SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Disco-rewolucja w Radiu Plus. Protesty słuchaczy i biskupów

Radio Plus zmieniło format muzyczny na disco. Rada programowa rozgłośni, biskupi i słuchacze protestują, a zarządzająca siecią Grupa Radiowa Time cały czas nie chce wytłumaczyć, dlaczego wprowadza zmiany. Co dalej z rozgłośnią?

Disco-rewolucja w Radiu Plus. Protesty słuchaczy i biskupów

Obecnie Radio Plus to sieć zrzeszająca 21 diecezjalnych rozgłośni z całej Polski. Powstała ona w maju 2010 roku  z połączenia zarządzanej przez Eurozet dawnej sieci Radia Plus oraz sieci VOX FM zarządzanej przez Grupę Radiową Time. Koncesje dla poszczególnych stacji posiadają diecezje, ale za program sieciowy odpowiadają inwestorzy - do końca marca br. Eurozet, nadawca Radia ZET i Planety FM, a od kwietnia br. Grupa Radiowa Time, właściciel m.in. Eski i Eski Rock. Nowym szefem programowym sieci został Piotr Rzepka (więcej na ten temat).

Dotąd przez lata Radio Plus grało muzykę w formacie soft AC, czyli łagodne przeboje z niewielką liczbą nowości. Od poniedziałku 8 kwietnia br. jednak na antenie stacji usłyszeć można głównie muzykę disco. Dodatkowo wprowadzono zmiany programowe, a z rozgłośnią pożegnało się kilka osób, m.in. prowadzący poranne pasmo Robert Klonowski.

Tak drastyczne zmiany nie spodobały się większości słuchaczy przyzwyczajonych do łagodnej muzyki, którzy skarżą się na profilu stacji na Facebooku.

- Szkoda, że niszczy się coś co było super !!!!!!!!!!!Ten rodzaj muzyki SZOK !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Straciliście słuchaczkę,która była z Wami od lat........... - napisała jedna ze słuchaczek. - Co się stało z tym radiem? Z sympatycznego, zrównoważonego radia z charakterem zrobił się małomiasteczkowy radiowęzeł grający shit... Dziś w samochodzie kilkukrotnie sprawdzałem ustawienie stacji zwłaszcza że RDS wam się popsuł...podobnie jak całe radio - żali się inny internauta. Broniących zmian muzycznych jest w internecie niewielu.

- Wydaje mi się, że typ treści przenoszonych przez disco nie pasuje do idei jakie przyświecały powołaniu sieci Plus - uważa ks. Kazimierz Sowa, były prezes sieci Radia Plus, a obecnie szef kanału Religia.tv.

Ostry głos w sprawie zabrała także rada programowa Radia Plus. - Nie wyrażamy zgody na zmianę formatu muzycznego o ogólnym kierunku disco. Ten rodzaj muzyki, a nade wszystko zawarte w nim treści, nie licują z przesłaniem Słowa, które realizujemy w swoich rozgłośniach - napisał ks. Jacek Wieczorek, szef rady w liście do kierownictw Eurozetu i Time.

 - Podobnie nie wyrażamy aprobaty dla proponowanych zmian ograniczających lokalność naszych rozgłośni. W zaistniałej sytuacji żądamy wstrzymania realizacji nowej ramówki i formatu muzycznego, aż do ustalenia konsensusu ze stroną kościelną, pełnoprawnym właścicielem naszych rozgłośni - czytamy dalej w oświadczeniu Rady. W tym tygodniu Rada Programowa sieci ma się spotkać w tej sprawie. Z ks. Wieczorkiem nie udało nam się wczoraj skontaktować.

- Zgadzam się ze stanowiskiem rady programowej Radia Plus - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Łukasz Głowacki, dyrektor Radia Plus Łódź. Pytany, czy jego stacja rozważa wyjście z sieci, odpowiada tylko: - Dysponentem koncesji, na podstawie której emitowany jest nasz program, jest Archidiecezja Łódzka. Z moich informacji wynika, że Archidiecezja Łódzka nie jest i nie będzie w tej sprawie bierna.

Krytycznie do zmiany formatu odniósł się też gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - W tej sytuacji wyrażam jednoznaczny sprzeciw wobec jakichkolwiek zmian programowych, do chwili uzgodnienia ich z podmiotami kościelnymi stanowiącymi sieć Radia Plus. Niepodjęcie rozmów traktować będę jako jednostronne zerwanie naszych dotychczasowych umów - napisał w swoim oświadczeniu.

Jednak nie wszystkim szefom rozgłośni z sieci zmiana formatu się nie podoba. - Mam nadzieję na wzrost słuchalności - mówi nam ks. Paweł Gronowski, szef Radia Plus Gniezno, pytany o komentarz do zmian.

Co na te liczne protesty Eurozet i Grupa Time? Na razie oba podmioty nabrały wody w usta.

Katarzyna Szczepanik, PR manager Grupy Eurozet, odsyła po komentarz do Grupy Time, bo to ona teraz zarządza programem sieci. Piotr Rzepka, dyrektor programowy Radia Plus, sprawy nie komentuje i odsyła z kolei do Agnieszki Korotyńskiej, PR managera Grupy Time, która też odmawia komentarza. Nie informuje też, czy kierownictwo spółki spotka się w ogóle z Radą Programową Radia Plus.

- Ja się tym nie zajmuję, jest zarząd i rada programowa - ucina Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR, właściciela Grupy Time, do którego też zwróciliśmy się po komentarz. Z naszych informacji wynika jednak, że Time w najbliższym czasie planuje wysłać komunikat dotyczący zmian.

Z danych Radio Track wynika, że udział Radia Plus w rynku w okresie od grudnia ub.r. do lutego br. wyniósł 0,80 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Disco-rewolucja w Radiu Plus. Protesty słuchaczy i biskupów

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kol
P......lona chamownia z eurozet, te wieśniaki chodzą po rynku i niszczą jedną stacje za drugą , pamiętam jak przed laty zniszczono Radiostację, bezczelnie zrobiono tam sieczkarnię na miejscu ambitnej i ciekawej stacji muzycznej.
57 26
odpowiedź
User
brick
kol, ale za zmiany odpowiada GR Time , masz to napisane wyżej...
36 11
odpowiedź
User
kamil
Nie slucham tego radia ale uwazam ze to dobra decyzja.Dosc tandety i szmiry.
28 47
odpowiedź