SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do 2015 r. podwoi się liczba internautów w krajach rozwijających się

W 2015 roku w Brazylii, Rosji, Indiach, Chinach i Indonezji ma być łącznie około 1,2 miliarda użytkowników internetu.

Do 2015 r. podwoi się liczba internautów w krajach rozwijających się

Taką prognozę przedstawiła międzynarodowa firma doradcza Boston Consulting Group (BCG). Szacuje ona, że w zeszłym roku w wymienionych krajach, określanych wspólnie jako BRICI, mieszkało około 45 proc. światowej populacji i były one odpowiedzialne za około 15 proc. globalnego produktu brutto. Łącznie z internetu korzystało tam 610 milionów osób.

W 2015 roku w krajach BRICI ma już być 1,2 miliarda internautów (ponad trzy razy więcej niż łącznie w Japonii i USA), a wskaźniki internetowej penetracji mają tam rosnąć w tempie od 9 do 20 proc. rocznie.

W swoim raporcie 'The Internet's New Billion: Digital Consumers in Brazil, Russia, India, China, and Indonesia', BCG stwierdza, że komputery są w krajach BRICI dużo mniej powszechne niż urządzenia mobilne. Obecnie w użyciu jest tam tylko 440 milionów pecetów, ale do 2015 roku liczba ta ma wzrosnąć ponad dwukrotnie.

W Brazylii i Rosji pecety posiada obecnie około 32 proc., w Chinach 20 proc., a w Indonezji i Indiach zaledwie 5 proc. mieszkańców. W najbliższych latach wskaźniki te mają rosnąć, ale tylko w pierwszych dwóch krajach przekroczą poziom 50 proc.

W związku z ograniczoną dostępnością i mało przystępnymi cenami komputerów w krajach BRICI, tamtejsi konsumenci wypracowali sobie inne sposoby na zaspokajanie swoich internetowych potrzeb, głównie poprzez kafejki internetowe i telefony komórkowe.

Obecnie w krajach BRICI liczba subskrypcji telefonii komórkowej sięga około 1,8 miliarda. Liderem jest Rosja, gdzie wskaźnik penetracji sięga 141 proc. (wielu Rosjan korzysta z więcej niż jednej karty SIM), wyprzedzając Brazylię - 86 proc. W Chinach, Indiach i Indonezji waha się on od 41 do 66 proc. BCG prognozuje, że w roku 2015 w Chinach i Indiach wskaźniki penetracji sięgną odpowiednio 84 i 75 proc., a w Brazylii i Indonezji przekroczą granicę 100 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do 2015 r. podwoi się liczba internautów w krajach rozwijających się

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl