SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eleven Sports po przejęciu przez Cyfrowy Polsat z prawie 24 mln zł zysku

Nadawca stacji Eleven Sports od lipca 2018 do czerwca ub.r. osiągnął wzrost przychodów o 26,4 proc. do 163,87 mln zł, a jego wynik netto poszedł w górę z 52,53 mln zł straty do 23,75 mln zł zysku. Firma zwiększyła zadłużenie wobec swojego nowego właściciela - Cyfrowego Polsatu.

Article

Według opublikowanego właśnie sprawozdania finansowego od lipca 2018 do czerwca ub.r. przychody sprzedażowe spółki Eleven Sports Network wyniosły 163,87 mln zł, wobec 129,58 mln zł rok wcześniej. Przychody krajowe zwiększyły się rok do roku ze 127,99 do 157,18 mln zł, a te z zagranicy poszły w górę z 1,6 do 6,68 mln zł.

Firma w sprawozdaniu nie wyszczególnia, ile wyniosły jej wpływy z reklam i sponsoringu, a ile z udostępniania jej kanałów operatorom kablowym i satelitarnym. Stacje Eleven Sports są też oferowane przez część platform VoD oraz na stronie internetowej samego nadawcy. U wielu dostawców są proponowane osobno za dodatkową opłatą wraz z podstawowymi pakietami.

Eleven Sports przejęty przez Cyfrowy Polsat

W połowie 2018 roku 50 proc. udziałów (plus jeden) Eleven Sports Network kupił Cyfrowy Polsat, płacąc 38 mln euro. Rok później przejął dalsze 49,98 proc. udziałów firmy. Jej poprzedniemu właścicielowi, brytyjskiemu Eleven Sports Network, pozostał symboliczny jeden udział, przy czym Cyfrowy Polsat ma prawo do kupna tego waloru.

W związku z tą transakcją od połowy 2018 do połowy ub.r. przychody Eleven Sports Network od firm powiązanych z nim kapitałowo wyniosły 33,11 mln zł, wobec 3,37 mln zł rok wcześniej. Jesienią 2018 roku Polsat Media przejął od TVN Media obsługę stacji Eleven Sports w zakresie sprzedaży oferty reklamowej.

Koszty zmalały o 17 proc., rentowność w górę

Wydatki operacyjne Eleven Sports Network w minionym roku finansowym wyniosły 151,6 mln zł, po spadku o 17,2 proc. ze 182,98 mln zł rok wcześniej. Koszty amortyzacji zmniejszyły się ze 136,27 do 117,41 mln zł, a usług obcych - z 37,82 do 25,23 mln zł.

Natomiast nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się z 5,97 do 7,37 mln zł. W minionym roku finansowym w firmie pracowało na etacie sześć osób, wobec pięciu rok wcześniej. W zeszłym roku finansowym czterech członków zarządu spółki (Maciej Stec był w zarządzie od maja 2018 do marca ub.r.) zarobiło łącznie 3,62 mln zł (licząc premie z  zysku).

Duży wzrost przychodów i spadek kosztów operacyjnych sprawiły, że wynik sprzedażowy Eleven Sports Network poszedł w górę z 53,39 mln zł straty do 12,27 mln zł zysku.

Do poprawy rentowności nadawcy przyczyniło się też osłabienie euro wobec złotego. Dla firmy to istotne, ponieważ większość zobowiązań za prawa do transmisji denominuje w euro. W efekcie jej wpływy finansowe zwiększyły się z 3,55 do 7,63 mln zł. Jednocześnie wydatki finansowe zmalały z 2,85 do 1,34 mln zł, a spółka utworzyła 5,24 mln zł aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Dzięki temu nadawca zamiast 52,53 mln zł straty brutto i netto osiągnął 18,51 mln zł zysku brutto i 23,75 mln zł zysku netto.

Mniejsze zobowiązania za prawa do transmisji

W kanałach Eleven Sports transmitowane są przede wszystkim mecze piłkarskiej ligi hiszpańskiej, niemieckiej, włoskiej Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, a także wyścigi Formuły 1.

Zobowiązania nadawcy dotyczące licencji do tych transmisji w części długoterminowej (czyli płatne za 12 miesięcy lub później) od połowy 2018 do połowy ub.r. zmalały ze 190,11 do 123,27 mln zł, a w części krótkoterminowej (płatne w ciągu 12 miesięcy) - ze 147,94 do 119,48 mln zł.

Wynika z faktu, że w upływem rok zmalały okresy, na które Eleven Sports Network podpisał umowy na prawa do transmisji, a większość kontraktów nie została przedłużona. Natomiast w przypadku najatrakcyjniejszych rozgrywek w swojej ofercie - ligi hiszpańskiej - nadawca nie zdecydował się kupić praw na kolejny okres na wyłączność, tylko nabył je wspólnie z Canal+ Polska.

Zadłużenie pożyczkowe firmy u grupy Cyfrowy Polsat w połowie ub.r. wynosiło 26,18 mln zł, wobec 17,45 mln zł rok wcześniej.

Ograniczony wpływ epidemii

Zarząd Eleven Sports Network zarekomendował Cyfrowemu Polsatowi, żeby z zysku netto spółki z okresu od połowy 2018 do połowy ub.r. przeznaczyć 12,94 mln zł na pokrycie straty z wcześniejszych lat, a 10,81 mln zł na kapitał zapasowy. Ponadto na pokrycie wcześniejszych strat firmy ma trafić 132,78 mln zł z kapitału zapasowego.

W sprawozdaniu, sporządzonym w połowie br., władze nadawcy krótko odniosły się do epidemii koronawirusa. - Dotychczasowy wpływ pandemii COVID-19 na wyniki finansowe Spółki jest ograniczony, kierownictwo Spółki będzie nadal monitorować wpływ pandemii na otoczenie gospodarcze i podejmie odpowiednie kroki, aby złagodzić negatywne skutki dla Spółki - napisano.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eleven Sports po przejęciu przez Cyfrowy Polsat z prawie 24 mln zł zysku

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ioio
szkoda kasy
5 3
odpowiedź
User
zxcvb
Ciekawe co im zostanie po tym sezonie z praw sportowych. Kończy im się Seria A, LaLiga, Bundesliga i FA Cup.
11 1
odpowiedź
User
Antoni
Ciekawe co im zostanie po tym sezonie z praw sportowych. Kończy im się Seria A, LaLiga, Bundesliga i FA Cup.
I dalej będą miały przedłużone. A myślisz, że odpuszczą? Canal + też się wychylać nie będzie bo i tak dzielą się meczami i w sumie najlepiej na takim układzie wychodzą. Nie nastawiaj się na raczej na zmiany.
3 3
odpowiedź