SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biskupi chcą zmienić zasady obowiązujące duchownych wypowiadających się w mediach

Duchowni zgromadzeni na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zdecydowali, że należy zaktualizować dokument z 2004 roku, regulujący zasady dotyczących występowania duchownych w mediach. Nowe normy mają uwzględniać także wypowiedzi w mediach społecznościowych i internecie. - Uaktualnienie tych kwestii po 17 latach wydaje się rzeczą bardzo właściwą - komentuje rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak.

Ks. Adam Boniecki, fot. screen z youtube'aArticle

Przyjęty 17 lat temu dokument pt. “Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania osób duchownych i zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych” obowiązuje wszystkich duchownych: zarówno, siostry zakonne, biskupów, zakonników itp. To na jego podstawie są np. nakładane zakazy wypowiedzi medialnych na osoby duchowne.

Duchowni z zakazami i ograniczeniami

Taki zakaz – nałożony ponownie w 2017 roku - obowiązuje m.in. ks. Adama Bonieckiego, redaktora seniora „Tygodnika Powszechnego”. W lutym 2018 po publicznych wypowiedziach na temat prawa antyaborcyjnego upomnienie od przełożonych dostał też o. Paweł Gużyński z zakonu Dominikanów.

Z kolei w styczniu 2020 roku inny duchowny, o. Grzegorz Kramer otrzymał od swoich władz zakonnych oficjalny zakaz wypowiadania się w mediach społecznościowych.

Biskupi: Normy trzeba uaktualnić

Teraz biskupi zapowiadają zrewidowanie i uaktualnienie reguł, rządzących nakładaniem zakazów i upomnień za wystąpienia w mediach. - Co jakiś czas biskupi otrzymywali sygnały o wypowiedziach duchownych, które budziły pewne wątpliwości od strony ich zgodności z nauką Kościoła. Dotyczyło to nie tylko prasy, radia czy telewizji, ale także mediów społecznościowych, które dają dzisiaj praktycznie nieograniczone możliwości wyrażania swoich opinii. Wydaje się, że przyszedł czas, by zrewidować obowiązujące aktualnie „Normy…”. Dokument ten został przyjęty w 2004 roku i od czasu jego uchwalenia, w przestrzeni medialnej zaszły bardzo duże zmiany dotyczące głównie mediów internetowych i platform społecznościowych, które dzisiaj mają ogromny wpływ na społeczeństwo, zwłaszcza na ludzi młodych, którzy z nich przede wszystkim korzystają - skomentował dla KAI rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik Komisji Episkopatu podkreślił też, że media są „niezwykle ważnym narzędziem ewangelizacyjnym w naszych czasach”. - Wydaje się zatem, że uaktualnienie tych kwestii po 17 latach od czasu wydania poprzedniego dokumentu, w odniesieniu także do wypowiedzi duchownych, wykorzystujących media jako narzędzie komunikacji z wiernymi, wydaje się rzeczą bardzo właściwą - podsumował ks. Gęsiak.

Biskupi zajęli się też m.in. tematem języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym. W końcowym komunikacie zachęcili Radę Społeczną KEP do przygotowania dokumentu, w którym podkreślona ma być „konieczność podjęcia działań sprzyjających budowaniu wzajemnego zrozumienia, łagodzeniu konfliktów oraz niwelowaniu istniejących podziałów” – czytamy w komunikacie, podsumowującym spotkanie.

Ks. Leszek Gęsiak jest rzecznikiem KEP od sierpnia 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Biskupi chcą zmienić zasady obowiązujące duchownych wypowiadających się w mediach

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
I słusznie, dlaczego niektórym duchownym wolno zajmować się polityką w mediach, a innym nie wolno. Kościół to struktura hierarchiczna i może każdy ksiądz wypowiadać się publicznie
odpowiedź
User
k.matołek
Oj tak niektórym biskupom taki zakaz by się przydał :))))
odpowiedź
User
PiSarro
Nowe zasady: wygadywanie zacofanych bzdur - bez limitu.
odpowiedź