SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarz z Syrii otrzymał azyl w Polsce. Pomogli Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban

Syryjski dziennikarz Omar Al Halabi wraz z rodziną otrzymał azyl polityczny w Polsce. Pomogli w tym - organizując akcję - dziennikarze: Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban. - Próbowaliśmy sprowadzić Omara do kilku państw, nawet do Watykanu, udało się sprowadzić go do Polski. Naszemu MSZ-towi należą się wielkie podziękowania - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Karolina Baca-Pogorzelska.

Omar Al Halab, fot. TVN24Article

Historia sprowadzenia syryjskiego dziennikarza do Polski zaczęła się dwa lata temu, kiedy reporter TVN24, Piotr Czaban, zrobił o nim reportaż. Opowiedział w nim jego dziennikarską pracę podczas wojny domowej w Syrii, a także to, że był więziony, torturowany i stracił kilkuletnią córkę. Wkrótce po tym materiale w jego ściągnięcie do Polski zaangażowała się Karolina Baca-Pogorzelska. Reporterzy wspólnie zaczęli starania o uwolnienie Omara Al Habiego.

Po miesiącach bezskutecznych działań polscy dziennikarze założyli na Facebooku stronę „Uwolnić Omara” i zintensyfikowali wysiłki. – Chodziło głównie o to, żeby go uwolnić z Syrii, jego i jego rodzinę. Niekoniecznie o to, żeby sprowadzić ich do Polski. Dlatego rozmawialiśmy z wieloma krajami, szukając pomocy. Uderzaliśmy m.in. do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii a nawet do Watykanu. Wszędzie bez rezultatu. Pukaliśmy (bez przesady) do tysięcy drzwi, całymi dniami telefonowaliśmy do wszystkich możliwych osób, rozesłaliśmy tysiące maili i odbyliśmy setki spotkań z osobami, które mogłyby nam pomóc. Trwało to miesiącami - relacjonuje w rozmowie z nami Baca-Pogorzelska.

Teraz – dzięki staraniom dziennikarzy, a także dzięki zabiegom polskiej dyplomacji - Omar Al Halabi, jego żona Assiba i dwaj synowie otrzymali azyl polityczny w Polsce. – Ważne, żeby zaznaczyć: nie są uchodźcami, mają azyl polityczny. To wiele zmienia, bo przysługuje im np. prawo do stałego pobytu i mogą także szukać tutaj pracy – podkreśla dziennikarka.

Ambasador RP w Ankarze Jakub Kumoch powiedział dla PAP, że życie Omara i jego żony w Syrii było w niebezpieczeństwie. - Polska wzięła na siebie odpowiedzialność udzielając im azylu politycznego. Wszystko odbyło się we współpracy z Turcją. Więcej szczegółów nie chciałbym zdradzać- podkreślił ambasador. – Naszemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych i placówce dyplomatycznej w Turcji należą się słowa podziękowania, gdyby nie ich starania mogłoby być różnie. Nie było wcale pewnym, czy Omar nie zostanie deportowany – dodaje w rozmowie z nami Karolina Baca-Pogorzelska.

Sam Omar napisał na Twitterze: "Myślałem, że nie da się wydostać mojej rodziny z nieuniknionej śmierci w Syrii. Ale z pomocą Karoliny, wielkiego generała i wspaniałego Piotra, byliśmy naprawdę w stanie zrobić to, co niemożliwe".

Syryjska rodzina ma już gdzie mieszkać: zostało im udostępnione mieszkanie w Warszawie. - Teraz są na etapie szukania pracy. Ma już kilka propozycji tekstów od rozmaitych redakcji, będziemy też wspólnie pisali książkę o tym, co przeszedł w Syrii. To nie są ludzie, którzy z założonymi rękami czekają na to, co przyniesie los. Działają, są aktywni - podkreśla Karolina Baca-Pogorzelska.

Omar Al Halabi relacjonował toczącą się od 2011 r. wojnę domową w Syrii, która kosztowała setki tysięcy ludzkich istnień. Ponad 5 mln Syryjczyków musiało uciekać z kraju, a ponad 6 mln zostało wewnętrznie przesiedlonych.

Karolina Baca-Pogorzelska z dziennikarstwem związana jest od 1997 roku. Zaczynała w „Dzienniku Wschodnim”, potem współpracowała lub pracowała dla „Rzeczpospolitej”, „Gali” i „Tygodnika Lubelskiego”. W 2016 roku przeszła z „Rzeczpospolitej” do „Dziennika Gazety Prawnej”, z którym rozstała się w 2019 roku. Specjalizuje się w tematyce paliw kopalnych.  Piotr Czaban pracował najpierw w „Kurierze Lubelskim”, w 2009 roku dołączyło zespołu TVN24, z którym związany jest do dziś.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz z Syrii otrzymał azyl w Polsce. Pomogli Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz Strug
Piękny przykład dziennikarskiej solidarności. Brawo!
odpowiedź
User
Edyta
Taa. Baca od węgla i śledcze dziennikarstwo trójkowe w Lubinie czy innej dziurze, po uchodźców. Od GW, RZ i Dziennik po Tok FM, oko.press, wp.pl etc Wyjaśni mi to ktoś?
odpowiedź
User
a
teraz ten hełm z głowy zdejmować i do fryzjera ogarnąć włosy jak cywilizowana kobieta. Do poprawnopolitycznych: darować sobie frazesy o skromności i zakrywaniu, bo te opięte spodnie, które więcej odsłaniają (o ironio) niż zakrywają trochę przeczą tej skromności i zakrywaniu. Zreszta to nie Syria.
odpowiedź