SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co dzieci robią w internecie?

Ponad 80 proc. małych internautów to tzw. heavy userzy sieci. W sieci spędzają sporo czasu, grają w gry, odwiedzają strony dotyczące rozrywki i kultury, ale chętnie wchodzą także na witryny e-commerce, firmowe, społecznościowe i erotyczne – wynika z badania „Dzieci w necie”.

Co dzieci robią w internecie?

Dziecko to aktywny konsument mediów elektronicznych, a obok telewizji kluczową rolę w jego życiu odgrywa internet - pokazuje badanie zrealizowane na zlecenie domu sprzedaży mediów tematycznych At Media przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

Wynika z niego, że już dwie trzecie przedszkolaków (3-6 lat) korzysta z internetu częściej niż raz w raz w tygodniu, a  ich jednorazowa sesja w sieci trwa średnio 45 minut. Internet służy przedszkolakom nie tylko do oglądania bajek - maluchy aktywnie korzystają z gier i biorą udział w internetowych konkursach.  Wraz z wiekiem, intensywność kontaktów z siecią rośnie – 23 proc. 3-6 latków, 35 proc. 7-9 latków, a już 62 proc. 10-14 latków buszuje w internecie codziennie. W najstarszej grupie znakomita większość – 67 proc., ma własny komputer.

- Z pomocą IIBR uzyskaliśmy pogłębiony obraz małych internautów z trzech grup wiekowych. Znajomość specyfiki wykorzystania sieci przez każdą z nich pozwoli nam skuteczniej doradzać nadawcom dziecięcym i reklamodawcom projektującym treści adresowane do rodziców i dzieci - komentuje Wojciech Kowalczyk, dyrektor marketingu firmy At Media.

Rosnące znaczenie internetu w życiu dzieci potwierdza analiza danych Megapanel PBI/Gemius. Najmłodsza z badanych przez instytut kategorii wiekowych (7-14 lat) jest jedną z trzech najszybciej rozwijających się grup użytkowników sieci. W latach 2007 – 2010 jej liczebność wzrosła niemal o połowę, a czas, jaki przeciętny internauta w wieku 7-14 lat spędza w sieci, wydłużył się o 2 godziny w miesiącu. Tzw. heavy userów, korzystających z sieci przynajmniej kilka razy w tygodniu jest wśród użytkowników w wieku 7-14 lat ponad 80 procent (Megapanel PBI/Gemius, październik 2010 r.).

Badanie At Media i IIBR ujawniło różnice w wykorzystaniu internetu pomiędzy analizowanymi grupami wiekowymi, a także między chłopcami i dziewczynkami. Te ostatnie wcześniej wchodzą w świat społeczności (już 7-9 latki są aktywne w social mediach) i częściej wyszukują w sieci informacji o swoich idolach. Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius, w dziecięcej grupie internautów występuje niewielka przewaga chłopców nad dziewczynkami (56 proc. wobec 44 proc.), ale to dziewczynki są aktywniejszymi użytkowniczkami sieci, w której spędzają 14 godzin miesięcznie – o 6 godzin więcej niż chłopcy.

W czołówce rankingu witryn, którym dzieci poświęcają najwięcej czasu plasują się kategorie kultura/rozrywka, e-commerce i społeczności, a także strony dla dorosłych (erotyczne). Dzieci są wyjątkowo aktywnymi użytkownikami gier (80 proc. internautów z grupy 7-14 lat) i video w sieci (2/3 użytkowników z grupy 7-14 lat). Ich zainteresowanie portalami aukcyjnymi, a także popularność stron firmowych (szczególnie wśród chłopców) dowodzi, że internet jest dla dzieci ważnym źródłem informacji rynkowej.
 

- Choć w badaniu IIBR rodzice deklarowali kontrolę nad aktywnością w sieci, liczba wizyt dzieci na stronach dla dorosłych pokazuje, że nie zawsze znajdują na nią czas. Okazało się również, że niewielu rodziców blokuje dzieciom dostęp do treści dla dorosłych – mówi Wojciech Kowalczyk. Jak wynika z badania, tylko 37 proc. rodziców najmłodszych dzieci (3-6 lat) i 28-29 proc. rodziców starszych dzieci korzysta z takich blokad, mimo dużego przywiązania do idei bezpieczeństwa w sieci.

Badanie potwierdziło, że szczególnie w młodszych grupach (3-6 lat i 7-9 lat) telewizja w ogromnym stopniu wpływa na poszukiwane treści i wybór stron odwiedzanych przez dzieci w internecie.

Metodologia badania
Badanie ilościowe przeprowadzono w grudniu 2010 roku z wykorzystaniem metody CAWI (ankieta internetowa wspomagana komputerowo). Informacje o najmłodszej grupie dzieci (3-6 lat) Instytut uzyskał od ich rodziców, a dane na temat dzieci z grup 7-9 lat oraz 10-14 lat zebrano z dwóch z dwóch źródeł: bezpośrednio od dzieci oraz od ich rodziców.  Liczba wypełnionych ankiet wyniosła 660.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dzieci robią w internecie?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl