SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coca-Cola sponsoruje naukowców, żeby przekonać świat, że cukier nie tuczy

Koncern Coca-Cola wydał do tej pory kilka milionów dolarów na badania, które mają dowieść, że to brak ruchu, a nie spożywanie w nadmiarze cukru jest głównym powodem otyłości. Temu samemu celowi ma służyć nowa organizacja o nazwie Global Energy Balance Network.

Article

Według informacji, do których dotarł dziennik „The New York Times”, koncern Coca-Cola stara się przekonać swoich obecnych i potencjalnych klientów o tym, że cukier nie tuczy.

Amerykański producent napojów udzielił dotacji w wysokości 3,5 mln dol. dr. Stevenowi Blairowi na prowadzenie badań, które mają udowodnić, że to brak aktywności fizycznej, a nie spożywanie śmieciowego jedzenia i cukru jest główną przyczyną coraz bardziej powszechnej otyłości. Blair na Uniwersytecie Karoliny Południowej zajmuje się naukowymi aspektami zdrowego żywienia.

Na podobne prace naukowe wsparcie finansowe od Coca-Coli w kwocie 800 tys. dol. uzyskał także prof. Gregory Hand, dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Zachodniej Wirginii.

Finansując wspomniane badania Coca-Cola chce zmienić obecny wizerunek słodzonych napojów, które dosyć powszechnie uważane są za składniki złej diety i jedną z przyczyn otyłości. Takie nastawienie konsumentów odbija się zaś wyraźnie na wynikach sprzedaży. Od końca lat 90. w związku z intensywnymi kampaniami promującymi zdrowy styl życia roczne spożycie przez Amerykanów słodzonych napojów gazowanych spadło o 25 proc.

Kolejną inicjatywą Coca-Coli zmierzającą do poprawy wizerunku jest powołanie za kwotę 1,5 mln dol. organizacji Global Energy Balance Network (GEBN). Jej zadaniem jest, podobnie jak w wypadku badań Blaira i Handa przekonanie konsumentów, że to brak aktywności fizycznej, a nie spożywanie cukru  jest podstawową przyczyną nadwagi panującej w zachodnich społeczeństwach.

Podczas inaugurującego powstanie GEBN wystąpienia Blair, który jest wiceprzewodniczącym tej organizacji stwierdził wyraźnie, że nie ma żadnych przekonujących dowodów na to, że fast foody i słodzone napoje są przyczynami otyłości.

Dołącz do dyskusji: Coca-Cola sponsoruje naukowców, żeby przekonać świat, że cukier nie tuczy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
A co z ropopochodnym aspartamem i tego typu truciznami!
odpowiedź
User
Darek
I tak Wam niezle idzie: sprzedaż rozpuszczonego cukru, połączonego z środkiem antykorozyjnym i odrdzewiającym w dzisiejszym świecie - to niezły wynik. Jasne, można wypić całą butelkę coca - coli, potem szybko przebiec 20 km - i się nie utyje. To prawda.
odpowiedź
User
Chudy
Badania pokazujące, że można jeść wyłącznie cukier i nie przytyć już dawno istnieją... Tak samo jak badania pokazujące, że eliminacja węglowodanów nie gwarantuje świetnej talii. Nie trzeba być naukowcem, by wiedzieć, że podstawą jest ruch.
odpowiedź