SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Testowy multipleks DAB+ w kolejnym mieście

W Szczecinie rozpoczął działalność multipleks testowy firmy DABCOM. Do cyfrowego eteru stolicy województwa zachodniopomorskiego dołączyło tym samym 7 rozgłośni. Wśród nich cieszące się popularnością młodych słuchaczy Muzyczne Radio z Jeleniej Góry.

W ofercie multipleksu DABCOM poza wspomnianym wcześniej Muzycznym Radiem są katolickie Radio Profeto, Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Bezpieczna Podróż i znane z analogowego szczecińskiego eteru Radio Super FM. Emisja jest prowadzona z kanału 12B, a jej moc to 1 kW. Nadajnik umieszczono na budynku Pazim Center w centrum miasta.

Wkrótce regularne multipleksy DABCOM

DABCOM prowadzi też emisje eksperymentalne w Gliwicach, Szczawnicy i Andrychowie. Oferta programowa w tych multipleksach jest zbliżona. Niebawem DABCOM powinien uruchomić pierwsze regularne multipleksy. Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazał bowiem spółkę jako operatora takowych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Częstochowie i Tarnowie.

W Częstochowie nadawać mają: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Express FM, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja. W Katowicach przewidziano emisję: Radia Bezpieczna Podróż, Disco Radia, Mega Radia, Radia Express FM, Radia Imperium, Radia MUZO.FM, Radia Nuta, Radia Open FM i Radia Profeto.

W Poznaniu będą to: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio MUZO.FM,  Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto i Wasze Radio FM. W Tarnowie to: Bezpieczna Podróż, Radio Open FM, Radio Profeto i Trendy Radio. W Warszawie będą dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Kolor, Radio MUZO.FM, Radio Nuta Radio, Open FM i Radio Profeto.

Operatorem multipleksów w Toruniu i Rzeszowie będzie spółka PFN Infrastruktura. W Rzeszowie w skład multipleksu lokalnego wejdą: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio MUZO.FM, Radio Open FM i Radio Profeto. W Tarnowie to: Bezpieczna Podróż, Radio Open FM, Radio Profeto i Trendy Radio. W Toruniu mają nadawać: Bezpieczna Podróż, Radio MUZO.FM, Radio Open FM, Radio Profeto i Radio Toruń.

Polskie Radio inwestuje w DAB+, nadawcy komercyjni nie

W DAB+ można obecnie słuchać głównie stacji Polskiego Radia, lokalnych i katolickich. Nadawcy komercyjni (m.in. Grupa RMF, Eurozet, Agora) od lat konsekwentnie krytykują DAB+. Przekonują, że to przestarzała technologia i powinno się postawić na cyfryzację radia w internecie. Wadą DAB+ ma być mniejszy zasięg. Sygnał albo jest albo go nie ma w przeciwieństwie do analogu, gdzie w przypadku słabszego sygnału słychać szum. Obecnie większość emisji prowadzonych jest z niewielką mocą. Kiedy DAB+ zyskałaby na popularności, to i moce zostałyby prawdopodobnie zwiększone.

Zgodnie z projektem Karty Powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). W cyfrowym standardzie są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. W 2023 roku ma wystartować Polskie Radio Literatura. Nadawca publiczny opóźnienie w powiększeniu zasięgu tłumaczy skomplikowaną procedurą przetargową. Przetarg w sprawie DAB+ ruszył. Uruchomienie dodatkowych nadajników nie będzie jednak możliwe wcześniej niż późną zimą - wiosną 2022 roku.

Multipleks ogólnopolski i dodatkowe częstotliwości dla DAB+

Członkowie KRRiT zapowiadali, że jesienią rozpocznie konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. Później słychać było o terminie do końca roku. Portal Wirtualnemedia.pl pytał radę o termin tego postępowania, ale regulator milczy. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski podjął jednak działania, które mogą zagwarantować dodatkowe częstotliwości na cyfryzację radia. Proponuje szefowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, żeby kanały nadawane obecnie na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej trafiły na nowe MUX-y: MUX-5 lub MUX-6. Wówczas w zakresie VHF wykorzystywanym obecnie przez multipleks ósmy DVB-T można byłoby emitować stacje w DAB+.

- Naziemna radiofonia cyfrowa w standardzie DAB+ rozwija się w Europie niezwykle dynamicznie. Po Norwegii wyłączenie emisji analogowej w ciągu dwóch lat planuje Szwajcaria, słuchalność cyfrowa w Wielkiej Brytanii w II kwartale 2021 r. przekroczyła 60 proc., Francja uruchomiła w październiku 2021 r. dwa multipleksy ogólnokrajowe z ofertą 25 programów publicznych i komercyjnych, wzrasta liczba gospodarstw domowych wyposażonych w odbiorniki DAB+ (do końca 2021 r.sprzedaż osiągnie 110 milionów). Programów emitowanych naziemnie cyfrowo przybywa w Niemczech, Austrii, Szwecji, Holandii i Belgii. 95 proc. pokrycia ludnościowego sygnałem DAB+ osiągnęły Czechy. Implementowany do regulacji prawnych krajów członkowskich Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (European Electronic Communications Code), wprowadzający obowiązek wyposażania samochodów w odbiorniki cyfrowe powoduje, że pokrycie głównych dróg i autostrad staje się zadaniem priorytetowym dla wielu krajów - uzasadnił Kołodziejski w swoim stanowisku.

Dołącz do dyskusji: Testowy multipleks DAB+ w kolejnym mieście

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
inżynier
Chciałbym zadać takie oklepane inżynierskie pytanie: a po wuj?
Wprowadzanie przestarzałej technologii to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
odpowiedź
User
inżynier doc dr hab.
Chciałbym zadać takie oklepane inżynierskie pytanie: a po wuj?

Jestem inżynierem i nigdy nie słyszałem takiego pytania, więc nie jest oklepane.
odpowiedź
User
GRT
Na razie bitrate każdego strumienia to 128 kbps (ciekawe na jak długo... obawiam się, że z czasem chęć umieszczenia kolejnych stacji w MUXie przeważy... a tym samym bitrate obecnych zostanie proporcjonalnie zmniejszony). Nie jest to dużo (w tzw. Zielonej Księdze są przytoczone szwedzkie badania, które zalecają 160-192 kbps), ale i tak lepiej niż w MUXie Polskiego Radia, gdzie Jedynka czy Trójka mają tylko 112 kbps, Radio Dzieciom tylko 72 kbps , a Polskie Radio 24 i Radio Poland nadają w 64kbps MONO (taki to wspaniały "postęp" zapewnia dziś radiofonia DAB+... dla przypomnienia: w 1961 Polskie Radio nadało pierwszą audycję STEREO... dziś po 60 latach wracamy do MONO).
odpowiedź