SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Burda żegna się z prawie 50 pracownikami, powodem recesja wywołana przez koronawirusa

Wydawnictwo Burda Media Polska zdecydowało o zwolnieniu ok. 50 osób. Powodem mają być gospodarcze skutki epidemii koronawirusa - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Article

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, w piątek 17 kwietnia blisko 50 osób z wydawnictwa Burda Media Polska otrzymało mailem informację, że zostały zwolnione. Powodem ma być silny negatywny wpływ epidemii koronawirusa na rynek mediów.

Wypowiedzenia otrzymali zarówno dziennikarze z redakcji magazynów Burdy, jak i pracownicy innych działów. Pracę straciło m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorzy, kilka osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Z niektórymi pracownikami firma pożegnała się za porozumieniem stron.

Spytaliśmy Burda Media Polska o komentarz, firma przekazała, że nie będzie odpowiadać na nasze pytania.

Wydawnictwo Burda Media Polska w 2018 roku zanotowało spadek wpływów sprzedażowych o 8,2 proc. do 145 mln zł, a jego zysk netto zmalał z 2,65 mln zł do 679 tys. zł, do czego przyczyniły się odpisy zapasów i należności. Mocno zmniejszyły się przychody ze sprzedaży magazynów i książek, a minimalnie wzrosły wpływy reklamowe.

W 2018 roku w firmie pracowały średnio 252 osoby na etacie: 106 w redakcjach, 71 w zespołach reklamy, 28 w działach finansów i kadr, 19 w pionach kolportażu i prenumeraty, a 8 w dziale produkcyjnym. Do tego dochodziło 20 innych pracowników umysłowych. W ciągu roku zatrudnienie zmniejszyło się o 19 pracowników.

Zwolnienia i obniżki pensji w firmach medialnych

We wtorek Agora poinformowała, że uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Jednocześnie zapowiedział zwolnienia grupowe w swojej spółce zależnej Goldenline, nie uzgodniono jeszcze ich warunków.

Pod koniec ubiegłego tygodnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Obniżki w firmie wynoszą od 15 do 50 proc., w zależności od uposażenia pracownika, objęto nimi także zarząd.

Grupa ZPR Media zrezygnowała z wydawania miesięczników „Podróże” i „Żagle”, zwalniając ich dziennikarzy. Ponadto pożegnała się z prawie wszystkimi pracownikami swojej spółki zależnej Murator Expo organizującej targi. - Jest to związane z oszczędnościami, które musimy wprowadzić - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media.

Z kolei Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

W czwartek zarządu Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Burda żegna się z prawie 50 pracownikami, powodem recesja wywołana przez koronawirusa

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fotoedytor
Koronwirus to jedno a zarżnięcie magazynôw przez powtarzalność tematów to drugie. Kolejny wydawca przekonuje się ze aby zarobić należy inwestować w oryginalne treści.
72 2
odpowiedź
User
Vbvbvb
Powiedzcie... To te koncerny niby takie mocne a wystarczy miesiąc i zwalniaja 1/5 pracowników? Ktoś tam nie słyszał o poduszkach finansowych... Ekonomii... Coś nie tak z liczeniem pieniędzy?
90 5
odpowiedź
User
Vbvbvb
Powiedzcie... To te koncerny niby takie mocne a wystarczy miesiąc i zwalniaja 1/5 pracowników? Ktoś tam nie słyszał o poduszkach finansowych... Ekonomii... Coś nie tak z liczeniem pieniędzy?
33 1
odpowiedź