SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao SA: Michał Krupiński zrezygnował, Marek Lusztyn nowym prezesem

W piątek Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa Banku Pekao SA. Na stanowisko prezesa rada nadzorcza powołała Marka Lusztyna, który poprzednio był wiceprezesem.

Od lewej: Michał Krupiński i Marek LusztynArticle

- W rezygnacji nie podano przyczyn jej złożenia. Rada nadzorcza banku złożyła podziękowania panu Michałowi Krupińskiemu za wkład wniesiony w rozwój banku - stwierdzono w komunikacie giełdowym Banku Pekao SA.

Michał Krupiński był prezesem banku od czerwca 2017 roku. Wcześniej, od stycznia 2016 do marca 2017 roku, pełnił taką funkcję w PZU

Z kolei w 2011 roku Krupiński został prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki.

Marek Lusztyn nowym prezesem Banku Pekao SA

W piątek rada nadzorcza Banku Pekao SA na stanowisko prezesa powołała Marka Lusztyna, który od lipca 2017 roku pełnił w banku funkcję wiceprezesa. Nominację go na prezesa musi jeszcze zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego, do tego czasu Lusztyn będzie pełnił obowiązki prezesa.

Jako wiceprezes Pekao SA Lusztyn nadzorował pion zarządzania ryzykami, jest też członkiem rad nadzorczych w szeregu spółek zależnych banku: Pekao Leasing, Pekao Bank Hipoteczny, Pekao Investment Banking.

Przedtem przez prawie 10 lat pracował w strukturach międzynarodowych Grupy UniCredit, ówczesnego większościowego akcjonariusza Banku Pekao S.A.. Pracując w Londynie, Monachium i Mediolanie odpowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem, obejmujące kilkadziesiąt krajów, w których UniCredit prowadzi działalność. Krótko przed powrotem do Polski w czerwcu 2017 był członkiem komitetu wykonawczego pionu rynków bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej Grupy UniCredit.

Wcześniej, w latach 2000-2008 Marek Lusztyn był dyrektorem wydziału ryzyka rynkowego, a później dyrektorem zarządzającym departamentem ryzyka finansowego w Banku Pekao SA, odpowiadał też w banku za obszar zarządzania aktywami i pasywami. Ponadto przez 8 lat był członkiem rady nadzorczej Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.

Karierę zawodową zaczął w 1996 roku w departamencie gospodarki pieniężnej Banku Handlowego na stanowisku tradera walut i obligacji.

Marek Lusztyn ma tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskany w 2000 roku w Szkole Głównej Handlowej. Ukończył też studia Executive MBA na University of Illinois, francuską szkołę biznesu INSEAD, a w br. - prowadzony przez Singularity University w Dolinie Krzemowej program menadżerski w zakresie innowacyjności i nowych technologii. Ukończył również szereg międzynarodowych szkoleń w zakresie bankowości, finansów i zarządzania. Napisał wiele publikacji naukowych dotyczących bankowości.

Z zarządu Pekao odchodzą też Lehmann i Wetmański

W piątek późnym wieczorem Bank Pekao SA poinformował, że z jego zarządu odchodzą też wiceprezes Michał Lehmann i członek zarządu Piotr Wetmański. - Rezygnacje zostały złożone ze skutkiem natychmiastowym i nie zawierały przyczyn ich złożenia - zaznaczono.

Rada nadzorcza banku do zarządu powołała Marcina Gadomskiego. Zapowiedziano, że po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego obejmie on funkcję ę wiceprezesa nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku.

Gadomski od sierpnia ub.r. do listopada br. był członkiem zarządu Pekao Banku Hipotecznego SA. Nadzorował zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku.

W latach 2012-2016 był dyrektorem w departamencie ryzyka w wydziale ryzyka kredytowego bankowości detalicznej w Banku Millennium. Był odpowiedzialny za strategię ryzyka kredytowego, apetyt na ryzyko, politykę kredytową, modele oceny kredytowej, silniki decyzji kredytowych, raportowanie ryzyka, ocenę dochodowości produktów kredytowych oraz wsparcie procesu kredytowego dla takich linii biznesowych jak niezabezpieczone kredyty konsumenckie, kredyty hipoteczne, kredyty dla małych firm.

Wcześniej pracował m.in. w Ernst&Young (obecnie EY) oraz w Deloitte Advisory: w latach 2008-2012 jako starszy menadżer, a w latach 2016-2018 jako dyrektor.

Bank Pekao SA zrepolonizowany w połowie 2017 r. przez PZU i PFR

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa kapitałowa Banku Pekao SA zanotowała 4,05 mld zł wyniku odsetkowego i 1,88 mld zł wyniku z prowizji i opłat, wobec odpowiednio 3,7 i 1,82 mld zł rok wcześniej. Zysk brutto wyniósł 2,07 mld zł (tyle samo co rok wcześniej), a zysk netto zmalał rok do roku z 1,54 do 1,48 mld zł.

W połowie 2017 roku kontrolny pakiet 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA od Grupy UniCredit kupiły PZU i Polski Fundusz Rozwoju, płacąc 10,6 mld zł.

W zarządzie Banku Pekao SA jako wiceprezesi są nadal Tomasz Kubiak, Tomasz Styczyński (obaj od lipca 2017 roku), Marek Tomczuk (od sierpnia 2017 roku) i Magdalena Zmitrowicz (od listopada ub.r.), a także jako członek Grzegorz Olszewski (od kwietnia br.).

Bank od 1998 roku jest notowany na warszawskiej giełdzie. W piątek na koniec sesji jego kurs wynosił 104,80 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 27,51 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao SA: Michał Krupiński zrezygnował, Marek Lusztyn nowym prezesem

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pracownik
A nie napisaliście, że wczoraj wieczorem departament bezpieczeństwa banku wyprowadził dwóch dyrektorów marketingu z banku, już nie pracują. To chyba grubszą aferą, 3 osoby z zarządu i kierownictwo marketingu jednego dnia out??????
odpowiedź
User
Tomek
W innych mediach, ze misiu kolorowy chce za granice. Oj musial narozrabiac.
odpowiedź
User
hj
Dożynki po wyborach
odpowiedź