Adobe rezygnuje z Flasha, zakończy rozwój i wsparcie dla niego do końca 2020 roku

Koncern Adobe zapowiedział oficjalnie, że do końca 2020 roku zakończy rozwijanie oraz wsparcie dla należącej do niego technologii Flash. Firma podkreśla, że wycofanie Flasha z rynku odbędzie się stopniowo we współpracy z największymi firmami internetowymi - Apple, Facebookiem, Google, Microsoftem i Mozillą.

ps
ps
Udostępnij artykuł:
Adobe rezygnuje z Flasha, zakończy rozwój i wsparcie dla niego do końca 2020 roku

Flash - technologia pozwalająca na tworzenie i uruchamianie animacji, gier czy treści filmowych w przeglądarkach internetowych został wprowadzony na rynek w 1996 r. Od tamtej pory Flash był szeroko stosowany do dystrybuowania w sieci rozmaitych materiałów multimedialnych, z czasem jednak został uznany za rozwiązanie przestarzałe i niebezpieczne, bowiem luki bezpieczeństwa we Flashu są często wykorzystywane do ataków przez hakerów.

Teraz firma Adobe, właściciel technologii zapowiedziała oficjalnie na swojej stronie internetowej, że Flash zostanie wygaszony do końca 2020 r. Od tego momentu Adobe zaprzestanie dalszego rozwijania platformy, zakończy też publikowanie aktualizacji związanych z jej bezpieczeństwem.

W komunikacie Adobe podkreśla, że rolę Flasha przejmą inne technologie, takie jak HTML5, WebGL czy WebAssembly które są w stanie zaoferować podobne funkcjonalności jak Flash.

Adobe zapewnia, że twórcy korzystający z Flasha ani użytkownicy nie zostaną przez firmę porzuceni. Adobe zapowiada szeroką współpracę z największymi partnerami - Apple, Facebookiem, Google, Microsoftem i Mozillą nad stopniowym i łagodnym wycofywaniem platformy z rynku.

Jeszcze zanim Adobe ostatecznie podjął decyzję o uśmierceniu Flasha, z technologii tej zaczęli rezygnować producenci najbardziej popularnych przeglądarek i serwisów internetowych. Najpierw, w połowie ub.r. treści we Flashu zaczęła blokować Mozilla w Firefoksie, zaś pod koniec ub.r. pojawiła się nowa wersja należącej do Google przeglądarki Chrome pozbawiona wsparcia dla tej technologii. Podobnym tropem podąża też Facebook wycofując powoli wsparcie dla Flasha ze swojego serwisu oraz aplikacji.

ps
Autor artykułu:
ps
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"