SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co piąty polski emeryt wolałby żyć w innym kraju (infografika)

Tylko 29 proc. emerytów w Polsce jest zadowolonych z tego, jak zaplanowali swoją emeryturę. Patrząc wstecz, 13 proc. starałoby się dodatkowo oszczędzać, a 1/5 żałuje, że nie zdecydowała się na życie w innym kraju. Prawie 70 proc. Polaków wciąż nie oszczędza samodzielnie - wynika z badania IMAS International.

PAP / Marcin Bielecki Article

Dzisiejsi emeryci nie są zadowoleni ze swojej sytuacji. Środki, które wypłaca ZUS, w większości przypadków nie wystarczają im na zaspokojenie potrzeb. Trzy czwarte z nich nie jest usatysfakcjonowanych poziomem życia: niemal 13 proc. żałuje, że nie oszczędzało samodzielnie, a ponad 30 proc. twierdzi, że nie miało wpływu na swoją emeryturę ani szans na jej lepsze zaplanowanie. Jedna piąta badanych deklaruje, że wolałaby żyć w innym kraju.

Sytuacja zmusza 13 proc. emerytów do podejmowania dodatkowego zajęcia, aby zapewnić sobie godziwy standard życia. Niemal 47 proc. chętnie dorabiałoby do emerytury, gdyby mieli taką możliwość lub gdyby pozwalał im na to stan zdrowia. 14 proc. przyznaje, że zdarza im się prosić o finansowe wsparcie znajomych, rodzinę lub instytucje charytatywne. Drugie tyle chciałoby prosić o pomoc, ale nie wie, do kogo się zwrócić lub nie pozwala im na to duma.

Badanie wykazało, że świadomość emerytalna Polaków wzrasta. Tylko 15 proc. naszych dziadków i rodziców przyznało, że samodzielnie oszczędzali poza obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS. Tymczasem wśród osób pracujących jest to 30 proc. Pokolenie dzisiejszych emerytów twierdzi, że nie miało możliwości oszczędzania (45 proc.) lub liczyło na emeryturę z ZUS (34 proc.), a niemal połowa deklaruje, że nie było ich na to stać.

Dzisiaj nadal 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków nie oszczędza na swoją emeryturę, a jedna piąta w ogóle nie zamierza dodatkowo oszczędzać, licząc na emeryturę z ZUS i OFE. Prawie 72 proc. chciałoby oszczędzać, ale nie ma na to środków. Z kolei 15 proc. chce oszczędzać, ale dopiero za jakiś czas, kiedy nacieszy się życiem.

Badanie „Emerytura jest bliżej niż myślisz” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa na przełomie kwietnia i maja 2014 r. metodą CATI. Stosując dobór losowo-kwotowy, badaniem objęto blisko 1000 osób, w tym 254 w wieku emerytalnym oraz 733 w wieku produkcyjnym, zamieszkujące teren naszego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co piąty polski emeryt wolałby żyć w innym kraju (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koko
ubecka propaganda, jak oszczędzać z 1200PLN/mc , zona pracuje dorywczo na czarno w fabryce paszy dla zwierząt, nie znam nikogo w środ znajomych którzy chcieli by zostać w tym kraju i cokolwiek tu robić, wskaźnik demograficzny najlepiej pokazuje do czego nadaje się ten kraj, moją emeryturę ukradł Pan Jerzy Buzek, resztki zamiótł folksdojcz Tusk.
15 9
odpowiedź