SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia grupowe w Agorze. Firma pozwoli pracownikom na dobrowolne odejścia

Działająca w Agorze „Solidarność” uzgodniła z władzami spółki, że zapowiedziane na drugą połowę listopada zwolnienia do 84 osób zostaną przeprowadzone przez dwa dni. Spółka umożliwi dobrowolne odejścia pracownikom z działów, które ma objąć redukcja.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W piątek Agora poinformowała, że zwolnienia grupowe, zaplanowane od 21 listopada do 21 grudnia, będą dotyczyły maksymalnie 84 osób. Wyjaśniono, że celem jest obniżenie kosztów i poprawa efektywności procesów w firmie.

- Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki - opisano w komunikacie giełdowym spółki.

Agora rozpoczęła w piątek konsultacje z działającymi w niej związkami zawodowymi. Kierownictwo „Solidarności” poinformowało, że przekonało zarząd firmy, żeby zwolnienia zostały zrealizowane szybko, w ciągu dwóch dni.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Mamy w pamięci zwolnienia grupowe z ubiegłych lat, w trakcie których wypowiedzenia wręczano dzień po dniu przez kilka tygodni, w efekcie czego pracownicy i pracownice znaleźli się w – eufemistycznie ujmując – trudnej pod względem psychologicznym sytuacji. Dlatego zaproponowaliśmy dziś, aby teraz zwolnienia nie były rozciągnięte w czasie - i otrzymaliśmy zapewnienie (ze strony Wojtka Bartkowiaka i Adama Węgierskiego), że tym razem wypowiedzenia zostaną wręczone w ciągu maksymalnie dwóch dni (czyli 21 i 22 listopada br.) - opisano.

- Po drugie Wojtek Bartkowiak przychylił się do naszego postulatu, aby stworzona została możliwość dobrowolnego odejścia z działów zagrożonych zwolnieniami - dodano.

„Solidarność” w Agorze pomoże zwolnionym

Władze „Solidarności” podkreśliły, że zrobią „absolutnie wszystko, aby ograniczyć do minimum liczbę zwolnionych, a dla tych, których uratować się nie uda, wywalczyć jak najlepsze zasady odejścia”.

- Podczas poprzednich zwolnień grupowych udawało nam się dogadać z zarządem na lepsze warunki niż te, które wynikają z przepisów - zazwyczaj była to jedna lub dwie dodatkowe odprawy dla każdego i każdej - przypomniały.

- Nie wiemy, czy i tym razem uda nam się dogadać z zarządem, czy też odstąpimy od podpisania porozumienia – a w zależności od tego nastąpią różne skutki prawne (o czym będziemy Was informować). Wybierzemy to, co będzie dla pracowników i pracownic lepsze - przyznali związkowcy.

Zadeklarowali przy tym, że pomogą finansowo zwolnionym osobom. - Ponieważ pomoc ta będzie finansowana ze składek naszych członków i członkiń, zapomogi wypłacimy wyłącznie osobom, które do nas należą i uiszczają składki. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby sprecyzować, jaka będzie wysokość zapomóg, i jakie kryteria ich wypłat przyjmiemy - zaznaczyli.

- Obecnie trudno powiedzieć, ile spotkań będzie potrzebne, aby zawrzeć kompromis (lub po prostu się rozejść) – być może starczą dwa: dzisiejsze i czwartkowe. Będziemy Was oczywiście na bieżąco o wszystkim informować - ponieważ negocjacje w czwartek potrwają do wieczora, kolejny komunikat opublikujemy najpóźniej w piątek rano - zapowiedziała „Solidarność”.

 

Agora o zamiarze przeprowadzenia zwolnień poinformuje też właściwy urząd pracy. Spółka zapowiedziała, że w kolejnym komunikacie, już po zakończeniu konsultacji ze związkami zawodowymi poda szacowaną wysokość rezerwy związanej ze zwolnieniami. Rezerwa obciąży wynik spółki w czwartym kwartale br.

Sama spółka Agora odpowiada m.in. za działalność w obszarze prasy („Gazety Wyborczej” i magazynów), wydawnictwa książkowo-płytowego i serwisów internetowych (na czele z Gazeta.pl). Działalnością radiową, kinową i w reklamie zewnętrznej i programatycznej zajmują się inne spółki zależne w ramach grupy Agora.

Poprzednie zwolnienia grupowe w Agorze w 2019 r.

Na początek listopada zaplanowano kolejną turę rozmów zarządu Agory ze związkowcami o możliwej wypłacie dodatków inflacyjnych. W ramach poprzednich ustaleń pracownicy i stali współpracownicy Agory zarabiający do 8,3 tys. zł brutto dostali w sierpniu dodatki w kwocie od 1351 do 1751 zł brutto.

Poprzednie zwolnienia grupowe przeprowadzono w firmie wiosną 2019 roku: pożegnano się ze 147 pracownikami drukarni w Pile i Tychach, a oba zakłady niedługo potem zamknięto.

Natomiast wiosną 2020 roku, tuż po wybuchu epidemii, Agora planowała zwolnić większość pracowników swojej spółki zależnej Goldenline. Ostatecznie 26 osób pożegnało się nią w ramach odejść dobrowolnych.

W pierwszej połowie br. koszty pracownicze w całej grupie kapitałowej Agora zwiększyły się o 22,3 proc. do 181,8 mln zł, a łączne zarobki członków zarządu poszły w górę z 1,19 do 3,84 mln zł. Zatrudnienie w całej grupie kapitałowej wzrosło o 88 do 2 375 etatów.

W drugim kwartale br. grupa Agora przy wzroście przychodów o 30 proc. do 261,8 mln zł i zysku EBITDA z 14,7 do 26,1 mln zł zanotowała 17,6 mln zł straty netto (wobec 9,9 mln zł straty rok wcześniej). Najmocniej zwiększyły się wpływy kin Helios, przychody reklamowe wzrosły o 9,5 proc.

Cięcia w RASP i Burdzie

Znaczące redukcje swojego portfolio i zatrudnienia ogłosiły także dwa inne wydawnictwa prasowo-internetowe. W połowie września Ringier Axel Springer Polska zapowiedział, że z końcem br. zamknie tygodnik „Auto Świat”, serwisy VOD.pl i Literia.pl, a „Przegląd Sportowy” będzie się ukazywał tylko dwa razy w tygodniu.

Firma zamierza zwolnić ok. 8 proc. swoich pracowników, właśnie uzyskała porozumienie w tej sprawie z działającymi w niej związkami zawodowymi.

Natomiast Burda Media Polska zdecydowała o zamknięciu kilkunastu tytułów drukowanych: dwutygodnika „Party”, miesięczników "Claudia", "Dobre Rady" "Burda Style" i „Sielskie życie”, a także wszystkich pozostałych tytułów z segmentów: poradniki, ogród, kulinaria, crafting i true stories. W portfolio wydawnictwa pozostanie jedynie sześć magazynów.

- Powyższe decyzje wiążą się z redukcjami zatrudnienia, a obecnie zarząd spółki pozostaje w dialogu z przedstawicielami pracowników - podano w komunikacie Burdy.

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia grupowe w Agorze. Firma pozwoli pracownikom na dobrowolne odejścia

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hahaha
Ale macie prezent na święta 😁
odpowiedź
User
Karol
Pozwolili. Jak miło
odpowiedź
User
Karol
Pozwolili. Jak miło
odpowiedź