SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ Polska idzie na giełdę. TVN Media i Liberty Global sprzedadzą swoje udziały

Canal+ Polska zapowiedział, że w ramach debiutu giełdowego posiadane pakiety akcji zamierzają sprzedać TVN Media i Liberty Global, mniejszościowi właściciele spółki. Firma zamierza wypłacać w dywidendzie 75 proc. swojego skonsolidowanego skorygowanego zysku netto.

Edyta Sadowska, prezes Canal+ PolskaArticle

W połowie lipca Canal+ Polska złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny, co jest początkiem procedur dotyczących wejścia firmy na warszawską giełdę. - Spółka i jej akcjonariusze nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji co do przeprowadzenia oferty publicznej. Spółka będzie informować o kolejnych krokach po zatwierdzeniu prospektu przez KNF oraz rozważeniu warunków rynkowych i innych czynników - zaznaczyła firma.

W czwartek w komunikacie prasowym Canal+ Polska zapowiedział, że w ramach debiutu giełdowego jego akcje planują sprzedać TVN Media (ma ok. 32 proc. walorów) i Liberty Global (ma ok. 17 proc.).

Natomiast większościowym akcjonariuszem Canal+ Polska pozostanie Groupe Canal+, mająca obecnie ok. 51 proc. akcji. - Spółka oczekuje, że Groupe Canal+ będzie nadal sprawować bezpośrednią kontrolę nad Spółką, a tym samym, że Vivendi SE pozostanie ostatecznym podmiotem dominującym oraz ostatecznym akcjonariuszem sprawującym kontrolę nad spółką - podkreślono w komunikacie.

- Planowana transakcja będzie się składać z oferty publicznej skierowanej do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce, jak również z oferty na rzecz kwalifikowanych nabywców instytucjonalnych (QIBs) w Stanach Zjednoczonych realizowanej na podstawie amerykańskiej Reguły 144A oraz oferty skierowanej do wybranych inwestorów instytucjonalnych spoza Stanów Zjednoczonych i Rzeczypospolitej Polskiej, spełniających wymogi amerykańskiej Regulacji S - zapowiedziano.

Bez emisji nowych akcji

W ramach debiutu giełdowego będą sprzedawane jedynie akcje należące obecnie do TVN Media i Liberty Global, nie jest planowana emisja nowych walorów. Tym samym z debiutu do Canal+ Polska nie trafią żadne środki.

Po przeprowadzeniu oferty pozostałe akcje należące do obecnych właścicieli Canal+ Polska mają zostać objęte tzw. umową lock-up ograniczającą możliwość ich sprzedaż (nie podano, na jak długi okres).

Canal+ Polska uzyskał już zgodę przewodniczącego Rady Radiofonii i Telewizji na wejście na giełdę. Potrzeba do tego jeszcze zgód od Komisji Nadzoru Finansowego.

Rolę globalnych współkoordynatorów i współzarządzających księgą popytu na akcje Canal+ Polska będą pełnić BofA Securities i J.P. Morgan Securities, a rolę współprowadzącego księgę popytu i firmy inwestycyjnej - Santander Biuro Maklerskie należące do Santander Bank Polska.

- Oferta stanowić będzie okazję zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów do zainwestowania w Canal+ Polska, spółkę będącą preferowanym dostawcą rozrywki z segmentu premium na polskim rynku. Spodziewamy się, że wraz z dalszym rozwojem polskiej gospodarki i rosnącym popytem na usługi rozrywkowe wśród gospodarstw domowych  rosnąć będzie również zapotrzebowanie na usługi płatnej telewizji z segmentu premium - komentuje Edyta Sadowska, prezes firmy.

75 proc. zysku na dywidendę

Canal+ Polska zapowiada, że na dywidendę będzie przeznaczał 75 proc. skonsolidowanego skorygowanego zysku netto (z wyłączeniem jednorazowych pozycji niepieniężnych, takich jak odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz podatek dochodowy  w części w jakiej nie podlegał zapłacie ani zwrotowi w pieniądzu przez firmę lub na rzecz firmy).

Pierwsza dywidenda ma zostać wypłacona do połowy 2021 r. ze skonsolidowanego skorygowanego zysku netto za rok obrotowy 2020.

Na początku listopada Canal+ Polska wypłaci swoim akcjonariuszom 188,37 mln zł zaliczki na dywidendę za br. Akcjonariusze zdecydowali o tym na początku października.

W br. wzrost wpływów i zysku

Canal+ Polska nie upublicznił jeszcze swojego prospektu emisyjnego, natomiast w komunikacie prasowym podał podstawowe dane finansowe z pierwszej połowy br. Przychody firmy w ujęciu organicznym zwiększyły się rok do roku o 2,8 proc.

Z kolei zysk EBITA poszedł w górę ze 124 do 163,1 mln zł, a zysk EBITDA - ze 195,7 do 254,5 mln zł. Firma uzasadniła to stałą optymalizacją kosztów działalności operacyjnej.

- Uważamy, że Spółka może zaoferować inwestorom dużą zdolność do generowania znacznych przepływów pieniężnych i atrakcyjne możliwości rozwoju, co potwierdzają wyniki Canal+ Polska: w latach 2017–2019 wzrost przychodów CAGR wyniósł 3,3 proc., a konwersja gotówki w 2019 roku sięgała 60,3 - dodaje Edyta Sadowska.

Canal+ kupił Kino Świat, uruchomił dwa serwisy VoD

Edyta Sadowska funkcje prezesa i dyrektora generalnego Canal+ Polska objęła w połowie ub.r. Natomiast w październiku z funkcji wiceprezesa ds. marketingu platformy zrezygnował Jacek Balicki, jego obowiązki przejęli pełniący funkcje dyrektorskie Joanna Kloskowska i Grzegorz Skowron-Moszkowicz.

Jednocześnie firma po uzyskaniu zgody UOKiK-u kupiła 70 proc. udziałów Kina Świat i wprowadził swoich menedżerów do władz tej firmy.

W ub.r. spółka zanotowała 2,29 mld zł skonsolidowanych przychodów sprzedażowych i 88,12 mln zł zysku netto. Rebranding nc+ na Platformę Canal+ spowodował odpisanie 81 mln zł z wartości marki n. Firma swoim akcjonariuszom wypłaci 115,3 mln zł dywidendy.

Wiosną br. Canal+ Polska uruchomił dwa serwisy VoD dostępne dla wszystkich internautów: Canalplus.com działający w modelu subskrypcyjnym (z filmami, programami i streamingiem 76 stacji tv) oraz Premiery Canal+, w którym można wypożyczać pojedyncze filmy.

Dołącz do dyskusji: Canal+ Polska idzie na giełdę. TVN Media i Liberty Global sprzedadzą swoje udziały

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Cyfrowy Polsat inwestował, a oni przejadają.
odpowiedź
User
manhii
Cyfrowy Polsat inwestował, a oni przejadają.

Polsat to sie zadłuża ..kredyt goni kredyt
odpowiedź
User
fik
Tvn media i Liberty plus Discovery ma wspolnego właściciela który jest konkurencyjny do firmy która jest włascicielem canal plus Nastepuje porzadkowenie rynku Jezeli canal plus który ma duze kłopoty starci lige angielska bedzie niewiele wart Ta oferta jest dla naiwnych za który pieniadze zostanie spałcony udziałowiec nic wiecej
odpowiedź