SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

4150 zł - bezwzględne minimum oszczędności wg Polaków (infografika)

Bezwzględne minimum oszczędności, które powinniśmy posiadać, to średnio ok. 4150 zł, czyli o 900 zł więcej niż deklarowaliśmy w zeszłym roku - wynika z badania PBS.

Article

13 proc. badanych uważa, że bezwzględne minimum oszczędności to kwota niższa niż 2 tys. zł. Dla 17 proc. niezbędne oszczędności to 2-5 tys. zł, a 27 proc. wskazuje więcej niż 5 tys. zł. Z kolei 43 proc. badanych nie potrafi oszacować bezpiecznego minimum oszczędności.

Najwyższe oczekiwania, jeżeli chodzi o oszczędności, mają osoby powyżej 40 lat, posiadające dzieci. Trochę niższe kwoty wskazują jednoosobowe gospodarstwa. Wbrew pozorom, to nie mieszkańcy wsi, którzy mogą korzystać z tego, co sami wyprodukują, deklarują najniższe średnie oszczędności jako niezbędne minimum. To mieszkańcy średnich miast uznają kwotę 3,5 tys. zł jako bezpieczną.

Najwyższą kwotę – 4,7 tys. zł - wskazują jako niezbędne zabezpieczenie mieszkańcy małych miast (do 50 tys. mieszkańców).

Z deklaracji badanych wynika, że wysokość kwoty minimalnych średnich oszczędności wiążemy z planami ewentualnych ekstra wydatków – odpowiedziało tak 60 proc. osób.

Najważniejszą potrzebą, którą chcemy zabezpieczyć, są niespodziewane wydatki związane z koniecznością leczenia. 58 proc. Polaków biorących udział w badaniu chce mieć zabezpieczenie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Mniej boimy się utraty pracy – 41 proc. z nas potrzebuje oszczędności, aby móc poradzić sobie, jeśli straci dotychczasowe źródło utrzymania. Ciągle stosunkowo rzadko myślimy o emeryturze. Zaledwie 9 proc. deklaruje oszczędności jako potrzebę zabezpieczenia emerytalnego.

47 proc. badanych deklaruje posiadanie oszczędności co najmniej w kwocie uznawanej przez siebie za minimalne średnie oszczędności. 53 proc. nie posiada oszczędności lub kwota oszczędności jest niższa od minimalnej mogącej w kryzysowej sytuacji zabezpieczyć wydatki.

Na zaoszczędzenie minimalnej kwoty większość z nas musiałaby poświęcić do roku czasu. 28 proc. badanych przyznało, że oszczędzanie zajmie im więcej niż rok. 18 proc. nie potrafi oszacować, ile czasu potrzebuje, aby oszczędzić minimalną niezbędną kwotę.

Badanie "Barometr Providenta" zostało zrealizowane przez PBS w dniach 22-24 lipca 2016 r., na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 4150 zł - bezwzględne minimum oszczędności wg Polaków (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alena
Ciekawe to jest spostrzeżenie. Ale ja w sumie jak zaczęłąm odkłądać na swoim rachunku oszczędnościowym, takim piierwszym w pko, ale w sumie mam go do dziaj, to też założyłam że te 5000 to minimum
odpowiedź