SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Demagog współtwórcą projektu Europejskich Standardów Fact-Checkingu

Organizacja fact-checkingowa Demagog.org.pl wraz z sześcioma europejskimi organizacjami zajmującymi się fact-checkingiem i badaniem dezinformacji utworzy Kodeks profesjonalizmu dla niezależnego europejskiego fact-checkingu (European Fact-checking Standards Project). Projekt wspiera Komisja Europejska.

(fot. materiały prasowe)Article

Polski Demagog wraz z organizacjami z Francji (AFP), Niemiec (Correctiv), Włoch (Pagella Politica/Fakta) i Belgii (EU DisinfoLab) i pod przewodnictwem Fundación Maldita.es (Hiszpania) tworzy konsorcjum, które rozpocznie pracę nad projektem europejskich standardów fact-checkingu.

“Celem naszego projektu będzie opracowanie standardów niezależności, przejrzystości oraz jakości metodologicznej i dziennikarskiej, a także stworzenie Kodeksu profesjonalizmu dla niezależnego europejskiego fact-checkingu” - mówi cytowany w komunikacie Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny Demagoga.

Członkowie Europejskiej Sieci Standardów Fact-checkingu (European Fact-checking Standards Network, EFCSN) posiadają rozległe doświadczenie w działaniach zapewniających szerokie rozpowszechnienie Kodeksu oraz możliwości szkoleniowe i edukacyjne, które pomogą organizacjom spełnić wymagania dokumentu.

EFCSN wspierana przez UE

Projekt zjednoczy organizacje fact-checkingowe z całej Europy oraz opracuje i wdroży Kodeks profesjonalizmu dla niezależnego europejskiego fact-checkingu. Przy wsparciu Komisji Europejskiej, wspomnianych sześć organizacji podejmie się zapewnienia, że wymogi i standardy wyznaczone kodeksem będą wynikiem pogłębionej debaty i szerokiego konsensu wśród organizacji europejskich, wspomaganych doradztwem środowisk naukowych, a także innych ekspertów.

EFCSN jest wspierana przez Unię Europejską w ramach Programu roboczego 2020 na rzecz finansowania projektów pilotażowych i działań przygotowawczych w obszarze „Sieci komunikacyjne, treści i technologia”.

Demagog jest już sygnatariuszem International Fact-Checking Network (IFCN), czyli Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej, która zobowiązuje fact-checkerów do przestrzegania zasad rzetelność i przejrzystość. Polscy fact-checkerzy są również członkami EDMO (European Digital Media Observatory) – EFCSN będzie jego uzupełnieniem w zakresie wsparcia europejskiej strategii walki z dezinformacją oraz rozwoju europejskiego ekosystemu niezależnych organizacji zajmujących się weryfikacją faktów i przeciwdziałaniem kampaniom dezinformacyjnym.

Stowarzyszenie Demagog jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową. Jego misją jest walka z fałszywymi informacjami i dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. Poprzez edukację społeczeństwa organizacja chce podnosić jakość debaty publicznej w Polsce i promować najwyższe standardy, tak aby decyzje podejmowane przez obywateli były świadome i oparte na faktach. Prowadzi także warsztaty oraz realizuje projekty edukacyjne skierowane dla młodzieży, np. Akademia Fact-Checkingu.

Czytaj też: Biuro prasowe NBP publikuje kalendarium „ataków fake news”. „Nie wiadomo, czy odpowiadać”

Dołącz do dyskusji: Demagog współtwórcą projektu Europejskich Standardów Fact-Checkingu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bartek Kuchasz
To w Wyborczej, TVN i na Onecie nikt nie sprawdza wiadomości, muszą to robić zewnętrzne firmy? Przecież to absurd.
odpowiedź