SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bogdan Rymanowski w Newsweeku jako „siewca głupoty”. Zapowiada „podjęcie kroków prawnych"

Tygodnik „Newsweek Polska” zamieścił na okładce najnowszego numeru zdjęcie Bogdana Rymanowskiego, zapowiadając temat: „Siewcy głupoty. Dlaczego miliony Polaków wierzą antyszczepionkowcom?”. Rymanowski w niedzielę wieczorem wydał oświadczenie, w którym zapowiada podjęcie kroków prawnych względem Tomasza Lisa, redaktora naczelnego „Newsweeka”. - Bardzo się cieszę, niech w tej sprawie wypowie się niezależny sąd - odpowiada Lis.

Bogdan Rymanowski, fot. PolsatArticle

Na okładkę „Newsweeka” trafił - poza Bogdanem Rymanowskim - także Jan Pospieszalski, mec. Piotr Schramm i Edyta Górniak. „Siewcy głupoty. Kwestionują pandemię, zniechęcają do szczepień, mieszają prawdę z fake newsami. Dlaczego miliony Polaków wierzą antyszczepionkowcom?” - brzmi zapowiedź okładkowego tematu.

Redaktor naczelny tygodnik, Tomasz Lis, w niedzielę - jak co tydzień - zareklamował na swoim Twitterze najnowszy numer pisma, dodając komentarz: „Najnowszy Newsweek - dlaczego podważają skuteczność szczepionek na Covid albo propagują dezinformacje o ich szkodliwości narażając na śmierć tysiące ludzi?”.

"Zjawisko wciąż niewyjaśnione"

Na tego twitta - ale i na wymowę okładki - zareagował oświadczeniem Rymanowski. „Oświadczam, że wpis Tomasza Lisa, zamieszczony w dniu 5.12.2021 roku na Twitterze będący komentarzem do okładki pisma, jest pomówieniem i narusza moje dobra osobiste. Słowa o „narażaniu na śmierć tysięcy ludzi” są obrazą i mogą spowodować utratę zaufania niezbędnego w pracy dziennikarskiej, dlatego zamierzam podjąć w tej sprawie odpowiednie kroki prawne” - czytamy w nim.

Rymanowski stwierdza, że - w jego mniemaniu - pandemia koronawirusa „wciąż jest nie w pełni wyjaśnionym zjawiskiem medycznym, społecznym i politycznym”. - Mimo upływu wielu miesięcy nie wiemy o niej wszystkiego. Jest mnóstwo pytań i wątpliwości. Moją rolą, jako dziennikarza, jest zadawanie tych pytań w imieniu widzów i przedstawianie jak najszerszej panoramy opinii, dlatego zapraszam i będę zapraszał do swego programu lekarzy i ekspertów reprezentujących różne punkty widzenia - czytamy w oświadczeniu dziennikarza. - Cieszy mnie, że tak wielu moich widzów podobnie rozumie istotę i misję zawodu dziennikarza.

 

Sprawa trafi do sądu

Na to oświadczenie i zapowiedź kroków prawnych odpowiedział z kolei Tomasz Lis, pisząc na Twitterze: „Bardzo się cieszę. Niech w tej sprawie i w sprawie antyszczepionkowej propagandy narażającej na śmierć dziesiątki tysięcy ludzi wypowie się niezależny sąd”.

W kilku kolejnych wpisach Lis przytoczył materiały, które – jak wskazują komentarze – mogłyby (zdaniem redakcji tygodnika) usprawiedliwiać umieszczenie Rymanowskiego na okładce. W tym także relację z czerwcowej rozmowy w „Gościu Wydarzeń” prowadzoną przez Rymanowskiego, do której zaprosił krytykującą szczepienia dr Katarzynę Ratkowską.  Z jej wypowiedziami polemizowało wówczas m.in. Centrum Informacyjne Rządu, a zaproszenie Ratkowskiej do programu skrytykowali niektórzy dziennikarze.

Lis odpowiada: "To narażanie na śmierć"

- Szerzenie dezinformacji i kłamstw jest wprowadzaniem odbiorców w błąd, a wypadku kwestii szczepionek narażaniem ich na śmierć. Zasłanianie się tu wolnością słowa czy pluralizmem jest groteskowym opakowywaniem głupoty i nieodpowiedzialności w cnotę - napisał w jednym z twitterowych komentarzy do oświadczenia Bogdana Rymanowskiego Tomasz Lis. W innym zaś stwierdza: - Promocja postaw antyszczepionkowych jest jak promocja teorii o tzw. zamachu smoleńskim. To kolportowanie dezinformacji , propagowanie głupoty i nieodpowiedzialności. To igranie ludzkim życiem, zasługujące przynajmniej na potępienie.

Bogdan Rymanowski jest jedną z twarzy informacyjnego kanału Polsat News. Prowadzi sztandarowe „Wydarzenia”, a także wieczornego „Gościa Wydarzeń”. Z Polsat News związany jest od jesieni 2018 roku. Wcześniej - od 2002 roku – związany był z Grupą TVN. Na początku listopada br. Rymanowski trafił do nowego spotu wizerunkowego stacji. Kanał jest promowany hasłem „Zawsze w centrum wydarzeń”.

Dołącz do dyskusji: Bogdan Rymanowski w Newsweeku jako „siewca głupoty”. Zapowiada „podjęcie kroków prawnych"

76 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
James
Na okładce sama prawda, bardzo pana r. ona musi bolec:)
odpowiedź
User
Roksi
Polsat to dziś TVPiS bis. Byle po linii władzy. Żenada
odpowiedź
User
Ktoś
Brawo Newsweek!! O ile nie lubię Lisa, tak zgadzam się żeby pokazywać antyszczepy i ich herezje.
odpowiedź