SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eksport w euro ma w bieżącym roku wzrosnąć o prawie 12 proc.

Eksport z Polski, liczony w euro, wzrośnie w całym 2011 roku o 11,8%, natomiast w okresie kwiecień-czerwiec 2011 r. zwiększy się o 10,1% r/r, szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). W ujęciu złotowym wzrost eksportu wyniesie odpowiednio: 9,9% w całym roku i 8,6% w ciągu trzech miesięcy br.

Eksport w euro ma w bieżącym roku wzrosnąć o prawie 12 proc.

"Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w kwietniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w kwietniu eksport z Polski wyniósł 11,03 mld euro. Był więc o 0,9% niższy niż w marcu oraz o 9,3% większy niż w kwietniu 2010. Liczony w złotych eksport wyniósł 43,79 mld tj. o 2,0% mniej niż w marcu 2011 roku i o 12,1% więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - głosi komunikat Korporacji.

W kwietniu zainteresowanie klientów Korporacji prowadzeniem działalności eksportowej było większe niż w marcu i jednocześnie silniejsze niż przed rokiem. Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu kwietnia o 1,9% wyższa niż w końcu marca. Jednocześnie okazała się o 15,9% wyższa od obowiązującej przed rokiem. Szybciej rosło w ostatnim miesiącu zainteresowanie klientów transakcjami krajowymi.

"Korporacja oczekuje, że w okresie IV– VI 2011 eksport okaże się większy niż przed rokiem o 10,1% w euro, a w wymiarze złotowym o 8,6%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w całym roku 2011 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu o 11,8% w euro oraz 9,9% w złotych" - czytamy dalej.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA jest instytucją ubezpieczeniową prowadzącą działalność w zakresie ubezpieczenia należności od kontrahentów krajowych i zagranicznych. Dodatkowo wpiera eksport w ramach gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych oraz udziela gwarancji kontraktowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eksport w euro ma w bieżącym roku wzrosnąć o prawie 12 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl