SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

27 Polaków na liście New Europe 100 Challengers, m.in. Jesionkiewicz, Sadowski, Pomaska i Szefernaker

Opublikowano drugą edycję zestawienia New Europe 100 Challengers obejmującą liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Na liście jest 27 osób z Polski. - Kiedyś biznes, administracja i nauka leżały od siebie bardzo daleko. Dożyliśmy czasów, gdy w jednym zestawieniu pojawiają się ludzie ze wszystkich trzech wierzchołków tego magicznego trójkąta - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Adam Jesionkiewicz, CEO Ifinity i laureat tegorocznego rankingu.

Article

Autorami zestawienia są Res Publica, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Google i „Financial Times”. Celem tworzenia dorocznej listy jest wyłonienie osób, które w regionie środkowoeuropejskim przy pomocy innowacji i nowych technologii tworzą istotną nową jakość w kulturze, biznesie, nauce czy działaniach społecznych.

W tegorocznym rankingu New Europe 100 Challengers 50 proc. stanowią przedstawiciele startupów, kolejną najliczniej reprezentowaną grupą są działacze społeczni i politycy (32 proc.). Wśród laureatów zestawienia w br. znaleźli się m.in. autorzy platformy łączącej artystów i potencjalnych patronów, projektanci interaktywnego robota do rehabilitacji mięśni, koordynatorzy organizacji pozarządowych wspierających naukę programowania czy twórcy drona wykorzystywanego w sportach ekstremalnych.

– Tegoroczna lista New Europe 100 pokazuje, że w wielu kluczowych dziedzinach – m.in. edukacji,  ochronie zdrowia, transporcie, rolnictwie – innowatorzy z naszego regionu wykorzystują nowoczesne technologie do rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych i społecznych – podkreśla Agata Wacławik-Wejman, dyrektor ds. polityk publicznych w Google CEE. Organizatorzy listy typowali kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie i przez partnerów projektu w kategoriach: biznes, nauka, media oraz kultura, społeczeństwo i polityka. Po zebraniu nominacji wybrano w drodze głosowania setkę najbardziej innowacyjnych osób.

W tegorocznym zestawieniu znalazło się 27 osób z Polski. Są wśród nich zarówno założyciele i szefowie startupów (m.in. Adam Jesionkiewicz, Michał Sadowski, Grzegorz Miechowski), jak i działacze społeczni i kulturalni (Artur Szklener, Dorota Szkodzińska) oraz politycy (Agnieszka Pomaska i Paweł Szefernaker).

- Będąc jednym z beneficjentów listy New Europe 100 trudno mi pozostać wobec niej obiektywnym - przyznaje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Adam Jesionkiewicz, CEO Ifinity. - Z jednej strony takie zestawienia niosą wiele korzyści, promują nie tylko konkretne osoby, ale także całe dziedziny. Wszystko zależy od tego, do kogo taka lista będzie w stanie dotrzeć, choć akurat w tym przypadku dzięki wsparciu Google czy Financial Times impakt może być znaczący. Z drugiej strony wpadamy w ryzyko pominięcia osób istotnych, cennych, które pracują w branżach mniej medialnych, czy aktualnie modnych. To jest generalny problem takich zestawień. Odbierane są publicznie jako rankingi, a zdecydowanie nie taka jest ich istota. Co więcej, szczególnie w przypadku biznesu, na sukces konkretnych osób pracują całe zespoły, więc z natury rzeczy wolałbym, aby tytularnym beneficjentem wyróżnienia nie była konkretna osoba, ale np. cały zespół - zaznacza Adam Jesionkiewicz, który jednocześnie zwraca uwagę na silną reprezentację Polaków na liście.

- Lista zawiera 100 osób, z czego 27 to Polacy. Wydaje się, że jest to bardzo silna reprezentacja innowatorów - zaznacza Jesionkiewicz. - Moimi osobistymi faworytami są ludzie, którzy pracują w nauce, a do tego potrafią ją komercjalizować. Nie będę wymieniał konkretnych nazwisk, ale na pewno jako Polak jestem dumny z ich pracy. Tak samo zawsze, dozgonnie będę szanował kolegów ze środowisk biznesowych (w szczególności startupów) - wiem, ile pracy i serca wkładają w swoje projekty i jaką płacą za to cenę. Ciekawostką jest pojawienie się osób z kręgów politycznych, czy działalności non-profit. To bardzo dobry znak, bo kto powiedział, że innowację mają tworzyć firmy, czy jednostki naukowe? Prawda jest taka, że administracja publiczna ma największe możliwości zmieniania naszego życia na lepsze - także w kontekście popularyzacji technologii, czy innych zdobyczy nauki. Warty odnotowania jest także fakt pewnej zmiany mentalnej, może nawet jakościowej. Kiedyś biznes, administracja i nauka leżały od siebie bardzo daleko. Dożyliśmy w tej części świata czasów, gdzie w jednym zestawieniu pojawiają się ludzie ze wszystkich trzech wierzchołków tego magicznego trójkąta. Wyobrażacie sobie państwo taki ranking 10 lat temu? Biznes z nauką? Prezydentami? Sądzę, że wreszcie zaczęliśmy rozumieć, że ekosystem jest jeden i wszyscy go wspólnymi siłami budujemy - podkreśla szef Ifinity.

Wśród Polaków obecnych w tegorocznym zestawieniu New Europe 100 Challengers znalazło się też dwoje przedstawicieli klasy politycznej: posłanka PO Agnieszka Pomaska oraz Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za komunikację rządu w internecie.

