SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple prezentuje OS X El Capitan, nowy system do Apple Watcha i zapowiada platformę Apple Music

Podczas przeznaczonej dla deweloperów konferencji WWDC 2015 koncern Apple pokazał nowe systemy operacyjne do swoich komputerów oraz smartwatcha i przedstawił serwis Apple Music.

Article

Na WWDC 2015 oficjalnie potwierdzono, że nowy system operacyjny przeznaczony do komputerów stacjonarnych i przenośnych koncernu Apple będzie nosił nazwę El Capitan.

OS X 10.11 El Capitan według zapowiedzi ma się pojawić w wersji beta w lipcu br., natomiast oficjalne wydanie planowane jest na jesień. Apple podkreśla, że najważniejsze zmiany wprowadzone w systemie będą dotyczyły wygody i ergonomii jego obsługi.

W aplikacji do poczty elektronicznej Apple zamierza wprowadzić obsługę gestów, użytkownik uzyska też więcej swobody przy tworzeniu nowych wiadomości. Można będzie między innymi jednocześnie budować kilka nowych maili wykorzystując do tego oddzielne karty znane między innymi z przeglądarki Safari. Wygodnym rozwiązaniem może okazać się także możliwość przesuwania ekranu tworzenia wiadomości, dzięki czemu użytkownik podczas pracy uzyska podgląd nadchodzącej korespondencji.

Większej wygodzie użytkownika ma służyć także funkcja dzielenia na dwie części ekranu oraz możliwość powiększenia rozmiarów kursora za pomocą szybkich ruchów myszką. Z kolei rozwiązanie o nazwie Mission Control umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie wirtualnych pulpitów, prostsze ma być także zarządzanie wielkością otwartych okien.

Apple ogłosił także wprowadzenie własnego API (Application Programming Interface) o nazwie Metal, które ma powodować między innymi znacznie lepszą niż dotąd obsługę zaawansowanych gier komputerowych.

Usprawnienia mają dotyczyć wyszukiwarki Spotlight. Apple twierdzi, że w nowym systemie operacyjnym znacznie łatwiejsze będzie sprawdzanie w internecie informacji za pomocą prostych komend, udostępnione zostanie również wyszukiwanie danych przy użyciu języka naturalnego.

Oddzielną część konferencji przedstawiciele Apple poświęcili zegarkowi Apple Watch i przeznaczonemu do niego systemowi operacyjnemu WatchOS 2.0. Zapewnili, że dopiero dzięki tej platformie użytkownicy będą mogli w pełni docenić zalety smartwatcha wprowadzonego na rynek przez koncern z Cupertino.

Według Apple jedną z ważniejszych nowych funkcji oferowanych przez system ma być możliwość odpisywania za pośrednictwem zegarka na maile odbierane przez iPhone’a. W trakcie konferencji ta opcja okazała się jednak niezbyt praktyczna, bowiem w trakcie prezentacji skonstruowanie wiadomości składającej się z kilku słów zajęło sporo czasu. Znacznie ważniejszym usprawnieniem wydaje się zintegrowanie z Apple Watch asystenta głosowego Siri, dostępnego dotąd w smartfonach iPhone. Od momentu wprowadzenia WatchOS 2.0 możliwe będzie wydawanie poleceń Siri za pomocą smartwatcha.

Kolejną innowacją dostępną dzięki nowemu systemowi operacyjnemu będzie, jak zapowiada Apple, wykorzystanie zegarka do sterowania różnymi urządzeniami inteligentnego domu za pośrednictwem platformy Home Kit Apple. Dzięki temu rozwiązaniu w przyszłości użytkownik będzie mógł, wydając odpowiednią komendę, zarządzać między innymi oświetleniem w danym pomieszczeniu.

Podczas WWDC 2015 Apple zapowiedział także, że deweloperzy aplikacji otrzymają możliwość tworzenia programów bezpośrednio na platformę Apple Watch - dotąd musieli się ograniczać do adaptowania rozwiązań przeznaczonych do iPhone’ów.

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości na konferencji WWDC 2015 było potwierdzenie przez Apple wprowadzenia na rynek własnego serwisu streamingu muzyki o nazwie Apple Music. Koncern nie zawiódł oczekiwań i zapowiedział, że platforma dla urządzeń Apple pojawi się w internecie 30 czerwca br. Przewidziane są także jej inne odmiany, które mają współpracować z Windows oraz Androidem, jednak ich premiera nastąpi najwcześniej jesienią.

Apple zapewnił, że dzięki nowemu serwisowi muzycznemu użytkownicy otrzymają do dyspozycji w technologii streamingu całą bibliotekę nagrań zgromadzonych dotąd w sklepie iTunes. Nowością odróżniającą Apple Music od konkurentów, takich jak Spotify czy Deezer ma być sekcja z internetowymi stacjami radiowymi, w których autorami muzycznych składanek będą znani muzycy i didżeje.

Wśród interesujących rozwiązań zastosowanych w Apple Music podkreślono także zaawansowany algorytm aplikacji pozwalający na automatyczne dobieranie repertuaru muzycznego do aktualnej aktywności użytkownika (podobne narzędzie zaoferował niedawno serwis Spotify - więcej o tym).

Nowością jest także usługa o nazwie Beats Connect. Dzięki niej, jak zapowiada Apple możliwy będzie kontakt pomiędzy słuchaczami a konkretnymi artystami. Z kolei rozbudowana opcja podpowiedzi ma pomóc odbiorcom w dobraniu utworów na podstawie tych, które już zgromadzili wcześniej w swojej bibliotece iTunes. Kontekstowe wyszukiwanie muzyki zostanie też zintegrowane ze wspomnianym wcześniej asystentem Siri.

Apple zapewnia, że wraz z wprowadzeniem Apple Music z platformą tą zostaną połączone wszystkie utwory użytkownika zakupione wcześniej w iTunes. Apple Music, w przeciwieństwie do największego konkurenta - Spotify - będzie dostępny jedynie w modelu abonamentowym, a miesięczna opłata za korzystanie z serwisu wyniesie 9,99 dol. Do dyspozycji ma być także pakiet rodzinny obejmujący sześciu użytkowników, a pierwsze 3 miesiące korzystania z aplikacji będą darmowe.

Wbrew oczekiwaniom branży podczas WWDC 2015 Apple nie zaprezentował swojego nowego serwisu wideo Apple TV, pokazał natomiast kolejną wersję systemu iOS przeznaczonego do urządzeń mobilnych.

Dołącz do dyskusji: Apple prezentuje OS X El Capitan, nowy system do Apple Watcha i zapowiada platformę Apple Music

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl