SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wspólne testy kanałów Polsatu, TV Republika i katolickiej EWTN w DVB-T2

W ciągu 7 dni roboczych powinny rozpocząć się testy kanałów z Grupy Kapitałowej Cyfrowy Polsat i prawdopodobnie TV Republika oraz katolickiej stacji EWTN w standardzie DVB-T2 naziemnej telewizji cyfrowej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl

Article

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w sprawozdaniu rocznym, że spółka BCAST (69 proc. udziałów w niej ma Cyfrowy Polsat) wystąpiła o zgodę na emisję próbną w DVB-T2.

- W przypadku emisji DVB-T2 rozpoczynamy za chwilę testy w Warszawie (budynek WTT)  oraz Wrocławiu (budynek Sky Tower) - zdradził portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Karpiński, członek zarządu BCAST.

Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, które kanały Polsatu będą testowane w DVB-T2.

Poza nimi z multipleksu będzie można prawdopodobnie odbierać kanały TV Republika i katolicka stacja EWTN. W przypadku tej ostatniej telewizji, konieczna jest jeszcze zgoda KRRiT.

Cyfrowy Polsat przejął operatora radiodyfuzyjnego BCAST

Pod koniec marca zeszłego roku Cyfrowy Polsat przejął 69,1 proc. udziałów spółki BCAST realizującej emisję stacji radiowych i telewizyjnych. Do jej zarządu z ramienia Cyfrowego Polsatu weszli Jacek Felczykowski i Dariusz Działkowski. Dotychczas właścicielami BCAST byli członkowie zarządu spółki: Andrzej Papuda (miał 50,2 proc. udziałów), Maciej Lipiński i Krzysztof Karpiński (po 24,9 proc.). Lipiński i Karpiński pozostali w zarządzie, natomiast Papuda przeszedł do rady nadzorczej.

Standard DVB-T2 zastąpi DVB-T w przyszłym roku

W II kwartale 2022 r. nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC. Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV. Niedawno informowaliśmy, że trwają przygotowania do kampanii społecznej w tej sprawie.

To nie pierwsze testy Polsatu w DVB-T2

Obecnie trwają testy TVP i TVN w standardzie DVB-T2. Emisję próbną publicznego nadawcy, która niebawem ma obejmować także TVP 4K można odbierać na 90 proc. powierzchni kraju. Na początku zeszłego roku w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i Katowicach emisję w nowym standardzie testował też Polsat. W ten sposób można było odbierać kanały Polsat Film HD i Polsat News. Testy zakończyły się rok temu. Sympatyzująca z rządem PiS TV Republika od 2016 roku jest dostępna w ramach regionalnego multipleksu TVS naziemnej telewizji cyfrowej na Górnym Śląsku. Kilka lat temu stacja zabiegała o nadawanie z ósmego multipleksu DVB-T.

Dołącz do dyskusji: Wspólne testy kanałów Polsatu, TV Republika i katolickiej EWTN w DVB-T2

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Super byłoby jakby TV Republika znalazła się w NTC na mocnym multipleksie obejmującym całą Polskę.
odpowiedź
User
pytanie
Super byłoby jakby TV Republika znalazła się w NTC na mocnym multipleksie obejmującym całą Polskę

Chcą robić konkurencję dla TVPiS w praniu mózgu
odpowiedź
User
😆
Następna sekta. Będą robić konkurencję rydzykowi?
odpowiedź