SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wycofany dekoder dostępny w wybranych salonach Canal+

Wiosną wycofano ze sprzedaży dekoder Canal+ Box 4K w związku z wejściem w życie nowych przepisów. Portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że urządzenie można bez trudu nabyć w wybranych salonach firmowych Canal+. Choć służy do odbioru streamingowego, to jest oferowane z roczną umową abonamentową.

Dekoder Canal+ Box 4KArticle

Canal+ Box 4K pojawił się na rynku w 2020 roku przy okazji startu usługi Canal+ online. Sprzęt zyskał uznanie wielu użytkowników, ponieważ jest nie tylko przystawką z systemem operacyjnym Android TV, ale posiada także wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej, kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC. Może zatem służyć jako „odświeżenie” do telewizorów, które są pozbawione Smart TV, mają przestarzałe oprogramowanie lub nie obsługują nowego standardu naziemnego.

W lutym br. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła dofinansowanie na zakup dekodera naziemnego dla obywateli w ciężkiej sytuacji materialnej. Przewiduje ona kary za sprzedawanie urządzeń niezgodnych z rozporządzeniem ministra cyfryzacji. W jego myśl sprzęty, które można podłączyć do internetu, muszą obsługiwać HbbTV. Canal+ Box 4K nie umożliwia korzystania z telewizji hybrydowej. Choć oferta aplikacji w Android TV jest znacznie szersza, to musiał zostać wycofany ze sprzedaży. - Pracujemy nad rozwiązaniem pozwalającym na powrót dekodera do sprzedaży - informował portal Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.

„Cicha” sprzedaż wycofanego urządzenia

Choć od wiosennego wycofania ze sprzedaży Canal+ Box 4K minęło wiele miesięcy, to opis dekodera nie zniknął ze strony internetowej Canal+. Zainteresowani urządzeniem mogą skontaktować się z infolinią dostawcy płatnej telewizji i usług streamingowych. Tam konsultanci informują, że na razie u nich nie można nabyć sprzętu, ale na internetowych platformach aukcyjnych jest on dostępny. Koszt urządzenia to 269-491,51 zł w zależności od sprzedającego. Co więcej, urządzenie można też nabyć w wybranych salonach firmowych Canal+.

W jednym z takich punktów w Warszawie poinformowano nas, że dekoder jest dostępny, ale tylko w przypadku rocznej umowy abonamentowej. Zarówno pracownik salonu, jak i infolinii tłumaczyli, że urządzenie pozwala na odbiór z aplikacji w Android TV, jak i naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. W mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych internauci piszą, że zdarzają się dystrybutorzy Canal+, którzy dodatkowo asekurują się na wypadek ewentualnej kary za sprzedaż sprzętu niezgodnego z rozporządzeniem ministra cyfryzacji. Zamieszczają na przykład pisemną informację, że wejście do naziemnej telewizji cyfrowej jest tymczasowo niedostępne. W rzeczywiści tuner naziemny działa bez zarzutów.

TVN szacuje liczbę odbiorników z aktywną telewizją hybrydową na 800 tys. Polscy odbiorcy przez HbbTV mogą korzystać z aplikacji TVP GO, TVP VOD, Polsat Go, serwisów reklamowych i reklamy adresowalnej od TVN, serwisu z stacjami radiowymi, programem telewizyjnym i poświęconym Legii Warszawa od Emitela. W systemie Android TV, w który jest wyposażony Canal+ Box 4K znajdziemy także TVP VOD i Polsat GO oraz wiele innych aplikacji typu YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Canal+ online, Viaplay, Polsat Box Go.

Dołącz do dyskusji: Wycofany dekoder dostępny w wybranych salonach Canal+

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Jeśli nie wolno sprzedawać dekoderów bez HBBtv to niech go wynajmują np. na 2 lata (za kwotę po jakiej go sprzedawali). A po tych 2 latach wynajmujący będzie mógł oddać dekoder albo go sobie zostawić.
odpowiedź
User
TT
To niech zaimplementują obsługę HbbTV w swoich tunerach. Rozwiązania np. firmy Seraphic pozwalają dodać HbbTV do urządzeń opartych na Android. Canal+ sam mógłby zacząć wykorzystywać HbbTV i stworzyć własne serwisy w tej technologii (HbbTV może być wykorzystywany również dla telewizji satelitarnej... to nie jest technologia przypisana tylko i wyłącznie do DVB-T).
odpowiedź
User
Bubu
pisanie że sprzęt zyskał uznanie bo ma Android TV to oddaje dobrze poziom dziennikarstwa na WM
odpowiedź