SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Długi spółek notowanych na GPW w ostatnim roku spadły prawie o połowę

Długi krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych spadły w ostatnim roku prawie o połowę - wynika z raportu Rzetelnej Firmy. Według analityków największe zaległości, powyżej 1 mln zł, mają trzy spółki o wartości rynkowej szacowanej na 470 mln zł, 1 mld zł i ponad 10 mld zł.

fot. Shutterstock.comArticle

Obecnie dłużnicy mają do spłacenia 290 zobowiązań o wartości 8,55 mln zł, co oznacza, że zadłużenie krajowych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spadło w ostatnim roku prawie o połowę - wskazano w badaniu "Długi spółek giełdowych" przeprowadzonym przez Rzetelną Firmę pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

Wartość zadłużonych spółek giełdowych wynosiła ponad 68 mld zł. Spółka o największej kapitalizacji (30,7 mld zł) miała do oddania niespełna 14 tys. zł.

Analitycy zwrócili uwagę, że spośród 370 krajowych spółek notowanych w połowie września na GPW, 47 podmiotów (13 proc.) widniało też w Krajowym Rejestrze Długów. Na spłatę 290 przeterminowanych zobowiązań oczekiwało 95 wierzycieli.

Zgodnie z opracowaniem Rzetelnej Firmy największe zadłużenie – ponad 1 mln zł - widniało na koncie spółek, których wartość rynkowa szacowana była odpowiednio na: 470 mln zł, 1 mld zł i ponad 10 mld zł. Na zwrot 1,5 mln zł od rekordzisty z tej trójki oczekiwało 20 wierzycieli.

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem z listy dłużników zniknęło wiele spółek przemysłowych i handlowych, które dominowały przed rokiem - zwróciła uwagę ekspertka Rzetelnej Firmy Katarzyna Starostka, komentując dla PAP wyniki badania. "Nie poprawiła się natomiast sytuacja spółek budowlanych. Jest ich łącznie 8 (o jedną więcej) z długiem 5,84 mln zł (1,5 mln zł mniej). Na pieniądze od nich czeka 21 wierzycieli" - wskazała.

Pod względem wartości rynkowej w gronie dłużników dominowały spółki o najmniejszej kapitalizacji. Tych, które zostały wycenione do 100 mln zł, było 23, z zadłużeniem 2,47 mln zł wobec 54 wierzycieli. Z kolei każdy z siedmiu giełdowych potentatów o wartości powyżej 1 mld zł miał dług 2,79 mln zł wobec 14 wierzycieli.

"Obecność na giełdzie nie oznacza niestety płatniczej rzetelności. Cieszy natomiast to, że zadłużenie giełdowych spółek w ciągu ostatniego roku tak znacząco spadło" - podsumowała Katarzyna Starostka.

Badanie "Długi spółek giełdowych" zostało przeprowadzone na 370 krajowych spółkach, które 13 września 2023 r. były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zestawienie zostało przygotowane wspólnie z ekspertami programu Rzetelna Firma pod patronatem KRD.

Dołącz do dyskusji: Długi spółek notowanych na GPW w ostatnim roku spadły prawie o połowę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl