SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skargi do KRRiT na materiał Barbary Pieli o Owsiaku i Gronkiewicz-Waltz w "Minęła 20"

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło dotychczas 40 skarg na film autorstwa Barbary Pieli, atakujący Jerzego Owsiaka i Hannę Gronkiewicz-Waltz. Animację wyemitowano w ubiegły czwartek, w programie "Minęła 20" w TVP Info - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

W ubiegły czwartek w trakcie programu "Minęła 20" wyemitowano animację autorstwa Barbary Pieli. Bohaterami filmu byli szef WOŚP, Jerzy Owsiak oraz była prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Materiał sugerował, że działając w porozumieniu, odkładają oni datki z puszek WOŚP dla siebie. Dodatkowo, na jednym z banknotów widoczna była gwiazda Dawida - jak się okazało to była grafika dostępna w serwisie Nonsensopedia. Obok symbolu Izraela, widać na nim też wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

Materiał wywołał oburzenie części widzów, pojawiły się zarzuty o antysemityzm. Konsekwencje dotknęły ekipy "Minęła 20" - z powodu "rażących błędów merytorycznych" zawieszono wydawcę programu. - Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę - poinformował Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Sama autorka animacji, Barbara Piela, zapowiedziała wycofanie się ze współpracy z TVP. - Ja mam gdzieś te TV, nie wracam! Sami zniszczyli młot na lewaków, jakim były plastusie (jak ktoś napisał) - stwierdziła na Twitterze.

Kilkanaście skarg na materiał B. Pilei w "Minęła 20"

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło łącznie 40 skarg na materiał Barbary Pieli z "Minęła 20". - Głównie od osób prywatnych i jedna od Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita - informuje nas rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska.

Do treści skargi stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita dotarł portal Wirualnemedia.pl.

- Misją Telewizji Publicznej jest przedstawianie osób i wydarzeń w sposób nieurągający niczyjej godności, nienakręcający spirali nienawiści, niepowielający negatywnych stereotypów. W tym wypadku mamy do czynienia z promowaniem jednego z najbardziej antysemickich przekonań – o tym, że Żydzi rządzą światem, zwłaszcza w dziedzinach związanych z finansami - czytamy w skardze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

- Nasze Stowarzyszenie od blisko 20 lat stara się budować w Polsce społeczeństwo wolne od nienawiści i uprzedzeń, szanujące drugiego człowieka i upominające się o jego godność. Naturalnym sojusznikiem winna być, z racji swojej misji, Telewizja Publiczna. Tak jednak nie jest - czytamy również w dokumencie, do którego treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

We wtorkowe popołudnie biuro prasowe KRRiT przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że liczba wniesionych skarg na materiał Barbary Pieli wzrosła do 31.

"Plastusiowe animacje" Barbary Pieli krytyczne wobec opozycji

Barbara Pieli swoje animacje tworzy dla TVP i „Tygodnika Solidarność”, a od niedawna także dla "Gazety Polskiej".

We wrześniu ub.r. w jednej z animacji Pieli pokazano działaczkę KOD, Magdalenę Klim. Ruchome lalki symbolizujące Magdalenę Klim są produkowane na taśmie fabrycznej, przy której pracują bohaterowie przypominający charakterystycznych działaczy opozycji: Mateusza Kijowskiego, Pawła Kasprzaka, Marka Kossakowskiego, a także Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i Franciszka Jagielskiego (znanego też jako Farmazon). Część dziennikarzy oceniła, że w filmie w negatywnym świetle pokazano wątek żydowski.

Barbara Piela odrzuciła te sugestie, podkreślając, że strój Jagielskiego kojarzący się niektórym z żydowskim chałatem to noszony przez niego uniform ochroniarza. Na animację nie złożono żadnych skarg do KRRiT.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 233 273 widzów (15,9 proc. mniej niż rok wcześniej), a udział stacji w rynku oglądalności - 3,33 proc.

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na materiał Barbary Pieli o Owsiaku i Gronkiewicz-Waltz w "Minęła 20"

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Perroen
W rankingu dot. antysemityzmu na świecie Polska zajmie znów zaszczytne miejsce. Brawo TVP
odpowiedź
User
al
"...zniszczyli młot na lewaków, jakim były plastusie" - napisała pani B. Piela. To lewicę traktować młotem? Pani Piela nie zauważyła pani, że od 1989 mamy demokrację i wolne wybory. Możemy głosować na kogo chcemy. Na prawicę, centrum i na lewicę. Tego pani nie zmieni i niech się pani nie wysila. Wstyd, żenada i wodorosty.
odpowiedź
User
walter
Pe dokładnie to powiedział Voltaire czyt. Wolter, a dokładniej "Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować"

Często używany cytat przez społeczność prawicową.

To dla tych co lubią analizować, ale "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu" jak mawiał Doktor Mikołaj Mirowski.

;)
odpowiedź