SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wrócił multipleks eksperymentalny DAB+

Po ponad dwóch miesiącach do opolskiego eteru wrócił multipleks eksperymentalny firmy PSN Infrastruktura. Emisja próbna w DAB+ obejmuje 6 stacji radiowych. Przed jej zawieszeniem nadawanych było 12 rozgłośni.Zasięg multipleksu był też większy.

Opolski multipleks PSN Infrastruktura działał od lipca 2021 roku do 1 czerwca br. W jego skład wchodziły: Disco Radio, Mega Radio, Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Doxa, Radio Imperium, Radio Jasna Góra, Radio Nuta, Radio Park FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja i Wasze Radio FM.

Emisja była prowadzona przez spółkę PSN Infrastruktura z dwóch nadajników w Opolu: Komin ECO (moc 10 kW) i Góra Św. Anny (2 kW). Została przerwana po wygaśnięciu zezwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy. - Oczekujemy na nowe zezwolenie umożliwiające wznowienie emisji testowej, na warunkach określonych w tym zezwoleniu - mówiła portalowi Wirtualnemedia.pl na początku czerwca Dorota Ostrowska, kierownik sprzedaży ds. usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura.

Multipleks testowy w Opolu z rocznym pozwoleniem na nadawanie

Wydane przez UKE nowe pozwolenie pozwala na prowadzenie testów w DAB+ do 27 czerwca 2023 roku. Oferta reaktywowanego multipleksu została jednak uszczuplona. W jego skład wchodzą: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Doxa, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Radio Imperium z Gliwc i Radio Bezpieczna Podróż. Emisja odbywa się teraz tylko z Komina ECO z mocą 1 kW, a więc znacznie mniejszą niż przed zawieszeniem testów.

W ub.r. PSN Infrastruktura zanotowała wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł. W sprawozdaniu podała, że ponad 80 proc. stanowiły wpływy z obsługi nadawania radia, o kilka proc. zwiększyły się przychody zarówno z emisji analogowej (chodzi o pełną usługę operatorską lub udostępnianie infrastruktury), jak też z emisji w technologii DAB+ (głównie stacji Polskiego Radia).

Trwa konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+

Z danych TePanelu wynika, że cyfrowe radio posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

KRRiT, która wciąż nie zakończyła konkursu dotyczącego miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+ jesienią chce przeprowadzić konkursy odnośnie kolejnych multipleksów lokalnych. W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji. Stacje komercyjne od lat krytykują DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

Dołącz do dyskusji: Wrócił multipleks eksperymentalny DAB+

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
tyle lat i nie potrafią uruchomić chodź jednego komercyjnego mux`a ogólnopolskiego. wstyd
odpowiedź
User
ZawiedzionyCyfrowymRadiem
DAB+ to technologia spóźniona i przestarzała. Sposób praktycznej implementacji w wielu krajach sprawia (na zasadzie upchać jak najwięcej w jednym MUXie), iż jakość jest z reguły gorsza od FM (z powodu nadmiernej kompresji cyfrowej, zaniżania bitrate). Niewielu Polaków ma też w ogóle kompatybilne odbiorniki. Zresztą większość przystępnych cenowo urządzeń z dziwnego powodu, to urządzenia mono (czyli de facto cofamy się w rozwoju radiofonii). Może wyjaśnieniem tego stanu rzeczy jest chęć zamaskowania niedoskonałości dźwięku. Przy ogromnych kosztach koncesji biznes jest nierentowny. Widać to dobitnie na przykładzie Polskiego Radia, które utopiło w tą technologię miliony złotych i ma z tego powodu same straty.
Nie ma np. komórek/smartfonów, które wspierałyby DAB+ i mogłyby upowszechnić tą technologię (LG kiedyś eksperymentowało, np. LG Stylus DAB+... ale inni producenci nie poszli w te ślady). Zresztą w dobie LTE/5G większość użytkowników i tak korzysta z radia internetowego.

Ograniczeniem rozwoju muzycznych stacji tematycznych (które miały być siłą napędową DAB) są też głupie przepisy dot. procentowego udziału polskiej muzyki. Załóżmy, iż chciałbym stworzyć stację grającą tylko muzykę country, muzykę azjatycką (jpop/jrock & k-pop) czy rytmy latynoskie. Wymóg 33% polskich wykonawców (który ma podobno jeszcze wzrosnąć) skutecznie uniemożliwia powstanie takich rozgłośni. W stacjach ogólnych (takich jak RMF, Zetka, Trójka itp) mogłoby to przejść... dla wyspecjalizowanych stacji tematycznych powinny być odrębne regulacje.
odpowiedź
User
XxxYyy
DAB+ to technologia spóźniona i przestarzała. Sposób praktycznej implementacji w wielu krajach sprawia (na zasadzie upchać jak najwięcej w jednym MUXie), iż jakość jest z reguły gorsza od FM (z powodu nadmiernej kompresji cyfrowej, zaniżania bitrate). [...]

Mieszkam na granicy niemiecko-szwajcarskiej. Mam dostep do kilkunastu mux-ow i wiecej niz 200 stacji DAB. Nie potwierdzam informacji o jakosci - zastrzegam, ze to odczucie subiektywne, po prostu wysokie tony sa nie do przebicia w DAB (versus FM) Rowniez polskie stacje DAB nadaja w o wiele lepszej jakosci niz odpowiedniki FM.
odpowiedź