SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Burda żegna się z prawie 50 pracownikami, powodem recesja wywołana przez koronawirusa

Wydawnictwo Burda Media Polska zdecydowało o zwolnieniu ok. 50 osób. Powodem mają być gospodarcze skutki epidemii koronawirusa - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, w piątek 17 kwietnia blisko 50 osób z wydawnictwa Burda Media Polska otrzymało mailem informację, że zostały zwolnione. Powodem ma być silny negatywny wpływ epidemii koronawirusa na rynek mediów.

Wypowiedzenia otrzymali zarówno dziennikarze z redakcji magazynów Burdy, jak i pracownicy innych działów. Pracę straciło m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorzy, kilka osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Z niektórymi pracownikami firma pożegnała się za porozumieniem stron.

Spytaliśmy Burda Media Polska o komentarz, firma przekazała, że nie będzie odpowiadać na nasze pytania.

Wydawnictwo Burda Media Polska w 2018 roku zanotowało spadek wpływów sprzedażowych o 8,2 proc. do 145 mln zł, a jego zysk netto zmalał z 2,65 mln zł do 679 tys. zł, do czego przyczyniły się odpisy zapasów i należności. Mocno zmniejszyły się przychody ze sprzedaży magazynów i książek, a minimalnie wzrosły wpływy reklamowe.

W 2018 roku w firmie pracowały średnio 252 osoby na etacie: 106 w redakcjach, 71 w zespołach reklamy, 28 w działach finansów i kadr, 19 w pionach kolportażu i prenumeraty, a 8 w dziale produkcyjnym. Do tego dochodziło 20 innych pracowników umysłowych. W ciągu roku zatrudnienie zmniejszyło się o 19 pracowników.

Zwolnienia i obniżki pensji w firmach medialnych

We wtorek Agora poinformowała, że uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Jednocześnie zapowiedział zwolnienia grupowe w swojej spółce zależnej Goldenline, nie uzgodniono jeszcze ich warunków.

Pod koniec ubiegłego tygodnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Obniżki w firmie wynoszą od 15 do 50 proc., w zależności od uposażenia pracownika, objęto nimi także zarząd.

Grupa ZPR Media zrezygnowała z wydawania miesięczników „Podróże” i „Żagle”, zwalniając ich dziennikarzy. Ponadto pożegnała się z prawie wszystkimi pracownikami swojej spółki zależnej Murator Expo organizującej targi. - Jest to związane z oszczędnościami, które musimy wprowadzić - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media.

Z kolei Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

W czwartek zarządu Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

Dołącz do dyskusji: Burda żegna się z prawie 50 pracownikami, powodem recesja wywołana przez koronawirusa

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fotoedytor
Koronwirus to jedno a zarżnięcie magazynôw przez powtarzalność tematów to drugie. Kolejny wydawca przekonuje się ze aby zarobić należy inwestować w oryginalne treści.
odpowiedź
User
Vbvbvb
Powiedzcie... To te koncerny niby takie mocne a wystarczy miesiąc i zwalniaja 1/5 pracowników? Ktoś tam nie słyszał o poduszkach finansowych... Ekonomii... Coś nie tak z liczeniem pieniędzy?
odpowiedź
User
Vbvbvb
Powiedzcie... To te koncerny niby takie mocne a wystarczy miesiąc i zwalniaja 1/5 pracowników? Ktoś tam nie słyszał o poduszkach finansowych... Ekonomii... Coś nie tak z liczeniem pieniędzy?
odpowiedź