Andrzej Mastalerz czyta w Trójce fragmenty powieści „Reytan. Upadek Polski” Rymkiewicz

Od poniedziałku 25 maja na antenie radiowej Trójki, Andrzej Mastalerz czyta fragmenty książki Jarosława Marka Rymkiewicza „Reytan. Upadek Polski”. Powieść opracowali dla potrzeb radia Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Kuba Sadowski i Wojciech Dorosz.

jk
jk
Udostępnij artykuł:

Uważa się, że szkice historyczne Jarosława Marka Rymkiewicza stanowią czwartą część tetralogii tego autora. - Moje poprzednie trzy książki („Wieszanie, „Kinderszenen” i „Samuel Zborowski” ) nazywano często „trylogią polską”. „Reytan. Upadek Polski” zmienia trylogię w tetralogię - napisał Rymkiewicz we wstępie do książki. To opowieść o sejmie 1773 roku, jego pierwszych czterech dniach (od 19 do 22 kwietnia) ułożona fragmentarycznie. Opowiadając o proteście Tadeusza Reytana na sejmie rozbiorowym Rymkiewicz snuje opowieść o dziejach rodu Reytanów od jego początków, aż do września 1939 roku.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/trojka-nowy-dyrektor-kuba-strzyczkowski-wracaja-lista-przebojow-i-marek-niedzwiecki-dziennikarze-zapraszamy-do-trojki,7170533082773633a ##

- Czytanie w Trójce tego typu literatury stanowi wyzwanie. My możemy pozwolić sobie jedynie na wybór fragmentów, starając się wybrać jak najuczciwiej, ale też pamiętając o słuchaczu, czyli o radiowej komunikatywności, o możliwościach percepcji radiowego odbiorcy - wyjaśnia Barbara Marcinik, która przygotowała adaptację „Reytana…” na potrzeby radiowej lektury. Do przeczytania PR3 zaprosił aktora Andrzeja Mastalerza, który interpretował w Programie 3 Polskiego Radia także poprzednie powieści tego autora. - Za muzykę odpowiada kompozytor Piotr Moss, który sztukę radia opanował do perfekcji. Kolejny raz dźwiękowej reżyserii naszych książek w wydaniu dźwiękowym podjął się Andrzej Brzoska. Ta ekipa ma ogromne doświadczenie pracy w Teatrze Polskiego Radia - opisuje Marcinik.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/beata-michniewicz-idzie-na-urlop-kto-poprowadzi-salon-polityczny-trojki-dziennikarze-z-innych-stacji-polskiego-radia,7170533449397889a ##

Fragmenty powieści będą emitowane w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 21.45. Pierwszy odcinek (z zaplanowanych 35) w poniedziałek 25 maja.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Policjanci walczący z cyberprzestępczością ruszyli z podcastem

Policjanci walczący z cyberprzestępczością ruszyli z podcastem

Nowy prowadzący poranny program w Trójce

Nowy prowadzący poranny program w Trójce

"Z mObywatelem łatwiej". Rząd promuje cyfrowe legitymacje szkolne

"Z mObywatelem łatwiej". Rząd promuje cyfrowe legitymacje szkolne

Awaria BLIK-a. Dotyczy niektórych użytkowników

Awaria BLIK-a. Dotyczy niektórych użytkowników

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy
Materiał reklamowy

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy

W Republice Kłeczek z Sasinem morsują i siedzą w saunie. "Tydzień przygotowywał się do odcinka"

W Republice Kłeczek z Sasinem morsują i siedzą w saunie. "Tydzień przygotowywał się do odcinka"