SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brytyjski fundusz chce dymisji zarządu CD Projekt, powodem problemy z "Cyberpunk 2077"

Abri Advisors, brytyjska firma inwestycyjna będąca akcjonariuszem CD Projekt, chce dymisji członków zarządu polskiego studia. Powód? Mało udana premiera gry "Cyberpunk 2077".

Członkowie zarządu CD Projekt wg stanu z 2021 rokuArticle

Szefowie firmy Abri Advisors napisali do zarządu CD Projekt list, w którym wyrażają w imieniu wszystkich akcjonariuszy "całkowite przerażenie i niedowierzanie w związku z rozwojem sytuacji w firmie w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - podaje agencja Bloomberg.

Cytowany w depeszy Jeffrey Tirman, dyrektor generalny Abri Advisors ostro krytykuje zarząd CD Projekt. - Nie sądzę, byś mógł celowo próbować popełnić tyle błędów, ile popełnili ci faceci" - powiedział, dodając że "to naprawdę szokujące".

Wniosek o dymisję zarządu CD Projekt

Od debiutu Cyberpunka akcje studia straciły na wartości 57 proc., co oznacza stratę 22,6 mld złotych (6,2 mld dolarów) - pisze Bloomberg. W związku z tym szef Abri Advisors będzie namawiał innych akcjonariuszy do wymiany rady nadzorczej, jeśli prezes Adam Kiciński i jego zastępca Marcin Iwiński nie zostaną natychmiast odwołani.

Tirman chce też wiedzieć, jaki jest plan zarządu wydawcy "Cyberpunka 2077" na odbudowę swojej pozycji. - Chciałbym, aby firma przedstawiła publiczny plan, w jaki sposób zamierza zająć się wszystkimi niedociągnięciami i jak planuje, ze strategicznego punktu widzenia, naprawić swoją markę i zaufanie, które zostało utracone u klientów i akcjonariuszy - powiedział cytowany przez Bloomberga dyrektor generalny Abri Advisors.

Prezesem CD Projekt od listopada 2010 roku jest Adam Kiciński, wiceprezesami - Marcin Iwiński (od początku 2010 roku) i Piotr Nielubowicz (od połowy 2011 roku), a w zarządzie są jeszcze Michał Nowakowski (od jesieni 2010 roku) i Piotr Karwowski (od jesieni 2015 roku).

Problemy z "Cyberpunkiem 2077" na konsolach

W sprawozdaniu za rok 2020  CD Projekt nie podano, ile w zeszłym kwartale wyniosła sprzedaż gry „Cyberpunk 2077”. - Zwykle komunikujemy liczbę sprzedanych kopii przy konkretnych kamieniach milowych, które możemy ogłosić. W tym kwartale podaliśmy przychody podzielone na segmenty i w CD Projekt RED pokazaliśmy, ile przychodów stanowił „Cyberpunk”. Blisko 60 proc. przychodów ze sprzedaży produktów to „Cyberpunk”. Większość sprzedaży pochodziła z dystrybucji cyfrowej na PC - powiedział Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projekt ds. finansowych..

- Niższa niż zwykle rentowność netto to efekt m.in. kontynuacji amortyzacji kosztów produkcji „Cyberpunka 2077”, prac nad aktualizacjami do gry oraz realizowanych prac badawczych związanych z kolejnymi projektami. Wydatki na nie zaliczane są bezpośrednio w koszty bieżącego okresu i nie podlegają kapitalizacji - wyjaśnił Piotr Nielubowicz.

18 grudnia Sony wycofało „Cyberpunka 2077” ze swojego sklepu internetowego Playstation Store oraz zaoferowało zwrot pieniędzy wszystkim klientom, którzy już kupili grę. Decyzja ma związek z dużą liczbą błędów w jej pierwszej wersji na konsole PlayStation 4. Nadal nie wiadomo, kiedy gra może wrócić do Playstation Store.

CD Projekt wypłaci 504 mln zł dywidendy

CD Projekt na początku czerwca wypłaci z zeszłorocznego zysku 503,69 mln zł dywidendy, po 5 zł na akcję. Firma spodziewa się, że pod koniec czerwca znany będzie ostateczny kształt pozwu zbiorowego w USA dotyczącego komunikatów publikowanych przez nią przed premierą gry „Cyberpunk 2077”.

W ub.r. sześciu członków zarządu CD Projekt zarobiło 20,29 mln zł, a z zeszłorocznego zysku ma jeszcze otrzymać 106,2 mln zł. Firma zwiększyła liczbę pracowników o prawie 100, a na wynagrodzenia wydała łącznie 240,67 mln zł.

Grupa kapitałowa CD Projekt w ub.r. zanotowała 2,14 mld zł przychodów i 1,15 mld zł zysku netto.

Największymi akcjonariuszami CD Projekt są Marcin Iwiński (ma akcje stanowiące 12,06 proc. kapitału), były menedżer Michał Kiciński (9,93 proc.) i Piotr Nielubowicz (6,09 proc.).

Dołącz do dyskusji: Brytyjski fundusz chce dymisji zarządu CD Projekt, powodem problemy z "Cyberpunk 2077"

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Przemo
Już usunąłeś komentarz? Lepiej usuń ten artykuł, albo napisz go poprawnie
odpowiedź
User
AsusROG
Angole nie się pierd....
odpowiedź
User
Haha
A co to w ogóle jest to abri i czemu sie wypowiadają za wszystkich akcjonariuszy?
odpowiedź