- Nie ukrywam, że obecność na liście New Europe 100 jest dla mnie pewnym zaskoczeniem, bo czuję się przede wszystkim użytkownikiem nowych technologii i nowych mediów - przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Pomaska. - Cieszę się, że doceniono moją działalność, myślę, że poza oficjalnym uzasadnieniem w grę wchodził także fakt, że lobbowałam na rzecz ustawy o innowacyjności, choć sama nie brałam bezpośredniego udziału w jej przygotowaniu. Na 100 wyróżnionych osób z regionu obecność 27 Polaków nie jest złym wynikiem. Za bardzo ważną uważam ujęcie w tym zestawieniu przedstawicieli organizacji zajmujących się wspieraniem innowacji, takich jak choćby Eliza Kruczkowska z fundacji Startup Poland. Te organizacje działają w zasadzie przy niewielkim wsparciu rządowym, nie wykorzystują pieniędzy publicznych, a jednak potrafią bardzo wiele zdziałać - podkreśla Pomaska.

Na pytanie Wirtualnemedia.pl o to, czy liczba dwóch polityków wśród Polaków wspierających w największym stopniu innowacje jest zadowalająca Paweł Szefernaker przyznaje, że nie do końca. - Cieszę się, że przedstawiciele młodego pokolenia polskiej polityki znalazły się na takiej liście - podkreśla Szefernaker. - Dwie osoby to wciąż niewiele, jednak widać pewną pozytywną tendencję biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku na polskiej liście New Europe 100 był tylko jeden przedstawiciel klasy politycznej. Cieszy mnie też to, że w opinii polityków, komentatorów, dziennikarzy i specjalistów ten rok wprowadził nową jakość w zakresie sposobów komunikacji, które daje nam XXI wiek. Świadczy o tym zarówno kampania prezydencka, jak i kampania parlamentarna. Nawet moje obecnie stanowisko w KPRM jest potwierdzeniem tego, że rząd przykłada dużą wagę do nowoczesnych form przekazu i chce zbudować spójną platformę internetowej komunikacji ze społeczeństwem. W momencie gdy większość Polaków korzysta na co dzień z internetu i smartfonów to musi być naturalny wybór dla każdej klasy politycznej. Moja obecność na liście New Europe 100 jest wyróżnieniem dla pewnego sposobu myślenia dużej grupy osób. Gdyby nie czołowi politycy naszej opcji - Beata Szydło, Jarosław Kaczyński czy Andrzej Duda, którzy stawiają na młodych ludzi i dają im szansę, ten dzisiejszy sukces i wyróżnienie nie byłyby możliwe - zaznacza sekretarz stanu w KPRM.

Z kolei Pomaska podkreśla, że dwoje polityków wśród najbardziej innowacyjnych przedstawicieli Polski to nie najgorszy wynik, dobrze bowiem, że politycy w ogóle znaleźli się na liście. - Nie wydaje mi się, by obecność polityków na polskiej liście New Europe w tym roku była szczególnie niska, bowiem wśród laureatów z innych krajów także nie znajdziemy wielu przedstawicieli klasy politycznej - o wiele więcej jest działaczy społecznych – tłumaczy posłanka PO. - Cieszę się, że wśród wyróżnionych w Polsce w ogóle znaleźli się jacyś politycy. To na pewno zachęta do pracy, a także dla innych polityków, by wspierać innowacyjność.

Polacy na liście New Europe 100 Challengers 2015
1. Adam Jesionkiewicz - CEO, Infinity
2. Agnieszka Kozłowska-Korbicz - Head of GreenEvo
3. Agnieszka Pomaska - Member of the Parlament
4. Andrzej Horoszczak - CEO, Billion
5. Andrzej Targosz - CEO, Eventory
6. Artur Szklener – Director, Fryderyk Chopin Institute
7. Dorota Szkodzińska – Head of the Publishing and Digital Resources Departament, Polish History Museum
8. Eliza Kruczkowska – CEO, Startup Poland
9. Filip Granek – EIT+Wrocław Research Centre
10. Grzegorz Miechowski – CEO, 11 bit Studios
11. Igor Ostrowski – Head of TMT Sector Group in Europe, Dentons Europe Oleszczuk
12. Maciej Sadowski – CEO, Startup Hub Poland Foundation
13. Mariusz Gralewski – CEO, DocPlanner.com
14. Michał Bogucki, Marcin Joka – PHOTON Team
15. Michał Borkowski – CEO, Brainly.com
16. Michał Mikulski – CEO, EGZOTech
17. Michał Sadowski – CEO, Brand24
18. Paula Bruszewska, Marcin Bruszewski, Rafał Flis – Co-Founder, Social Wolves
19. Paweł Jarmołkowicz – Founder and VP, Harimata
20. Paweł Szefernaker – Secretary of State, Chancellery of the Prime Minister
21. Piotr Waglowski – Author of VaGla.pl, Member of the Digitalization Council
22. Przemysław Kornatowski - ÉcolePolytechniqueFédérale de Lausanne
23. Przemysław Pająk – Founder and Editor-in-Chief, Spider’s Web
24. Łukasz Habaj, Piotr Stępniewski, Łukasz Kręski – Co-Founders, eSKY.pl
25. Tadeusz Chełkowski, Michał Krawczyk – Founders, Patronite
26. Tomasz Wołkowicz – Technical ResearchSpecialist
27. Zosia Jaworowska – President, Refugees Welcome Poland.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 27 Polaków na liście New Europe 100 Challengers, m.in. Jesionkiewicz, Sadowski, Pomaska i Szefernaker

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl