SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska ściga niepłacących abonament RTV

Tylko w trzech pierwszych kwartałach br. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W analogicznym okresie zeszłego roku takich postępowań było nieznacznie więcej.

fot. poczta polskaArticle

Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają czy mieszkańcy poszczególnych budynków i kierowcy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne. Obowiązkiem instytucji jest też weryfikacja czy posiadacze odbiorników uiszczają oni opłaty z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jeśli stwierdzone zostaną zaległości, to widz czy radiosłuchacz powinien otrzymać listowne upomnienie.

Gdy ono nie poskutkuje, to Poczta Polska powinna wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, którym w tym przypadku jest miejscowy naczelnik urzędu skarbowego. Należności ściągają  poborcy skarbowi ze specjalnej komórki, którzy mają podobne uprawnienia do komorników. Mogą na przykład zabezpieczyć rachunek bankowy, akcje czy obligacje. W przypadku większego zadłużenia także nieruchomości.

Nieznaczny spadek liczby postępowań egzekucyjnych

Resort finansów poinformował portal Wirtualnemedia.pl że w okresie od 1 stycznia do 30 września 2022 roku wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika. W tym samym okresie 2021 roku takich tytułów było 43 917, natomiast w całym ub.r. 55 044.

Więcej  postępowań egzekucyjnych wszczęto w I kwartale br. - W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 r. do urzędów skarbowych wypłynęło 7 979 tytułów wykonawczych wystawionych przez wierzyciela - Pocztę Polską S.A., z podstawą prawną egzekwowanego obowiązku "OPAB - Nieuiszczona opłata abonamentowa za używanie odbiornika" - informował w maju Wirtualnemedia.pl resort finansów. To prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej, bo wtedy takich tytułów wystawiono 2 714. Tytuł wykonawczy jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki. Niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prawnicy z Kancelarii Prawnej Media zauważyli, że pracownicy Poczty Polskiej nie muszą zostać dopuszczeni do kontroli gospodarstwa domowego, ani samochodu. Kontrolowanemu z tego powodu nie grożą też żadne konsekwencje. Niemożliwe jest też ukaranie kierowcy na podstawie zdjęcia tuneru radiowego w samochodzie. Poczta Polska skupia się wiec na domostwach, które w przeszłości zarejestrowały telewizor lub odbiornik radiowy i przestały za niego płacić. W ten sposób najłatwiej może wyegzekwować zaległe opłaty abonamentowe, dlatego liczba postępowań egzekucyjnych jest wciąż wysoka.

Ile wynosi opłata abonamentowa?

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie, a posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą płacić 24,50 zł miesięcznie. W związku z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym zakresie od przyszłego roku stawki  wzrosną do 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. Na obniżkę opłat mogą liczyć osoby, które zdecydują się zapłacić za dłuższy okres z góry.

Z raportu KRRiT za 2020 r. wynika, że spośród 13,57 mln gospodarstw domowych w Polsce aż 96,4 proc. posiadało telewizor w domu. Jednak faktycznie abonament RTV regulowało w terminie jedynie 680,2 tys. podmiotów. Spora część Polaków nigdy nie zarejestrowała odbiornika i nie zaczęła wnosić opłaty.

Dodatkowo co najmniej 3,9 mln osób nie musi płacić abonamentu RTV. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Abonamentu nie muszą płacić też inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL, a także pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji. Zwolnienia są też wśród osób, które nigdy nie zarejestrowały odbiornika, ale ich skala jest nieznana.

Zdaniem przedstawicieli Kancelarii Prawnej Media, ustawa abonamentowa nie przewidziała telewizorów bez dostępu do tradycyjnych kanałów, a z przepisów wynika, że rejestracji podlega „odbiornik dostosowany do natychmiastowego odbioru programu”. Osoby, które posiadają telewizory ze Smart TV, a bez anteny i dekodera do tradycyjnych kanałów, nie muszą więc rejestrować urządzenia. Podobnie wygląda sytuacja z posiadaczami smartfonów z zainstalowanymi aplikacjami radiowymi.

Spadają wpływy z abonamentu RTV

W budżecie na br. Telewizja Polska zapisała 2,066 mld zł z abonamentu RTV i rekompensaty abonamentowej. To więcej niż w ub.r., kiedy publiczny nadawca uzyskał 1,71 mld zł z rekompensaty i 331,4 mln zł z opłaty abonamentowej. Jeszcze w latach 2014-2016, przed otrzymaniem pierwszej rekompensaty, nadawca miał od 366 do 444 mln zł rocznie z samego abonamentu. Natomiast w latach 2010-2013 było to poniżej 300 mln zł rocznie. Polskie Radio otrzyma 110,004 mln zł (rok temu: 125,91 mln zł). Mniej pieniędzy trafi także do 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia: będzie to 99 mln zł do podziału (w ub.r. - 112,66 mln zł).

W kwietniu informowaliśmy, że do Senatu wpłynął projekt dotyczący likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Gdyby takie przepisy weszły w życie, to w kieszeniach Polaków mogłoby zostać nawet 450 mln zł rocznie. Pomysł krytykowało jednak m.in. ministerstwo kultury i KRRiT. Były już przewodniczący Witold Kołodziejski podkreślił wówczas, że nowe przepisy - gdyby weszły - spowodowałyby jeszcze większą destabilizację systemu finansowania mediów publicznych, radykalnie obniżając kwoty kierowane na nie - przy jednoczesnym braku wprowadzenia stałych, systemowych rozwiązań, które zrekompensowałyby te finansowe spadki.

Rada zauważyła, że w chwili obecnej osoby prywatne płacące abonament stanowią 73 proc. wszystkich wpływów abonamentowych, tak więc likwidacja tego źródła de facto oznacza likwidację abonamentu w ogóle. Co więcej: uniemożliwi w przyszłości przyznawanie nadawcom rekompensat z tytułu utraconych wpływów abonamentowych. Innym negatywnym skutkiem wprowadzenia nowego rozwiązania byłoby pozbawienie Poczty Polskiej dochodu z tytułu pobierania abonamentu.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska ściga niepłacących abonament RTV

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Abonent
A jak z postępowaniem wobec jednoosobowego zarządu, nieudolnego zarządczo i doprowadzającego do milionowych strat? Dlaczego obywatele mają sponsorować niekompetencję partyjnej prezes?
odpowiedź
User
Hahaha
Z czego wszyscy wcześniej złożyli wniosek o dofinansowanie dekodera lub telewizora 😁😆
odpowiedź
User
Gość
Spokojnie, zaraz się rozkręci.
Niedługo zaczną sprawdzać czy jest opłacony abonament u ludzi którzy złozyli wnioski w sprawie dopłaty do dekodera tv.
odpowiedź