SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dzień Bezpiecznego Komputera

Wkrótce ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Komputera

Komputery stały się elementem naszej codzienności. Coraz więcej osób korzysta z Internetu, nie ma praktycznie firmy, która nie przesyłałaby korespondencji biznesowej za pomocą poczty elektronicznej. Korzyściom związanym z rozwojem technologii towarzyszą jednak również zagrożenia. Coraz częściej użytkownicy komputerów mają do czynienia z atakami różnego rodzaju szkodliwych programów takich jak wirusy, robaki czy konie trojańskie. Codziennie odnotowuje się przynajmniej kilkanaście ataków hakerskich na on-linowe systemy zarządzania finansami (e-banki, aukcje internetowe, e-księgarnie etc.).

Dlaczego powstał Dzień Bezpiecznego Komputera? Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum Bezpieczeństwa Microsoft przez instytut badawczy SMG/KRC wynika, iż zdaniem aż 65% Polaków zbyt mało jest obecnie informacji nt. bezpieczeństwa informatycznego. Niemal połowa (43%) z tych, których komputery zostały zaatakowane poniosła szkody takie jak np. skasowanie plików czy uszkodzenie dysku. Te fakty jak i niska świadomość istnienia sposobów ochrony przed zagrożeniami (zaledwie 55% użytkowników komputerów używa programów antywirusowych, a jedynie 7% zapór ogniowych, tzw. firewalli) sprawiają, że konieczna jest powszechna edukacja w tym temacie.

Celem Dnia Bezpiecznego Komputera jest dotarcie do jak największej liczby osób z informacją o tym, jakie są główne zagrożenia związane z Internetem i komputerami oraz sposoby zapobiegania im. Z tego powodu Dzień Bezpiecznego Komputera 12 października wypełniony będzie szeregiem atrakcyjnych aktywności skierowanych do uczniów szkół i uczelni wyższych, specjalistów IT, przedstawicieli biznesu a także wszystkich użytkowników komputerów. W tym dniu w wielu szkołach podstawowych i wyższych odbędą się lekcje dotyczące zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci Internet.

Dzień Bezpiecznego Komputera będzie miał swoją kontynuację w postaci Projektu "Bezpieczny Komputer", w ramach którego w wielu regionach Polski odbędą się liczne szkolenia, seminaria oraz konkursy. Więcej szczegółów jest dostępnych na stronie www.DzienBezpiecznegoKomputera.pl.

Dzień Bezpiecznego Komputera jest wspólnym projektem administracji centralnej, organizacji zajmujących się bezpieczeństwem sieci komputerowych oraz firm. Inicjatywę objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski. Wsparcia udzieliły także najważniejsze instytucje państwowe: Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz czołowe organizacje zajmujące się problemem bezpieczeństwa informatycznego: CERT (Computer Emergency Response Team) i  Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Inicjatywę wspótworzą firmy: G DATA, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, PKO Bank Polski, RSA Security, Symantec oraz Telekomunikacja Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzień Bezpiecznego Komputera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl