dyrektorem Filmoteki Narodowej. Jest autorem ponad stu publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu medioznawstwa (specjalność ekonomika mediów, zarządzanie mediami, ekonomika internetu, media społecznościowe) oraz ekspertyz sądowych

Dołącz do dyskusji: Prof. Tadeusz Kowalski wybrany przez Senat do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan
Bez komentarza.
odpowiedź
User
d
To chyba teraz czas na uważną lekturę dzieł Roberta Picarda w "dziełach" Kowalskiego. Profesury nie dostał...
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Jednym powodem, dlaczego opozycja wysyła Prof. Tadeusza Kowalskiego do tego gremium, jest kontrola społeczna. Obojętnie jak będzie głosował, zawsze kandydaci PiS będą mieli większość i przegłosują swoje. Szkoda, że nie będzie miał wpływu na media publiczne.
odpowiedź