SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Art Project - 17 największych muzeów świata dzięki Google na jednej stronie internetowej

Firma Google poinformowała o rozpoczęciu Art Project - inicjatywy polegającej na stworzeniu wirtualnego muzeum prezentującego dzieła największych artystów z całego świata.

Projekt jest realizowany wspólnie z 17 muzeami i galeriami sztuki z całego świata, takimi jak National Gallery w Londynie, Muzeum w Pałacu Wersalskim, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu.

Na stronie www.googleartproject.com znajduje się zbiór ponad tysiąca zdjęć w wysokiej rozdzielczości prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w muzeach, które wzięły udział w projekcie. W ramach projektu, korzystając z trybu wnętrza technologii Street View, opracowano wirtualne panoramy 360° poszczególnych galerii.
Każde muzeum, które wzięło udział w Google Art Project, na wszystkich etapach realizacji dzieliło się swoją wiedzą merytoryczną — od wyboru kolekcji, poprzez określenie optymalnego kąta, pod którym należy uwiecznić dzieło na zdjęciu, aż po dobór informacji opisujących każdy eksponat.

"W ciągu ostatnich 20 lat świat sztuki uległ transformacji i demokratyzacji — mamy znacznie lepszy dostęp do muzeów w wielu krajach, a oglądanie dzieł sztuki zyskuje coraz większą popularność. Bardzo nas cieszy możliwość współpracy z największymi galeriami sztuki na całym świecie oraz opracowanie tej nowoczesnej technologii umożliwiającej internautom z całego świata zapoznanie się ze zbiorami tych galerii. Mamy nadzieję, że niezależnie od miejsca zamieszkania nasz projekt zainspiruje wiele osób, które zechcą zainteresować się sztuką i obcować z nią — na nowym, zadziwiającym poziomie szczegółowości" – powiedział Nelson Mattos, wiceprezes ds. inżynierii w Google.W wirtualnym muzeum Google Art Project można zobaczyć takie dzieła jak "Narodziny Wenus" Boticellego, "No Woman, No Cry" Chrisa Ofiliego, postimpresjonistyczne dzieła Cezanne’a czy ikonografię bizantyjską. W ramach projektu można podziwiać także wnętrza Wersalu, starożytne egipskie świątynie, jak również zbiór rozrzuconych po całym świecie dzieł sztuki takich artystów, jak Whistler i Rembrandt. Projekt objął łącznie dzieła 486 artystów z całego świata.


W ramach wirtualnego muzeum Google Art Project możliwe jest:

- Zwiedzanie muzeów dzięki technologii Street View: internauci mogą wziąć udział w wirtualnym zwiedzaniu galerii. Po kliknięciu na dane dzieło można wyświetlić więcej informacji na jego temat lub przejść do obrazów w wysokiej rozdzielczości. Panel informacyjny pozwala wyszukać inne dzieła danego artysty i wyświetlić powiązane z nim filmy wideo w serwisie YouTube. Kamera Street View zarejestrowała panoramiczne zdjęcia 360° wnętrza wybranych galerii. Zdjęcia zostały następnie połączone, umożliwiając płynne poruszanie się po ponad 385 salach różnych muzeów. Wnętrza galerii można również zwiedzać bezpośrednio, przy użyciu widoku Street View w serwisie Google Maps.
- Oglądanie dzieł sztuki w bardzo wysokiej rozdzielczości: każde z 17 muzeów wybrało jedno dzieło sztuki, które zostało sfotografowane przy użyciu "gigapikselowej" technologii rejestracji obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy zarejestrowany obraz zawiera około 7 miliardów pikseli. Ponadto muzea udostępniły zdjęcia łącznie ponad 1000 dzieł sztuki. Rozdzielczość tych zdjęć, w połączeniu ze standardową przeglądarką z funkcją powiększenia, umożliwia odkrywanie najdrobniejszych niuansów malowideł, np. miniatury osób w rzece na obrazie "Widok Toledo" El Greco lub poszczególne punkty na malowidle Seurata "Grandcamp, wieczór".
- Tworzenie własnego zbioru dzieł sztuki: Funkcja "Utwórz zbiór dzieł sztuki" pozwala użytkownikom zapisać wybrane przez niego zdjęcia dowolnych dzieł sztuki ze zbioru ponad tysiąca obrazów i stworzyć własną, spersonalizowaną kolekcję. Do każdego dzieła można dodawać własne komentarze, a następnie udostępnić całą kolekcję znajomym i rodzinie.

Dołącz do dyskusji: Art Project - 17 największych muzeów świata dzięki Google na jednej stronie internetowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
nudy
odpowiedź