SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dane o umiejętnościach cyfrowych Polaków nie napawają optymizmem

Dane dotyczące umiejętności cyfrowych, które mamy dzisiaj na tle Europy, nie napawają nas specjalnym optymizmem – mówił podczas konferencji inaugurującej IT Fitness Test prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

fot. Shutterstock.comArticle

W poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech – ruszył IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił podczas konferencji, że w każdym zawodzie potrzebne są umiejętności cyfrowe. "Dane, które mamy dzisiaj na tle Europy, jeśli chodzi o Polskę i całą Grupę Wyszehradzką, nie napawają nas specjalnym optymizmem" – stwierdził.

Poniżej średniej

Przekazał, że ostatni indeks DESI, czyli indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, który monitoruje poziom zaawansowania cyfrowego państw członkowskich UE, pokazał, że państwa V4 z wyjątkiem Czech, znajdują się poniżej średniej.

"Polska jest na 24 pozycji z wynikiem 37,7, kiedy średnia europejska to 47,1 proc. W Polsce według tego rankingu jedynie 44 proc. obywateli w wieku 16-74 lata ma przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe, które są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym cyfrowym świecie" – zaznaczył.

Dodał, że w ramach testu badana będzie zdolność uczniów w pięciu obszarach: internecie, bezpieczeństwie i systemie komputerowym, cyfrowych narzędziach współpracy i sieci społecznościowych, rozwiązywaniu złożonych problemów oraz w obszarze narzędzi biurowych.

Głos zabrał również sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, który podkreślił, że cieszy się z przeprowadzenia tego testu, ponieważ w jego opinii indeks DESI nie jest miarodajny.

"W Polsce wskaźnik analfabetyzmu matematycznego jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej, czyli te predyspozycje na poziomie społeczeństwa mamy odwrotne niż by wynikało ze wskaźnika DESI" – powiedział.

Polityk podkreślił, że test pozwoli na ocenę, jak skuteczne są działania w tej dziedzinie Ministerstwa Edukacji i Nauki i KPRM Cyfryzacji. "Będziemy w stanie ocenić, na ile rozsądne, skuteczne są nasze działania i to jest bardzo dobry kierunek" – zaznaczył.

Przekazał, że test posłuży do zidentyfikowania obszarów, które wymagają poprawy. "Jestem przekonany, że z wyników testu zrobimy bardzo dobry użytek" – dodał.

Od poniedziałku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych, takich jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.

Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.

Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów.

Dołącz do dyskusji: Dane o umiejętnościach cyfrowych Polaków nie napawają optymizmem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Ja potrafię machnąć komentarz na WM i to mi wystarczy
odpowiedź
User
Esteta
Ja potrafię machnąć komentarz na WM i to mi wystarczy

Rozumiem, dlatego nie obarczam oczekiwaniem takich wygórowanych wymagań, jak postawienie kropki na końcu zdania. Nie wszystko naraz. Kalisz też nie od razu zbudowano.
odpowiedź
User
Piotr
Test mierzący kompetencje dzieci i młodzieży jest już realizowany od dwóch lat.
Opublikowaliśmy w marcu jego wyniki
https://digitalpoland.prowly.com/184502 ... al-fitness
odpowiedź