SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe. Pracownicy oburzeni, związki szykują protest

Sieć sklepów Carrefour Polska odstąpiła od testowanej zasady dobrowolności pracy w niedziele niehandlowe - przekazała firma portalowi Wirtualnemedia.pl. Związkowcy z "Solidarności" krytykują tę nagłą w ich ocenie decyzję i zapowiadają, że będą protestować. - Carrefour postawił nas przed faktem dokonanym. W ślad za krajową sekcją pracowników handlu NSZZ "Solidarność" będziemy organizować pikiety - informuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Skowron, przewodniczący OZ NSZZ "Solidarność" w Carrefour Polska.

Carrefour Market w Starym Browarze fot J. Krzyżanowski, materiały prasowe Carrefour PolskaArticle

Od początku października Carrefour umożliwia klientom zrobienie zakupów we wszystkie niedziele w ponad połowie swoich sklepów. dzieje się to w ramach testów usług pocztowych, realizowanych we współpracy z firmą PointPack.

Testy usług pocztowych w Carrefour rozszerzono na 129 sklepów z ponad 250 sklepów własnych. Za pracę w niedziele z zakazem handlu pracownicy dostają dodatki - informowała sieć.

Jeszcze niedawno Izabella Rokicka, odpowiedzialna za komunikację w Carrefour Polska, mówiła nam: "W przypadku pracy w niedziele niehandlowe nasza sieć zaoferowała swoim pracownikom testowanych sklepów dobrowolność pracy, a także z tytułu wykonywania pracy w niedziele niehandlowe, oprócz wynagrodzenia za pracę, otrzymają oni dodatek za każdą godzinę pracy w niedziele w kwocie stanowiącej równowartość 30% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę".

Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe

Jak jednak wynika z oświadczenia przekazanego portalowi Wirtualnemedia.pl  11 października, sieć zmieniła zasady pracy dla załogi w niedziele niehandlowe.

- W pierwszych fazach testów usług odbioru paczek kurierskich zakładaliśmy dobrowolność  pracy naszych pracowników w niedziele niehandlowe. Jednak z uwagi na dużą popularność naszych sklepów w te dni oraz w celu zapewnienia usłudze stabilności organizacyjnej i zagwarantowania naszym klientom najlepszych doświadczeń zakupowych zdecydowaliśmy o odstąpieniu od tej możliwości. Niezmiennie dążymy do wypracowania najlepszego modelu pracy we wszystkie dni tygodnia - czytamy  w przekazanym naszej redakcji komunikacie.

Francuska sieć zaznaczyła jednak, że "o rozpoczęciu testów nowej usługi, jak również o jej kolejnych fazach informujemy z wyprzedzeniem zarówno naszych partnerów społecznych, jak i naszych pracowników".

Związkowcy: Carrefour postawił pracowników przed faktem dokonanym

Zupełnie inaczej sprawę widzi reprezentujący pracowników sklepów Carrefour Paweł Skowron, przewodniczący OZ NSZZ "Solidarność" w firmie. W rozmowie z naszym portalem mówi wprost: pracodawca postawił załogi  "przed faktem dokonanym".

- Carrefour [przyp. red.] powiadomił związki i rady pracowników o wycofaniu się z zasady dobrowolności pracy pracowników w niedziele niehandlowe. Na tym kończy się dialog Carrefoura ze związkami zawodowymi, partnerem społecznym. Pracownicy, mówiąc w delikatnych słowach, byli bardzo mocno oburzeni i zdezorientowani decyzją Carrefour. Ich zdaniem firma, zmieniając decyzję praktycznie z dnia na dzień, jest dla nich zupełnie niewiarygodna. Mówi się o dobru klientów, a gdzie jest dobro pracownika? - pyta retorycznie Paweł Skowron.

Związkowiec tłumaczy nam, skąd prawdopodobnie wynika decyzja Carrefoura o zmianie co do dobrowolności pracy w niedziele. - Pracodawca najpierw wprowadził owszem dobrowolność, ale nie spodziewał się skali odmów pracowników. Załogi gremialnie odmawiały pracy w niedziele. Były nawet przypadki, że niektóre sklepy z tego powodu się nie otwierały. Stąd pewnie zwrot Carrefour, jeśli chodzi o zasadę dobrowolności pracy w niedziele niehandlowe - wyjaśnia szef "Solidarności" w Carrefour Polska.

Paweł Skowron w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdza, że przedstawiciele Carrefour prowadzą z pracownikami "pozorowany dialog", co nie może zostać bez reakcji.  

- Trudno rozmawiać z kimś, kto stawia nas przed faktem dokonanym. W ślad za krajową sekcją pracowników handlu NSZZ "Solidarność" będziemy organizować pikiety . Pracodawca nie pozostawia nam wyboru skoro spycha nas do parteru. O szczegółach będziemy informowali wkrótce - ujawnia nam Paweł Skowron z "Solidarności".

Obecnie pod szyldem sieci Carrefour działa na polskim rynku już ponad 900 sklepów w 6 formatach. Są to: hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe, sklepy specjalistyczne oraz sklep internetowy.

Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Dołącz do dyskusji: Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe. Pracownicy oburzeni, związki szykują protest

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Zagraniczne sieci handlowe w Polsce wykorzystują pracowników.
odpowiedź
User
hmm
I dobrze. Od ponad 20lat niedziele były handlowe i nikomu to nie przeszkadzało. Niedziela to taki dzien w którym rodziny mogły spędzić czas z dziecmi na zakupach w galeriach i tak powinno zostac. Jest wiele zawodów w których ludzie muszą pracowac w niedzielę i jakos nikt nad nimi się nie uzala.
odpowiedź
User
Maurycs
Zakłamane dziadostwo. Reklamują się jako eko, bio, itp., a przy owocach i pieczywie foliówki. 2 plasterki szynki pakowane na styropianie i owinięte kilogramem folii. Nie nawidzę firm, które pod płaszczykiem ekologii i mądrego jedzenia robią sobie kampanie reklamowe. "Jedz mądrze", a wyrzucają tony jedzenia. HIPOKRYCI!
odpowiedź