SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Antoni Winch zrezygnował z kierowania „Dialogiem”

Antoni Winch, od końca kwietnia br. redaktor naczelny czasopisma „Dialog” (Instytut Książki), poświęconego współczesnej dramaturgii, zrezygnował ze stanowiska. Zespół redakcyjny w połowie listopada zapytał dyrektora Instytutu Książki, co dalej z pismem i kto nim pokieruje. Jednak, jak napisano, odpowiedzi dotąd nie ma.

Antoni Winch, nowy redaktor naczelny "Dialogu"/fot. Instytut KsiążkiAntoni Winch, nowy redaktor naczelny

W poniedziałek zespół redakcyjny miesięcznika „Dialog”, którego wydawcą jest narodowa instytucja kultury Instytut Książki (nadzoruje tytuł w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego), opublikował komunikat. Poinformowano w nim, że 14 listopada dotychczasowy redaktor naczelny Antoni Winch zdecydował się nie przedłużać umowy na stanowisku (kończy się wraz z końcem br.).

„Dziękujemy mu za tę decyzję i za to, że zechciał nas o niej poinformować osobiście” - podkreślono w komunikacie. Zespół dodał, że tego samego dnia, 14 listopada, wystosował do dyrektora instytutu Dariusza Jaworskiego pytanie o dalsze plany wobec tytułu oraz prośbę o powołanie na stanowisko naczelnego Piotra Olkusza (obecnie jest redaktorem działu zagranicznego „Dialogu”).

„Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Im dłużej Dariusz Jaworski będzie się uchylał od odpowiedzialności za pismo, tym trudniejsze będzie przywrócenie normalnego cyklu wydawniczego. Powtarzamy raz jeszcze to, o czym informujemy od maja 2023 roku: dyrektor Instytutu Książki z premedytacją działa na szkodę miesięcznika »Dialog« oraz kierowanej przez siebie instytucji” - brzmi dalsza część oświadczenia.

Komunikat podpisali członkinie i członek zespołu „Dialogu”: Dorota Jovanka Cirlić, Ewa Hevelke, Justyna Jaworska, Joanna Krakowska, Magda Mosiewicz, Piotr Olkusz, Małgorzata Semil i Małgorzata Szpakowska.

Instytut Książki: Decyzja zostanie przekazana redakcji w stosownym momencie

Spytaliśmy Instytut Książki, czy faktycznie dyrektor nie odpowiedział na pytanie i prośbę redakcji pisma oraz o to, kto będzie następnym naczelnym tytułu. Poprosiliśmy także o odniesienie się do zarzutów zespołu o działanie przez Jaworskiego na szkodę miesięcznika i całego instytutu. - Zgodnie z ustawą Prawo prasowe redaktora naczelnego pisma powołuje wydawca, którym w tym wypadku jest Instytut Książki i reprezentujący go dyrektor - odpowiedział Łukasz Jarocki, rzecznik prasowy instytutu.

- Decyzja w tej sprawie zostanie przekazana członkom redakcji w stosownym momencie. Przypominam, że do 31 grudnia br. funkcję redaktora naczelnego pełni dr Antoni Winch – wynika to z umowy zawartej z Instytutem Książki. Sugerowanie, że wydawca działa na szkodę redakcji i Instytutu jest nieuprawnione. Dyrektor Instytutu Książki pan Dariusz Jaworski odnosił się już publicznie do nieprawdziwych informacji przekazywanych przez niektórych członków redakcji w formie komunikatów, oświadczeń i przekazów medialnych. Sprostowania nieprawdziwych i nieścisłych informacji domagał się od „Gazety Wyborczej” również pan dr Winch, jednak wnioski te nie zostały uwzględnione - dodał.

Antoni Winch został naczelnym „Dialogu” pod koniec kwietnia br. Redakcja informowała wówczas, że stało się to wbrew jej woli.

„Dialog” podlega ministrowi Piotrowi Glińskiemu

„Dialog” to miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej – teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej. Został założony w 1956 roku przez Adama Tarna, dramatopisarza i tłumacza, który kierował pismem do 1968 roku. Ogromny wpływ na kształt miesięcznika miał Konstanty Puzyna, krytyk, który współzakładał pismo, a potem był jego redaktorem naczelnym od 1972 roku aż do śmierci w 1989 roku. Naczelnymi byli także Stanisław Stampf’l (1968-1971) i Jerzy Koenig (1989-1990). Od 1991 roku „Dialogiem” kierował Jacek Sieradzki.

Podstawowym zadaniem pisma jest publikacja tekstów dramatycznych. W każdym numerze miesięcznika od prawie pięćdziesięciu lat ukazuje się co najmniej jedna polska sztuka lub scenariusz. Drukowane są także starannie wybrane tłumaczenia najciekawszych współczesnych sztuk obcojęzycznych. W sumie uzbierało się już prawie dwa tysiące dzieł dramatycznych, co jest, jak się zdaje, wynikiem bez precedensu w światowym piśmiennictwie teatralnym. Sztukom towarzyszą na łamach „Dialogu” eseje, rozmowy redakcyjne, felietony, szczegółowe prezentacje sylwetek dramatopisarzy, a także informacje o życiu współczesnego teatru.

Miesięcznik „Dialog” to czasopismo patronackie Instytutu Książki wydawane na zlecenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dołącz do dyskusji: Antoni Winch zrezygnował z kierowania „Dialogiem”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mezopotamer
Teraz jeszcze "Twórczość" do sanacji.
odpowiedź
User
Luk
IK i tak będzie budowany na nowo więc obecny dyrektor zajęty jest pakowaniem a nie wyznaczaniem. Szkoda młodego człowieka, choć z nadania, bo przydałoby sie, żeby ktoś świeży zrobił coś z tym skostnialym tworem.
odpowiedź