SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP krytykuje raport o wolności mediów w Polsce. "Jest ideologiczny, a nie merytoryczny"

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zaprotestowała przeciwko „krzywdzącej dla Polski ocenie stanu wolności mediów” w 2019 roku, jaką zawarto w raporcie „Reporterów bez Granic”. W rankingu Polska spadła z 58. na 59. pozycję na 180 ocenianych państw.

W tegorocznym rankingu wolności prasy według Reporterów bez Granic, Polska spadła o jedną niżej pozycję niż przed rokiem. W komentarzu zwrócono uwagę na działania prawne przedstawicieli władzy wobec niezależnych mediów, m.in. Jarosława Kaczyńskiego wobec „Gazety Wyborczej”.

Według raportu poziom wolności mediów w naszym kraju jest najniższy od dekady, a Polska została sklasyfikowana na 59 miejscu (na 180 ocenianych państw). Od czterech lat jej pozycja systematycznie się obniża. W 2016 roku spadła z 18. na 47. miejsce, rok później na 54., w 2018 na 58, a obecnie jest na 59. miejscu. Według organizacji „Reporterzy bez Granic” nadal znajduje się „w grupie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy”.

W oświadczeniu wydanym przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „ stanowczo protestuje ono przeciwko krzywdzącej dla Polski ocenie stanu wolności mediów w 2019 r. zawartej w raporcie organizacji „Reporterzy bez Granic”.

- Jest to ocena krzywdząca. System prasowy w Polsce zabezpiecza wolność mediów w sposób wystarczający i analogiczny jak w krajach o ugruntowanej demokracji. Spadek Polski w ogólnoświatowym rankingu wolności mediów aż o 41 miejsc w stosunku do „Raportu” z roku 2015 r. w ocenie CMWP SDP jest niezrozumiały i nieuzasadniony - uważa dr Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

Uzasadniono, że w komentarzu do tegorocznego obniżenia miejsca Polski w rankingu zwrócono uwagę przede wszystkim na „działania prawne przedstawicieli władzy wobec niezależnych mediów”, czego jedynym przywołanym przykładem jest skierowanie przez Jarosława Kaczyńskiego, prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość doniesienia do prokuratury o możliwości popełnieniu przestępstwa zniesławienia przez „Gazetę Wyborczą” (polityk domaga się przeprosin za treści naruszające jego dobre imię w publikacjach o jego rozmowach z austriackim biznesmenem G. Birgfellnerem).

Przedstawiciele Reporterów bez Granic stwierdzili też, że „nic nie powstrzymuje obecnych władz naszego kraju od tego, by uczynić media ponownie polskimi”.

- Nie wyjaśniono, o jakie działania chodzi, ani na czym miałaby polegać ich ewentualna naganność. Powtórzono także hipotezy o tym, iż media publiczne został przemianowane na narodowe i przekształcone w tubę propagandy rządowej, a ich nowi dyrektorzy nie akceptują przeciwnych poglądów ani bezstronności u dziennikarzy (bez  żadnego uzasadniania tak radykalnej tezy) oraz przypomniano, iż przypisywano TVP, że swoją mową nienawiści wobec prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przyczyniła się do jego śmierci (przeciwko temu protestowało m.in. CMWP SDP – oświadczenie z 25.01.19 r.) – wylicza Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Dodano: „W Raporcie zaznaczono, że na początku br. przed siedzibami TVP Info oraz oddziałów regionalnych TVP organizowano demonstracje w tej sprawie, ale nie wspomniano przy tym o atakach na pracowników TVP, m.in. na redaktor Magdalenę Ogórek, czy redaktora Michała Rachonia”.

- W raporcie nie uwzględniono w ogóle opinii zaprzeczających stawianej przez Reporterów bez Granic niskiej ocenie stanu wolności mediów w Polsce, co pozwala stwierdzić, iż w odniesieniu do naszego kraju raport ten ma charakter ideologiczny, a nie merytoryczny. Dlatego CMWP SDP apeluje do dziennikarzy o ostrożność i rzetelność przy cytowaniu wniosków zawartych w tym Raporcie oraz przestrzega przed ich uogólnianiem w mediach ze względu niewielki i subiektywnie wyselekcjonowany materiał badawczy, jaki poddano analizie oraz brak obiektywizmu przy jego ocenie - podkreśla dyrektor Joanna Hajdasz w przesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczeniu.

Reporterzy bez Granic ( fr. Reporters Sans Frontières, RSF, ang. Reporters Without Borders, RWB) to międzynarodowa organizacja pozarządowa  monitorująca wolność prasy na całym świecie. Została założona we Francji w 1985 roku. Ranking wolności prasy przygotowuje od 2002 roku.

W swoich badaniach opiera się na analizie ankiet wysyłanych do wybranych przez RWB przedstawicieli mediów w 180 krajach wymienionych w rankingu.

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP krytykuje raport o wolności mediów w Polsce. "Jest ideologiczny, a nie merytoryczny"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
SDP już dawno temu straciło mandat, by wypowiadać się w obronie mediów wybranych/narodowych/swoich
odpowiedź