SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

1,5 mld zł na cyberbezpieczeństwo samorządów. Podpisano pierwszą umowę

Pierwsza umowa na realizację działań z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd została podpisana we wtorek. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że ten projekt otwiera nowy etap dla cyberbezpiecznego samorządu.

fot. Ministerstwo Cyfryzacji/ gov.pl fot. Ministerstwo Cyfryzacji/ gov.pl

O podpisaniu pierwszej umowy w ramach projektu mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Izabelinie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak.

"Otwieramy nowy etap dla bezpiecznego i dobrze zarządzanego samorządu, cyberbezpiecznego samorządu. Odpowiedzialność za cyfrową rzeczywistość w jednostkach samorządu to wielkie wyzwanie" – podkreślił minister cyfryzacji.

Dodał, że samorządy bezpieczne to samorządy gotowe na wyzwania XXI w. Polski cyfrowej. "Dzisiaj podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia" – powiedział Gawkowski. Dodał, że samorządy terytorialne mogą liczyć na wsparcie państwa. Wskazał, że jest to ważne m.in. ze względu na wzrost liczby cyberataków na samorządy.

Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd – na prawie 1,5 mld zł – złożyło 90 proc. jednostek samorządu terytorialnego. We wtorek podpisano pierwszą umowę – z gminą Izabelin – na realizację grantu na kwotę 850 tys. zł.

Minister wyjaśnił, że finansowanie można przeznaczyć na sprzęt informatyczny, szkolenia, oprogramowanie i licencje, poprawę bezpieczeństwa informatycznego urzędów i instytucji samorządowych, zakup i wdrożenie systemów lub usług na potrzeby SOC (Security Operatuions Center) oraz zakup systemów lub usług zarządzania podatnościami.

"Przede wszystkim chcemy chronić dane. Bezpieczny urząd, to bezpieczne dane Polek i Polaków" - stwierdził. Dodał także, że do wakacji zostaną podpisane wszystkie umowy, w całej Polsce na dofinasowanie.

Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar wskazał, że wysoka frekwencja samorządów, które złożyły wnioski o dofinansowanie jest spowodowana wzrostem ataków w cyberprzestrzeni oraz świadomości samorządów. "Trzeba jasno podkreślić, że jest efektem (...) świadomości wartości inwestycji w przedsięwzięcia związane z cyberbezpieczeństwem, co pozwoli w efekcie, w sposób niezakłócony i bezpieczny świadczyć usługi dla ich mieszkańców" - powiedział.

Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa NASK Juliusz Brzostek dodał, że m.in. dzięki odpowiedniemu zbudowaniu założeń programu, NASK przyczynił się do tego, że samorządy będą jeszcze bardziej odporne, a dane obywateli bezpieczne.

Wójt Dorota Zmarzlak podkreśliła, że gmina Izabelin jest pierwszym samorządem podpisującym umowę na dofinansowanie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Powiedziała, że gmina przeznaczy środki z dofinansowania m.in. na wzmocnienie odporności urzędu gminy oraz działania prewencyjne. "Wierzę, że na koniec realizacji tego projektu gmina Izabelin będzie bardziej świadoma i bardziej przygotowana na reagowanie na wszystkie cyberniebezpieczeństwa" - podsumowała wójt Zmarzlak.

Ze wsparcia w ramach projektu skorzystają urzędy gmin, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie i jednostki organizacyjne samorządów gmin, powiatów i województw. Projekt Cyberbezpieczny Samorząd realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Dołącz do dyskusji: 1,5 mld zł na cyberbezpieczeństwo samorządów. Podpisano pierwszą umowę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Realia
A potem nakupią w przetargach chińskie routery i przełączniki (bo tanie)... i tyle będzie z tego bezpieczeństwa.
odpowiedź