SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startup Deep.BI zdobył 12 mln zł. Inwestorem m.in. Piotr Walter

Technologiczny startup Deep.BI otrzymał od inwestorów 11,8 mln złotych. 1,8 mln zł wyłożyli aniołowie biznesu - Piotr Walter i Adam Sawicki, kolejne 3 miliony polski fundusz Black Pearls VC. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój Deep.BI przeznaczy 7 mln złotych.

Article

Deep.BI to platforma dla m.in. wydawców, oferująca samoobsługową analizę dużych ilości danych (big data). Narzędzie umożliwia im sprawdzenie z jakim zainteresowaniem odbiorcy reagują na publikowane przez nich treści. Dodatkowo twórcy opracowali algorytmy uczenia maszynowego, które znacząco podnoszą efektywność kampanii emailowych.

Deep.BI stworzyli w marcu 2016 roku Sebastian Zontek, Jarosław Góra i Wojciech Woziwodzki. Obecnie zatrudniają kilkanaście osób i pracują dla klientów z wielu krajów Europy oraz z USA.

- Pozyskane właśnie finansowanie będzie przeznaczone w znaczącej większości na rozwój niekonwencjonalnych algorytmów sztucznej inteligencji w obszarze optymalizacji procesów subskrypcji: wykorzystaniu m.in. tzw. reinforcement learning w systemach rekomendacyjnych oraz adaptacyjnych paywallach (systemach blokujących dostęp do treści) - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, Sebastian Zontek, założyciel i prezes Deep.BI.

- Pierwsze wdrożenia planujemy u wydawców newsów jeszcze w tym roku. Rozpoczynamy od branży mediów, bo przepracowaliśmy tam wiele lat i znamy się na niej najlepiej. Jednak nasze rozwiązania AI planujemy testować docelowo również w innych obszarach rynku. Przykładem jest właśnie podpisana umowa Proof of Concept z amerykańska firmą EZ Universe, obsługującą sieci restauracji m.in. Subway i Burger King - komentuje Zontek.

Skąd wziął się pomysł na platformę? - Powstał z połączenia doświadczeń Sebastiana z budowy platformy reklamowej oraz Jarka z inwestycji w spółki mediowe na świecie w czasach ich transformacji z print to digital. Obaj obserwowaliśmy jak negatywny wpływ na branżę mediów ma model bezpłatnego oferowania treści i subsydiowania tego biznesu poprzez przychody z reklamy. Prowadzi to do rozjechania celów redakcji (wysokiej jakości treści) oraz sprzedaży: generowanie jak największej ilości odsłon, często w sztuczny sposób (clickbait, płytkie, ale popularne tematy, automatyczne odświeżanie stron itp.). Model biznesowy oparty o wykupienie dostępu do treści przez czytelnika powoduje konieczność zbudowania takiego produktu, za który użytkownik jest skłonny zapłacić. W tym modelu cała firma gra do jednej bramki - jak najlepsze treści, produkt, UX i za tym idąca monetyzacja. Celem Deep.BI jest pomoc naszym klientom przejść taką transformację z sukcesem - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl  Sebastian Zontek.

Deep.BI otrzymał właśnie od inwestorów 11,8 mln złotych. 1,8 mln zł wyłożyli aniołowie biznesu - Piotr Walter, Tomasz Józefacki, Krzysztof Dębowski czy Adam Sawicki - kolejne 3 miliony polski fundusz Black Pearls VC. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój Deep.BI przeznaczy 7 mln złotych.

- Rosnąca popularność modeli subskrypcyjnych wśród mediów świadczy o tym, że model oparty wyłącznie o wpływy z reklam w internecie przestaje się sprawdzać. Sprzedaż bezpośrednia wydań cyfrowych - bo tym przecież jest płatna dystrybucja treści przez wydawców - wymaga dbałości o relacje z czytelnikami, a tę najlepiej oprzeć o jakość publikacji. Deep.BI uzbraja wydawców w niezbędne dane oraz algorytmy, których wykorzystanie podnosi sprzedaż cyfrowych prenumerat. Zwiększone wpływy pozwalają wydawcom na inwestycje w jakość treści, a w rezultacie skorzystają na tym wszyscy - powiedział Tomasz Józefacki, przewodniczący rad nadzorczych Nais i Movebubble, prywatny inwestor i były prezes Benefit Systems oraz członek zarządu Agory odpowiedzialny za segment internetowy spółki.

Twórcy Deep.BI zakładają, że środki te zostaną zainwestowane w produkt w ciągu kolejnych 2 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startup Deep.BI zdobył 12 mln zł. Inwestorem m.in. Piotr Walter

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WSI
w nowej branży. Współczuje twórcom takich inwestorów.
odpowiedź