SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bohdan Tomaszewski obchodzi dzisiaj 91. urodziny

Jego głos jest jednym z najbardziej znanych spośród polskich sprawozdawców sportowych. Od ponad 50. lat współpracuje z Polskim Radiem. 10 sierpnia Bohdan Tomaszewski, wybitny dziennikarz sportowy i publicysta. obchodzi 91. urodziny.

Bohdan Tomaszewski, fot. pap

Bohdan Tomaszewski, fot. pap

Tomaszewski urzekał radiosłuchaczy i telewidzów niezwykle barwnymi opisami nie tylko samych wydarzeń sportowych, ale także towarzyszących im okoliczności. Jego komentarzy z dwunastu igrzysk olimpijskich letnich i zimowych w latach 1956-1980 słuchały miliony kibiców.

Jest autorem scenariuszy filmowych i książek - "Romantyczne mecze", "Listy oldboya, czyli Olimpijskie Somosierry", "Przeżyjmy to jeszcze raz" oraz "Zawodowiec". Czynnie propaguje sport wśród młodzieży - zorganizował dla niej turniej tenisowy o puchar jego imienia, rozgrywany od ponad 30. lat.

W wywiadach często podkreśla, że "istotą sportu jest rywalizacja, wola walki. Sport jest demokratyczny i sprawiedliwy. Jest zaprzeczeniem fałszu, przemocy i hipokryzji. Jest aktem dzielności i poświęcenia" - mówi Bohdan Tomaszewski.

Jest laureatem prestiżowych nagród, między innymi Super Wiktora i Złotego Mikrofonu - nagrody Polskiego Radia, którą otrzymał za indywidualność sprawozdawcy i reportera sportowego. W 2001 roku dostał tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Cztery lata później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Urodził się 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie. W młodości, przez dwa lata przed wojną, był wyczynowym tenisistą Legii Warszawa. W czasie okupacji niemieckiej, pod pseudonimem "Mały", walczył w Armi Krajowej. W latach 1942-44 uczęszczał na zajęcia Tajnej Głównej Szkoły Handlowej imienia Edwarda Lipińskiego. Po Powstaniu Warszawskim trafił do obozu w Ożarowie.

Pracę dziennikarską rozpoczął w 1946 roku w "Kurierze Szczecińskim". Dwa lata później został dziennikarzem sportowym w "Expressie Wieczornym". Do Polskiego Radia trafił w 1955 roku, później komentował wydarzenia sportowe także dla telewizji. W latach 80. - od stanu wojennego do 1989 roku - był nieobecny w mediach. Odmówił współpracy z Polskim Radiem. Powrócił na antenę w 1989 roku. Obecnie komentuje także mecze tenisowe w kanale Polsat Sport.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bohdan Tomaszewski obchodzi dzisiaj 91. urodziny

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
wszystkieGO NAJJJJJJ!!!!
8 8
odpowiedź
User
andre
Wybitna postać,stara dobra szkoła dziennikarska. Komentuj jak najdłużej,Panie Bogdanie ! Zdrówka !
8 8
odpowiedź
User
stania
Wielka klasa!!! Niech Opatrzność obdarzy Go zdrowiem.
8 8
odpowiedź
User
Semen Zabuski
Jakością sportowych komentarzy, opowieściami o historii sportu i wielkich sportowcach nikt nie może się równać z Panem Bohdanem Tomaszewskim. Mistrzu, życzę Panu drugiej setki. Pańska erudycja jest nam, telewidzom i radiosłuchaczom, potrzebna.
8 8
odpowiedź
User
Semen Zabuski
To Panu Bohdanowi Tomaszewskiemu zawdzięczamy m.in. scenariusz fabularnego filmu "Bokser" w reżyserii Juliana Dziedziny (1966), ze znakomitym Danielem Olbrychskim w roli Tolka, czyli naszego złotego medalisty olimpijskiego z Tokyo w wadze półśredniej, Mariana Kasprzyka, i równie znakomitym, nie tylko w ringu, Leszkiem Drogoszem. To był, niestety, jeden z zaledwie dwóch, polskich filmów opowiadających o dawno zapomnianym sensie wyczynowego sportu.
8 8
odpowiedź