SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Carrefour otwiera ponad połowę sklepów w niedziele niehandlowe

W ramach rozwoju testów usług pocztowych z PointPack, z początkiem października Carrefour umożliwia klientom zrobienie zakupów we wszystkie niedziele w ponad połowie swoich sklepów.

Przypomnijmy - pod koniec sierpnia Carrefour pilotażowo otworzył wybrane sklepy także w niedziele objęte zakazem handlu.

- W ramach rozbudowy portfela usług okołozakupowych Carrefour Polska podpisał umowę z firmą PointPack, inicjując współpracę w zakresie obsługi przesyłek kurierskich. Wytypowaliśmy siedem testowych lokalizacji, które od 20 września rozpoczęły świadczenie takich usług. Cztery z nich były otwarte przez 7 dni w tygodniu, odpowiadając na potrzeby klientów, którzy coraz chętniej korzystają z możliwość nadania i odbioru przesyłek kurierskich w sklepach spożywczych na terenie całego kraju - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska.

Więcej sklepów Carrefour pracuje w niedziele niehandlowe

Od początku października  teksty usług pocztowych w Carrefour rozszerzono na 129 sklepów z ponad 250 sklepów własnych. Za pracę w niedziele z zakazem handlu pracownicy dostają dodatki -  przekazała nam szefowa komunikacji Carrefour.

- W przypadku pracy w niedziele niehandlowe nasza sieć zaoferowała swoim pracownikom testowanych sklepów dobrowolność pracy, a także z tytułu wykonywania pracy w niedziele niehandlowe, oprócz wynagrodzenia za pracę, otrzymają oni dodatek za każdą godzinę pracy w niedziele w kwocie stanowiącej równowartość 30% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - informuje Wirtualnemedia.pl Izabella Rokicka z Carrefour Polska.

Parlament za zaostrzeniem ustawy ograniczającej handel w niedziele

W połowie września Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki.

Nowelizacja przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

W ubiegłym tygodniu ustawą zajmował się Senat. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zaproponowały kilka poprawek - dwie o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym, a dwie odnoszące się do działalności przeważającej (pocztowej powyżej 50 proc. przychodów - przyp.).

W propozycji senackiej zostaje ona zmniejszona z 50 do 40 proc. przychodów ze sprzedaży, przy czym doprecyzowuje, że chodzi o sprzedaż detaliczną, czyli tylko na rzecz osób fizycznych. Podczas obrad komisji strona społeczna zgłosiła swoje uwagi do ustawy, które dotyczą m.in. uzupełnienia katalogu osób bliskich, którzy mogą pomagać przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu handel w dni objęte zakazem oraz dopuszczenie zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej pomocy tych osób oraz, odejście od zapisów obowiązku prowadzenia przez właścicieli sklepików ewidencji sprzedaży na rzecz kontroli przez inspektorów pracy.

Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Sieci sklepów omijają zakaz handlu

Sieci handlowe w praktyce do otwierania sklepów w niedziele wykorzystują wyjątek dotyczący placówek z usługami pocztowymi. Detaliści po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".

W tym tygodniu otwarcie wybranych marketów we wszystkie niedziele ogłosiła sieć Auchan.

Kiedy pod koniec maja br. Kaufland zapowiedział otworzenie wszystkich swoich sklepów w niedziele niehandlowe, firmę mocno skrytykowała „Solidarność". - Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentował dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

W drugiej połowie września w niedziele zaczęły działać także wybrane sklepy sieci Lidl.

Dołącz do dyskusji: Carrefour otwiera ponad połowę sklepów w niedziele niehandlowe

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Buntownik
Lidl niech swoim niemaszkow wezma do pracy w niedziele. A dlaczego w Niemczech zamkniete w niedziele. Polacy nie chodzcie w niedziele
odpowiedź
User
ddrg
Jednak mamy państwo z kartonu, niech by tylko w Niemczech tak zrobili to zniknęli by z rynku. A tutaj ???
odpowiedź