SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Kaczmarek reżyserką polsko-koreańskiego dokumentu o muzyce Chopina. Jednym z bohaterów – Leszek Możdżer

Powstaje polsko-koreański dokument pt. ”Chopin. Historia trzech fortepianów”. Pokazuje siłę muzyki Fryderyka Chopina, a jednym z bohaterów jest Leszek Możdżer, który na potrzeby filmu zagrał koncert przy obozie Auschwitz. Ze strony polskiej obraz produkuje firma Inbornmedia, całość reżyseruje Joanna Kaczmarek.

Leszek Możdżer zagrał koncerty przy obozie Auschiwtz Fot. Materiały prasoweArticle

Film zaczyna się w małej miejscowość na Mazurach. To tu Możdżer szuka inspiracji, obcując z naturą - pływa łódką, chodzi boso po lesie, tworzy muzykę. Z czasem dowiadujemy się o mrocznym miejscu, w którym pianista przygotowuje koncert. Jest to miejsce przy niemieckim Obozie Zagłady - Auschwitz. Dowiadujemy się też, że gromadzą się tam ludzie, aby uczyć się z przeszłości z pomocą emocji – a muzyk chce te emocje spotęgować muzyką Chopina.

Koncert Leszka Możdżera to jeden z trzech wątków w filmie. Pojawią się jeszcze Jaeyeon Won, koreański wirtuoz, który przygotowuje się do koncertu chopinowskiego na symbolicznym moście Seung-il-gyo (łączy Koreę Północną, z Południową; tu widownią będą rodziny rozdzielone wojną) oraz Fares Marek Basmadij - Syryjczyk z Aleppo (pół-Polak, który zagra w centrum Libanu, gdzie żyje ponad milion syryjskich uchodźców).

Film jest koprodukcją polsko-koreańską, został dofinansowany ze środków organizacji RAPA (Korea Radio Promotion Association). Polskim producentem jest firma Inbornmedia, a koreańskim - GH E&M Korea.  - Robiąc koprodukcje zawsze szukamy punktu wspólnego z krajem partnerskim. W tym przypadku jest to muzyka Chopina, który jest w Korei bardzo popularnym kompozytorem. Równocześnie staraliśmy się podejść do tematu nowatorsko, aby złamać pewne schematy i stereotypy dotyczące muzyki klasycznej. Zależy nam na promocji Polski w nowoczesny sposób – zapowiada współwłaściciel Inbornmedia, Maciej Pawełczyk.

W produkcji uczestniczy też Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury. Film otrzymał również wsparcie PISF. Obraz jest zrealizowany w rozdzielczości 8K, za reżyserię odpowiada Joanna Kaczmarek. Jak się dowiadujemy – premiera dokumentu na festiwalach planowana jest na bieżący rok. - Najprawdopodobniej będzie pokazywany w kinach, Najprawdopodobniej będzie pokazywany w kinach, następnie trafi do dystrybucji kinowej i telewizyjnej na świecie. Rozmowy trwają – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marta Krzeptowska, producentka z ramienia Inbornmedia.

Inbornmedia znana z produkcji takich jak produkcji dokumentalnych jak „Złomowisko PL" dla Discovery Channel, „Górale" dla Telewizji Polsat, czy „Kossakowski 6 zmysł" dla TTV. W 2020 roku kanał BBC Brit wyemitował pierwszą lokalną produkcję, przygotowaną w Polsce – realizowała ją właśnie firma Inbornmedia.

Dołącz do dyskusji: Joanna Kaczmarek reżyserką polsko-koreańskiego dokumentu o muzyce Chopina. Jednym z bohaterów – Leszek Możdżer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl