SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC bez abonamentu rtv? Mogą go zastąpić lokalne podatki

W Wielkiej Brytanii może dość do likwidacji obowiązkowego abonamentu rtv – wynika z prac prowadzonych przez Izbę Lordów. Według brytyjskich parlamentarzystów to model niedoskonały, ale sprawdził się na innych europejskich rynkach. Zmiana modelu finansowania dotknie przede wszystkim koncern BBC.

BBC to stacja posiadająca status brytyjskiego nadawcy publicznego, funkcjonująca na rynku od 1922 r. Podmiot jest obecnie finansowany z obowiązkowego abonamentu rtv i nie ma praw do emitowania reklam w kluczowych kanałach w radio i telewizji.

W roku finansowym 2021/2022 (zakończonym 31 marca) BBC zanotowało rekordowy dochód w wysokości 5,33 mld funtów, w porównaniu do 5,06 mld funtów we wcześniejszych dwunastu miesiącach. Za zdecydowaną większość tej kwoty odpowiadały wpływy z abonamentu. Sięgnęły one 3,8 mld funtów - o 50 mln funtów więcej niż w roku poprzednim.

Podatek, nie abonament

Już na początku 2022 r. pojawiła się w brytyjskim rządzie koncepcja, że podatek komunalny mógłby zastąpić abonament telewizyjny w przyszłym modelu finansowania nadawcy. Zgodnie z propozycją wszystkie gospodarstwa domowe płaciłyby za BBC poprzez swoje wpłaty do władz lokalnych.

Obecnie abonament rtv kosztuje 159 funtów rocznie i musi być płacony przez każde gospodarstwo domowe w kraju, w którym ogląda się jakiekolwiek kanały telewizyjne na żywo lub korzysta z serwisu BBC iPlayer. Ci, którzy nie płacą, stoją przed ryzykiem postępowania karnego.

Teraz jednak, jak informuje „The Guardian” mogą nastąpić zmiany. Zgodnie z propozycją Izby Lordów, wszystkie gospodarstwa domowe płaciłyby na rzecz BBC poprzez swoje rachunki od organów komunalnych, przy czym rodziny o niskich dochodach ponosiłby mniejsze obciążenia za usługi nadawcy. W założeniach zakończyłoby to tradycyjny związek z posiadaniem odbiornika telewizyjnego i zapewniłoby, że ludzie, którzy tylko korzystają z usług internetowych lub radiowych BBC, również muszą płacić za korzystanie z nich.

Czytaj także: Gary Lineker najlepiej opłacanym prezenterem BBC

 - Widzimy sporo potencjalnych zalet tego rozwiązania – przyznała Tina Stowell, która przewodniczy ponadpartyjnej komisji Izby Lordów ds. komunikacji i rynku cyfrowego. Parlamentarzystka zaznaczyła, że jej komisja nie popiera ostatecznie modelu finansowania opartego na podatku komunalnym, ale powiedziała, że działa on dobrze w Niemczech.  - Widzimy to jako realną propozycję, która musi być traktowana bardzo poważnie – podkreśliła Stowell.

Nadine Dorries, sekretarz ds. kultury w rządzie Wielkiej Brytanii wskazała, że wierzy, iż abonament rtv musi zostać zastąpiony, i chce zobaczyć nowy model finansowania BBC do końca 2027 r.

Komisja Stowell doszła do wniosku, że komercyjne zastąpienie opłaty licencyjnej, takie jak przejście na płatną subskrypcję w stylu Netfliksa lub model wspierany reklamami, nie przyniosłoby wystarczającej ilości pieniędzy, aby finansować BBC w jakiejkolwiek formie przypominającej jej obecną postać. Niszowe usługi użyteczności publicznej prawdopodobnie zostałyby zamknięte, a postawienie płatnego paywalla wokół istniejących kanałów telewizyjnych i radiowych BBC byłoby technicznym wyzwaniem.

Inne pomysły, takie jak zapewnienie BBC miliardów funtów finansowania publicznego bezpośrednio przez rząd, zostały odrzucone ze względu na potencjalny wpływ na niezależność nadawcy. Niemniej jednak, komisja wezwała BBC i rząd do przyjrzenia się również modelowi hybrydowemu - w którym wysokiej klasy produkcje BBC znajdują się za subskrypcją, ale serwisy informacyjne są dostępne dla wszystkich.

W ostatnich latach wiele innych krajów europejskich, w tym Szwecja i Szwajcaria, zniosły abonament telewizyjny i przeszły na inne modele finansowania dla swoich krajowych nadawców - w tym bezpośrednie dotacje od rządu lub wprowadzenie nowych podatków od gospodarstw domowych.

Czytaj także: Polacy przepłacają za telewizję? W niektórych krajach ceny kilka razy wyższe

BBC oficjalnie nie zajęła na razie oficjalnego stanowiska wobec nowej koncepcji finansowania nadawcy. Wcześniej jednak stacja nie kryła pewnego rodzaju rozczarowania i obaw związanych z szykowanym rozwiązaniem.

Dołącz do dyskusji: BBC bez abonamentu rtv? Mogą go zastąpić lokalne podatki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl