SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcja Demokracja wygrała w sądzie ze Zrzutką.pl ws. krytyki zbiórki na Straż Narodową

Wrocławski Sąd Rejonowy oddalił we wtorek w całości powództwo portalu Zrzutka.pl przeciwko aktywistom kolektywu Akcja Demokracja. Zrzutka Domagałą się przeprosin i 25 tys. zł na WOŚP za to, że aktywiści - apelując o usunięcie zbiórki na Straż Narodową - sugerowali, że portal wspiera faszyzm. Sąd doszedł do przekonania, że działania Akcji nie wykraczały poza ramy dozwolonej krytyki.

 

Article

Sprawa zaczęła się w październiku 2020 roku, gdy Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości rozpoczęło zbiórkę na swoją Straż Narodową na Zrzutka.pl. Tłumaczono to koniecznością obrony kościołów przed uczestnikami Strajku Kobiet. - Bez pieniędzy nie będziemy mieli możliwości szkoleń, obozów, zakupu sprzętu czy szybkiej mobilizacji wolontariuszy. Środki zostaną także wykorzystane na pomoc prawną – pisali organizatorzy.

Akcja Demokracja: świnka staje się brunatna

Przeciwko zbiórce szybko zaprotestowało stowarzyszenie Akcja Demokracja. - Zbierane w ramach zrzutki fundusze mają niezwykle wysoką szansę posłużyć do zorganizowania aktów przemocy i szerzenia nienawistnej agresji na polskich ulicach - napisali jego członkowie w mailu do szefostwa Zrzutki, załączając dwa tysiące podpisów pod apelem o usunięcie zbiórki (do końca roku zebrano 15 tys. podpisów). - Świnka (logo serwisu - przyp. red.) nabiera brunatnego odcienia - podsumowano.

W grudniu 2020 roku, po powtarzających się apelach Akcji Demokracja, szefostwo Zrzutki zareagowało groźbą pozwu. Przypomniano też, że według regulaminu - każdy ma prawo założyć i przeprowadzić zbiórkę, niezależnie od politycznej opcji czy zapatrywań. Zarząd Zrzutka.pl wezwał też Akcję Demokracja do wycofania ultimatum i zaprzestania prowadzenia „akcji medialnej skierowanej przeciwko portalowi, w której to fałszywie oskarża go o wspieranie faszyzmu”.

Ostatecznie zbiórki na Straż Narodową nie usunięto - zakończyła się ona 31 grudnia ub. roku; osiągnięto wówczas pułap 346 460 zł (z przewidywanych 30 tys. zł). W styczniu 2021 roku Zrzutka.pl złożyła w sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych, domagając się przeprosin i wpłaty 25 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zdaniem członków stowarzyszenia - pozew wpisywał się w tradycję tzw. pozwów SLAPP (z ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation, czyli strategiczny pozew przeciwko społecznej partycypacji).

Sąd: w granicach dopuszczalnej krytyki

We wtorek sąd we Wrocławiu oddalił powództwo Zrzutki.pl wskazując, że działania stowarzyszenia Akcji Demokracja nie wykraczały poza normy dozwolonej krytyki. Orzekająca sędzia podkreśliła, że posty i apele nawołujące do zaprzestania zbiórki na Straż Narodową „nie zawierały sformułowań, które mogłyby bezpośrednio uderzyć w renomę strony”. Cytująca uzasadnienie wyroku „Gazeta Wyborcza” przytacza słowa orzekającej sędzi: - Ocena działaczy Akcji w stosunku do Zrzutki.pl była bardzo obiektywna, bo wielokrotnie w swoich wypowiedziach akcentowali wszelkie pozytywy i szereg dobra, które wiążą się z działalnością Zrzutki.pl. Krytykowali tylko tę konkretną zbiórkę.

W ocenie sądu – stowarzyszenie miało do tego prawo. - Rozumiem argumenty o zbieraniu środków na różne cele, ale musimy pamiętać, że gdy dopuszczane są także cele kontrowersyjne, to jako spółka Zrzutka.pl musi się też liczyć z krytyką takiej czy innej strony, której światopogląd nie będzie się pokrywał ze zbiórką - podkreśliła sędzia.

- Ten wyrok ma charakter przełomowy. Wierzymy, ze będzie on ważnym sygnałem dla innych organizacji, które walczą z naruszeniami praw człowieka i atakowaniem mniejszości. Można podnosić krytykę, opierając się na faktach - komentował tuż po ogłoszeniu wyroku Bogumił Kolmasiak, kierownik kampanii w stowarzyszeniu Akcji Demokracja.

Wyrok nie jest prawomocny, Zrzutka.pl ma prawo od niego się odwołać. Na razie nie wiadomo jednak, czy to zrobi - prawnicy spółki czekają na pisemne uzasadnienie wyroku.

W czerwcu platforma Zrzutka.pl poinformowała na Twitterze, że skierowała zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o sprawę Krzysztofa Malinowskiego, jednego ze społecznych asystentów wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, który udawał ciężką chorobę i wyłudzał pieniądze na rzekome leczenie.

Dołącz do dyskusji: Akcja Demokracja wygrała w sądzie ze Zrzutką.pl ws. krytyki zbiórki na Straż Narodową

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
do nory
ten sąd to właśnie faszyzm...
odpowiedź
User
Witold
Akcja Demokracja niech się pochwali, kto ją utrzymuje.
odpowiedź
User
twój Pan
Między innymi ja, ćwoku.
Akcja Demokracja niech się pochwali, kto ją utrzymuje.
odpowiedź