SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz bliżej elektroniczny Urząd Skarbowy. Jest projekt ustawy

E-Urząd Skarbowy zapewni pakiet spójnych i komplementarnych usług online umożliwiających załatwianie spraw podatkowych bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym - wynika z projektu MF i KAS o przygotowaniu którym poinformował w poniedziałek resort finansów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Ministerstwo wyjaśniło, że E-Urząd Skarbowy będzie dedykowany pięciu grupom klientów: podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.

"Zapewni im pakiet usług online umożliwiających załatwianie spraw podatkowych, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT oraz wygodne komunikowanie się z organami KAS. Będzie również gwarantował pełną transakcyjność, ponieważ za pomocą udostępnionych narzędzi i usług będzie można zrealizować obowiązki podatkowe, w tym zapłatę podatku" - poinformowano.

Jak przypomniano, serwis e-Urząd Skarbowy jest realizowany w ramach projektu e-Urząd Skarbowy, którego założeniem jest rozwój katalogu e-usług KAS z wykorzystaniem zasobów informacyjnych i kanałów komunikacji resortu finansów. "Jednym z celów e-US jest podniesienie poziomu wsparcia informatycznego dla obsługi klientów KAS, w tym automatyzacja załatwiania spraw. Projekt został uruchomiony w połowie 2019 r. i będzie realizowany etapami, do września 2022 r. W tym czasie użytkownikom serwisu będą udostępniane kolejne usługi" - zapewniono.

Użytkownik zyska dostęp do informacji podatkowych o sobie

Ministerstwo dodało, że osoba uwierzytelniona (zalogowana) w e-Urzędzie Skarbowym będzie miała dostęp do informacji podatkowych, które jej dotyczą oraz spraw innych podatników, do których uzyskała upoważnienie.

Projekt ustawy dot. e-Urządu Skarbowego będzie zmieniał kilka ustaw w tym m.in. Ordynację podatkową, ustawę o notariacie, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o komornikach sądowych, czy ustawę o doręczeniach elektronicznych.

Resort finansów wyjaśnił, że przykładowo dodanie art. 306ka w Ordynacji podatkowej umożliwi wydawanie zaświadczeń w sposób zautomatyzowany przy pomocy e-Urzędu Skarbowego, po wdrożeniu w systemie modułu zaświadczeń.

Dodano, że katalog czynności, które będą mogły być wykonywane w e-Urzędzie Skarbowym określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia.

Dołącz do dyskusji: Coraz bliżej elektroniczny Urząd Skarbowy. Jest projekt ustawy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ds
Jest lepsze rozwiązanie https://bonopublico.github.io
pozwoli to uprościć podatki ale zamować się tym będą sami urzędnicy a nie obywatele
odpowiedź