SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora z polityką różnorodności: w zarządzie po 30 proc. osób każdej płci i w różnym wieku

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory przyjęło dokument o polityce różnorodności w radzie nadzorczej i zarządzie spółki. Wynika z niego, że w obu tych ciałach mają być zachowane parytety płci, wieku, wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Polityka wchodzi w życie od zaraz, w przypadku jej nieprzestrzegania - korekty będą wprowadzane na bieżąco.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)

Odbywające się w tym tygodniu walne zgromadzenie Agory wybrało nową radę nadzorczą, składającą się w stu procentach z członków, którzy piastowali tam stanowiska w poprzedniej kadencji.  Ale przyjęła także dokument o różnorodności, zapewniający parytety w zarządzie i radzie.

30 proc. osób każdej płci

W myśl zapisów, od teraz w skład zarówno zarządu jak i rady nadzorczej wchodzić musi co najmniej 30 proc. przedstawicieli każdej płci. „Poprzez różnorodność należy rozumieć różnice pomiędzy osobami wchodzącymi w skład zarządu lub rady nadzorczej, wynikające w szczególności z płci, wieku, kierunku wykształcenia, specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego” – zapisano w dokumencie.

Jeśli chodzi o różnorodność w kwestii wykształcenia, ma być ona realizowana poprzez „dobór kandydatów o szerokim spektrum wiedzy teoretycznej i dorobku naukowym”, z naciskiem na wiedzę w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, działalności prowadzonej przez spółkę, ekonomii, finansów przedsiębiorstw, badań sprawozdań finansowych oraz znajomości przepisów obowiązującego prawa. Parytety mają być także zachowane – zarówno w radzie nadzorczej jak i zarządzie - w kwestii wieku zasiadających tam osób („wybór osób o różnorodnym poziomie doświadczenia życiowego oraz kompetencji społecznych”), oraz doświadczenia zawodowego.

Jednocześnie jednak w dokumencie podkreślono: decydującymi kryteriami przy wyborze członków zarządu lub rady nadzorczej – przy zachowaniu parytetów – są nadal „wysokie kwalifikacje merytoryczne i etyczne kandydatów oraz ich przygotowanie do pełnienia danej funkcji”.

Kto będzie to kontrolował?

Realizacji polityki różnorodności ma pilnować rada nadzorcza, na podstawie informacji i danych przygotowanych przez zarząd. To rada będzie też przedstawiała wnioski w tym zakresie zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu. „W przypadku stwierdzenia braku realizacji różnorodności w odniesieniu do danego organu, adresaci niniejszej Polityki powinni podjąć działania celem zwiększenia jego różnorodności, najpóźniej w związku z wyborem członków tego organu na przyszłą (kolejną) kadencję” – można przeczytać w przyjętym dokumencie.

Obecnie w skład rady nadzorczej Agory wchodzą: Andrzej Szlęzak (przewodniczący) oraz członkowie: Wanda Rapaczyński, Maciej Wiśniewski, Tomasz Sielicki, Dariusz Formela, Tomasz Karusewicz. Pierwsza piątka to członkowie, zgłoszeni przez Agora Holding, Karusewicz został zarekomendowany przez OFE Złota Jesień, należące do państwowego PZU. Z kolei zarząd tworzą: prezes Bartosz Hojka, Tomasz Jagiełło, Anna Kryńska-Godlewska, Agnieszka Siuzdak-Zyga, Tomasz Grabowski i powołany w maju br. Wojciech Bartkowiak.

W pierwszym kwartale przychody grupy Agora zwiększyły się o 73,4 proc. do 253,1 mln zł, głównie dzięki wznowieniu działalności przez kina Helios. Wynik EBITDA wzrósł z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, a strata netto zmalała z 59,4 do 33,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Agora z polityką różnorodności: w zarządzie po 30 proc. osób każdej płci i w różnym wieku

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
😎
"Agora z polityką różnorodności: w zarządzie po 30 proc. osób każdej płci i w różnym wieku". Po 30 procent czyli 30 - kobiety, 30 - mężczyźni i... co z resztą, czyli 40 procentami? Dziwna polityka różnorodności

odpowiedź
User
Jaka gazeta tacy pracownicy
Czy transy też będą ??
odpowiedź
User
całopalenie
"[...]co z resztą, czyli 40 procentami[...]
Reszta to hermafrodyty
odpowiedź