SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy aktywowali ponad 1,7 mln bonów turystycznych

Polacy aktywowali dotąd 1,7 mln Polskich Bonów Turystycznych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Dodano, że średnia wartość realizowanego bonu to 730 zł.

Według czerwcowych danych przekazanych PAP przez resort rozwoju, pracy i technologii liczba zarejestrowanych firm uprawnionych do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego sięgnęła 23 tys. 229. "To wzrost o 21 proc. w porównaniu z lutym bieżącego roku" - zaznaczył resort.

"Zachęcam przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego, aby rejestrowali się do programu Polski Bon Turystyczny. Jest to wsparcie dla wielu polskich rodzin i krajowej turystyki" - powiedział PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Zwrócił uwagę, że dzięki bonowi rodzice z dziećmi mogą opłacić obozy sportowe, rehabilitacyjne, wspólne wakacje czy wycieczki jednodniowe.

Prawie 2 mln bonów

MRPiT wskazało, że Polacy aktywowali do czerwca 1 mln 700 tys. 968 Polskich Bonów Turystycznych (o 447 tys. 490 więcej niż w lutym br.), a średnia wartość realizowanego bonu wyniosła 730 zł. Dodano, że w porównaniu z lutym tego roku liczba pobranych z bazy ZUS bonów wzrosła o 52 tys. 596.

Według biura prasowego oddziału zamiejscowego ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego tylko w czasie ostatniego miesiąca, wliczając w to tzw. długi weekend czerwcowy, bonem zapłacono ponad 170 tys. razy.

"W tym samym okresie płatności zrealizowane Polskim Bonem Turystycznym wyniosły ponad 124 mln zł, a z puli wszystkich aktywowanych dotychczas bonów Polacy wykorzystali już ponad 440 mln zł" - czytamy w informacji przesłanej przez Biuro.

Zwrócono uwagę, że plany spędzenia rodzinnych wakacji w kraju i skorzystania z programu Polskiego Bonu Turystycznego przez Polaków to szansa dla przedsiębiorców na wykorzystanie "ponad 3,5 mld zł. dostępnych wciąż w ramach programu, w tym ponad 900 mln zł z bonów, które już zostały aktywowane i jeszcze nie wykorzystane przez beneficjentów programu".

Zwrócono uwagę, że bon może służyć do opłacania usług turystycznych do czasu wyczerpania jego wartości. "Jeśli jednak kwota danej usługi jest wyższa niż przysługująca w ramach bonu, klient może sam dopłacić różnicę, a obiekty, które zachęcą turystów możliwością płatności bonem, mogą też liczyć na dodatkowe środki, które wpłyną z tytułu opłacenia dłuższych pobytów czy korzystania przez turystów z dodatkowych atrakcji" - podkreślono.

"Obserwujemy systematyczny wzrost liczby aktywowanych bonów. Polacy planują już wakacyjne wyjazdy" - wskazała cytowana w informacji wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel. Oceniła, że zainteresowanie wypoczynkiem w Polsce i wykorzystaniem bonu nie słabną, a najbliższe lato będzie czasem "rodzinnych podróży z Polskim Bonem Turystycznym".

Jak przypomniano, przedsiębiorcy, którzy chcą przyjmować płatności bonem, mogą zgłaszać się do programu przez cały okres jego trwania. "Aby znaleźć się w bazie Polskiego Bonu Turystycznego, wystarczy wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS. Obecnie w bazie znajdują się ponad 23 tys. podmiotów" - wskazano.

Dodano, że najwięcej firm obsługujących płatności Polskim Bonem zarejestrowało się w województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Zwrócono uwagę, że każda płatność zrealizowana za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego jest wypłacana przez ZUS w ciągu 14 dni od dnia realizacji na rachunek podany podczas rejestracji podmiotu.

Jak przypomniało MRPiT, za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.

Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zakłada, że operatorzy turystyczni, w tym organizatorzy turystyki, przedsiębiorcy turystyczni oraz agenci turystyczni, a także organizacje pożytku publicznego, mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in.: usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Dołącz do dyskusji: Polacy aktywowali ponad 1,7 mln bonów turystycznych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hehe
Patobony
odpowiedź