SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członkowie KRRiT jednogłośnie uchylili sześć koncesji

W środę, 1 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wnioski o uchylenie trzech koncesji radiowych i trzech koncesji telewizyjnych. - To mali, lokalni nadawcy. Stało się to na wniosek samych zainteresowanych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT)Article

Podczas środowego posiedzenia członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmowali się m.in. wnioskami lokalnych nadawców radiowych i telewizyjnych, którzy zwrócili się do regulatora z prośbą o uchylenie im koncesji. Chodzi m.in. o dwie rozgłośnie należące do sieci Radia Plus w Gryficach i Lipianach.

Jak już informowaliśmy pod koniec grudnia, obie rozgłośnie zakończyły działalność w eterze tuż przed Nowym Rokiem. Właścicielem stacji jest archidiecezja szczecińsko-kamieńska. Decyzja o zakończeniu nadawania obu rozgłośni zapadła w listopadzie 2022 r. - Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować - mówił nam Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.

"To mali, lokalni nadawcy"

Koncesję uchylono także ArtRadiu Bogatynia, któremu koncesja wygasa 17 marca br. Jej właściciel - Artur Wieczorek - nie złożył wniosku o wydanie kolejnej. W związku z tym w sierpniu ub.r. częstotliwość 104,8 MHz, na której nadaje ArtRadio Bogatynia, trafiła do puli wolnych częstotliwości. Natomiast 11 stycznia w Monitorze Polskim ukazało się ogłoszenie o rozpisaniu konkursu radiowego na uniwersalny program z tematyką lokalną dotyczącą Bogatyni. Mogą w nim startować nowi nadawcy, jak i obecni zainteresowani rozszerzeniem koncesji. Postępowanie dotyczy częstotliwości, którą zajmuje ArtRadio Bogatynia.

KRRiT zaakceptowała również wnioski o uchylenie trzech koncesji telewizyjnych: TXD Integra, SKI oraz Telewizji Braniewo 24. Dwie pierwsze stacje nawet nie wystartowały z emisją programu.

- Decyzja o uchyleniu koncesji nie była inicjatywą Rady - wyjaśnia jej członek prof. Tadeusz Kowalski. - To mali, lokalni nadawcy. Stało się to na wniosek samych zainteresowanych. Podjęliśmy sześć osobnych uchwał o uchyleniu koncesji podmiotom, które zwróciły się do nas z prośbą o zakończenie działalności. Podejrzewam, że w większości przypadków zadecydowały względy finansowe. Wszystkie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Więcej konkursów radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu ub.r. rozpisała aż dziewięć konkursów radiowych. Nadawcy mogą powalczyć o częstotliwości radiowe w Chojnicach, Goleniowie, Dębicy, Gródku, Słupsku, Lęborku, Redzie, Skierniewicach i Łowiczu. Natomiast tuż przed świętami Bożego Narodzenia KRRiT ogłosiła listę kolejnych częstotliwości radiowych przeznaczonych do postępowań koncesyjnych. Znalazły się na niej cztery dawne miasta wojewódzkie: Bydgoszcz z częstotliwością 99,5 MHz, Białystok - 94,8 MHz, Suwałki - 89,4 MHz oraz Elbląg - 106,4 MHz. W każdym z konkursów chodzi o rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym, zawierającym tematykę lokalną dotyczącą wskazanego w ogłoszeniu miasta oraz jego okolic.

Od czterech miesięcy KRRiT obraduje w nowym składzie. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 10 października ub.r., Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do dyskusji: Członkowie KRRiT jednogłośnie uchylili sześć koncesji

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zapol
Z tego artykułu jasno wynika, założyć telewizję lokalną jest trudno. Często kończy się na planach. Ale w danym mieście np: Warszawie, mamy wiele kablówek. Gdyby tylko chciały współpracować to mogły by uruchomić mux lokalny. Reklamodawców tam przecież nie brakuje. Treści programowe zapewnione. Nie rozumiem tylko niechęci do zarabiania pieniędzy.
odpowiedź
User
Trobek
Przestańcie kłamać i udawać ...... i obrażać TVN...
odpowiedź
User
miś społeczny
Koncesje, pozwolenia, decyzje, srecyzje. A w moim mieście wszystkie 7 stacji jak szumiało tak szumi. Nawet RMF i Radio M a r y j a szumi.
odpowiedź